Żarówka LED zaczęła migać

Żarówki Led są bardzo popularne w ostatnich latach. Z powodzeniem zastąpiły one tradycyjne żarówki. To zupełnie nowoczesna wersja, która jest bardzo energooszczędnym źródłem światła. Żarówki LED mają szereg ważnych zalet, które czynią, że są one znacznie lepsze, niż poprzednie wersje. Są energooszczędne, ekologiczne i co za tym idzie ergonomiczne. Co ważne, nie zawierają one szkodliwych substancji, takich jak związki rtęci i ołowiu. Zdarza się jednak, że z różnych powodów, żarówka LED zaczyna migać. Warto wiedzieć, dlaczego tak się dzieje, oraz jak można rozwiązać ten problem. 

Jakie są rodzaje migotania żarówek LED?

Tak naprawdę istnieją dwa rodzaje migotania żarówek LED – widoczne i niewidoczne. Jak łatwo się domyślić, migotanie widoczne, to takie, które bez problemu zauważa ludzkie oko. Ogólnie przyjęto, że można zobaczyć wszystko poniżej częstotliwości 100 Hz. Niewidoczne migotanie żarówek LED, nie jest dostrzegalne przez ludzkie oko, jednak jest odczuwalne. Jedno i drugi migotanie może powodować bóle głowy, napady padaczki, przemęczenie gałki oka oraz może przyczyniać się do powstania mdłości. Warto zatem ustalić, dlaczego żarówka LED miga, aby zapobiegać negatywnym skutkom i cieszyć się zdrowym oświetleniem w każdym pomieszczeniu.

Dlaczego żarówka LED miga po włączeniu – tanie żarówki LED

Niestety, obecne na rynku żarówki LED nie zawsze pochodzą od producentów, którzy gwarantują ich doskonałą jakość. Może zdarzyć się tak, zakupiliśmy produkt, który jest bardzo złej jakości. Po krótkim czasie użytkowania może wydarzyć się tak, że żarówka LED zaczyna migać. W takim przypadku, niestety nie ma możliwości jej naprawienia. Warto zatem przed zakupem przeczytać opinie o producencie i zawsze wybierać sprawdzoną markę. Jeśli połączymy niezbyt podręcznikowe parametry prądu i tanie komponenty żarówki LED, możemy być pewni, że powstanie migotanie. Co ważne, może to występować zarówno przy włączonym, jak i wyłączonym przełączniku.

Żarówka LED miga po włączeniu – możliwe problemy

Wbrew pozorom, jeśli żarówka LED miga po włączeniu, to znacznie łatwiej ustalić problem, który odpowiada za taki stan. Mogą być dwie przyczyny takiego problemu: słaby stres lub zasilacz słabej jakości. Generalnie lampy LED są bardzo wrażliwe na niskie napięcie, dlatego w pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy w obwodzie nie posiadamy zbyt niskiego przepływu prądu elektrycznego. Jeśli okaże się, że napięcie jest prawidłowe, to warto przyjrzeć się zasilaniu. Może okazać się, że jego komponenty wygładzają tętnienie prądu, a w efekcie żarówka LED miga po włączeniu. 

Żarówka LED miga po zgaszeniu – przyczyny i rozwiązanie 

Jeśli żarówka LED miga po wyłączeniu przełącznika, problem może polegać na tym, że prąd elektryczny gromadzi się w kondensatorze wygładzającym. Kiedy nastąpi zapełnienie całej objętości, prąd wchodzi do obwodu rozruchowego. Wówczas nawet niewielka ilość prądu wystarczy, aby zapalić żarówkę. Warto wiedzieć, że samo migotanie jest tylko konsekwencją tego, że inne elementy całości nie działają prawidłowo i właśnie dlatego żarówka LED miga po zgaszeniu. Taka przyczyna najczęściej spowodowana jest słabym wykonaniem oprawy oświetlenia i wystarczy wymienić kondensator lub rozważyć zakup nowej oprawy.

Żarówka LED miga po wyłączeniu – awaria prądu upływowego

Innymi czynnikami, które mogą powodować to, że żarówki LED migają po zgaszeniu obwodu, mogą wynikać z niewłaściwej lub złej jakości okablowania, lub uszkodzenia izolacji. Niestety jest to niebezpieczne, może spowodować pożar. Dochodzi do tego, że nawet po wyłączeniu obwodu, prąd nadal w nim płynie. W takiej sytuacji należy skontaktować się z elektrykiem i sprawdzić dokładną przyczynę. 

Żarówka LED zaczęła migać – podsumowanie

Niezależnie od tego, czy mamy problem, z tym że żarówka LED zaczyna migać, czy też nie, warto pamiętać o sprawdzonych i dobrych jakościowo żarówkach, ale również pozostałych komponentach zastosowanych do oświetlenia. Niezwykle ważny jest również regularny przegląd instalacji elektrycznej, aby wykluczyć jego awarię. W przypadku wystąpienia problemów z miganiem żarówek LED warto od razu zacząć szukać przyczyny. Niestety takie migania, bez względu na to, czy są one widoczne dla ludzkiego oka, czy też nie, mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze