Jak wykorzystać stare palety w ogrodzie i domu?

W świecie designu aktualne są różne trendy wnętrzarskie, ale z roku na rok rośnie popularność mebli z palet. Sprzęty stworzone z palet są bardzo funkcjonalne. To często designerskie projekty wykorzystywane do wnętrz w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy industrialnym. Samodzielnie wykonane meble mogą stanowić wyposażenie domu, ogrodu, pokoju, salonu, sypialni czy balkonu w bloku. W tej sprawie ogranicza cię jedynie wyobraźnia i dostępne miejsce.

Meble z palet są często wykorzystywane w ogrodach i na balkonach. Świetnie sprawdzają się podczas wypoczynku i spotkań towarzyskich. Surowy i minimalistyczny wygląd mebli ogrodowych ze starych palet pasuje do większości zewnętrznych aranżacji. Dodatkowym atutem jest łatwość ich wykonania.

Co można zrobić z palet

Meble z palet świetnie prezentują się zarówno jako element wystroju wnętrz, jak i po odpowiednim zabezpieczeniu drewna impregnatem na tarasie, w ogrodzie czy na balkonie.

Meble ogrodowe z palet to bardzo kusząca perspektywa. Ważnymi atutami własnoręcznie wykonanych mebli jest cena oraz dostępność komponentów.

Z palety możemy wykonać  ławkę, stół, siedzisko, półki, przepierzenia, a nawet wygodną kanapę czy ergonomiczny narożnik. Do wyboru są meble z palet na taras oraz do ogrodu, dzięki którym skompletujesz dobrze wyposażony kącik dedykowany relaksowi i błogiemu wypoczynkowi. Ławka oraz siedzisko z palet to bardzo nieskomplikowane konstrukcje. Zazwyczaj wymagają tylko przycięcia drewnianej konstrukcji oraz wykończenia w dowolny sposób. 

Elegant sofa and pallet bookshelf in modern multifunctional room

Co zrobić z palet? Pomysły na meble z palet ogranicza wyłącznie twoja wyobraźnia. Z palet można zrobić wszystko! Dzięki temu, że są wykonane z wysokiej jakości drewna oraz cechują się wysoką trwałością doskonale sprawdzają się jako materiał na różnego rodzaju konstrukcje. Jednym z nich jest kanapa z palet, która może być wykorzystana w ogrodzie, na balkonie lub tarasie. Wystarczą trzy palety – na siedzisko, oparcie oraz podłokietniki, a także farba do drewna oraz wkręty.

Poduszki na meble z palet

Dla zapewnienia wygody osób korzystających z kanapy warto wyposażyć ją w poduszki, które będą także pełniły funkcję dekoracyjną. Poduszki na meble z palet na tarasie służące do siedzenia i na oparcia powinny idealnie pasować do wymiarów mebli, które chcesz zbudować. Muszą być na tyle duże i grube, aby nie były wyczuwalne szczeliny między deskami w siedzisku i deski na oparciu. Szczególnie tkanina na siedzenia z palet powinna być wytrzymała, a jednocześnie miękka.

Co powiecie na łóżko z europalety w stylu industrialnym? Realizacja tego pomysłu jest banalnie prosta, gdyż wymaga zastosowania wyłącznie palet oraz wkrętów. Jeśli zależy ci na posłaniu o wymiarach 160×240 cm, wystarczą cztery standardowe palety drewniane (każda ma 120×80 cm). Dzięki prześwitom między deskami, z jakich składa się paleta, rama łóżka nie wymaga zastosowania nóżek, gdyż gwarantują one odpowiednią cyrkulację powietrza między podłożem a materacem.

Niezwykle prosty w realizacji jest także pomysł na wygodne łóżko z palet dla dziecka. Na palecie umieszczamy materac, a całość ustawiamy w dowolnym miejscu na podłodze. Wyższe łóżko można uzyskać przez połączenie dwóch palet. W sieci znajdziesz tysiące projektów na meble z palet do domu oraz meble ogrodowe.

Wooden table with apples on it and glasses of champagne against couch in white room.

Jak zrobić ławkę z palet

Aby zbudować prostą ławkę do ogrodu, potrzebne ci będą palety, wkręty, farba i odpowiednie elektronarzędzia. Jeśli chcemy wykorzystać używane palety, powinniśmy wymienić elementy, które są spękane lub nadgniłe. Jeżeli w deskach pojawiły się ubytki, musimy wypełnić je masą szpachlową.

Do wykonania jednej ławki potrzebujemy trzech palet. Budowę zaczynamy od wykonania siedziska. W tym celu ustawiamy palety jedną na drugą, a następnie łączymy je za pomocą długich wkrętów. Jeżeli mamy do dyspozycji palety 120×80 cm, możemy zbudować ławkę z bardzo głębokim siedziskiem lub skrócić ją w połowie, aby otrzymać ławkę o głębokości około 45 cm. Trzeba uciąć paletę w taki sposób, by pozostawić dwa pasy dolnych podpórek.

Po przygotowaniu siedziska robimy tylne oparcie. W tym celu cała paletę montujemy z tyłu prostopadle względem siedziska. Jeżeli chcemy, by oparcie było niższe, musimy ją skrócić, tnąc wzdłuż. Palety łączymy przy pomocy wkrętów, dzięki czemu otrzymujemy trwałe połączenie z oparciem. Można też wykorzystać metalowe kątowniki dla wzmocnienia połączenia siedziska z oparciem. Po zbudowaniu ławki umieszczamy na niej wygodny materac, a na oparciach miękkie poduszki.  

Vertical wooden planters with succulents on white wall with backyard bench and pillows

Meble z palet do ogrodu

Z palet, jednej dłuższej belki i prześcieradła możesz zbudować statek dla dzieci. Łącząc ze sobą deski z palet, możesz stworzyć nawet kuchnię lub konstrukcję stołu z otwartym blatem, w który włożysz dwie miski imitujące zlew. Palety służą również do zbudowania domku dla dzieci. Z palety możemy zrobić stolik do rysowania czy zabawy. Wystarczy ją oszlifować, pomalować i zamontować kółeczka.

Kompletując meble ogrodowe z palet, szybko i sprawnie możesz stworzyć atrakcyjny plac zabaw z palet dla dzieci. Niezbędnym wyposażeniem placu jest piaskownica, w której najmłodsi mogą budować i burzyć konstrukcje z piasku. W tym celu możesz wykorzystać palety, które po połączeniu ze sobą stworzą pojemną piaskownicę. Z gotowych palet najpierw musisz stworzyć obręcz piaskownicy w kształcie kwadratu, prostokąta, rombu czy sześciokąta. Następnie wypełniasz dno piaskownicy, skręcając ze sobą pozostałe palety.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze