Wraz z nadejściem wiosny, w naszych ogrodach zaczynają pojawiać się kolory. Oczywiście nie każdy jest obeznany z tym, w jaki sposób sadzić i siać poszczególne kwiaty, jednak wystarczy mieć podstawową wiedzę z tego zakresu, by móc zyskać naprawdę dużo. Niewątpliwie królową wielu ogrodów jest prymulka, ponieważ nie tylko występuje w wielu kolorach, ale przede wszystkim nie jest wymagająca, może sobie na nią pozwolić właściwie każdy.
Z artykułu dowiesz się:
- Jak wygląda prymulka i jaki jest jej koszt? Gdzie je kupić?
- jak rozmnożyć prymulkę? Jakie są sposoby rozmnażania
- Jakie są odmiany i jak dbać o poszczególne odmiany?
- Kiedy sadzić, jak podlewać, czyli jak dbać o nie, aby nie zachorowały
Wygląd prymulki
Przez wielu uznawana jest za zwiastun wiosny, nic więc dziwnego, że często nazywa się ją pierwiosnkiem. Jak wygląda prymulka? Można je spotkać zarówno w kolorze błękitnym, chabrowym, niebieskim, różowym, ale także czerwonym. Posiadają dość mięsiste, ale jednocześnie szorstkie liście, w kolorze ciemnozielonym. Prymulka na mrozie poradzi sobie bardzo dobrze, ponieważ wiele osób nie wysadza ich na sezon zimowy, a one i tak spokojnie sobie odbijają na wiosnę. Nie ma więc konieczności, by zadbać szczególnie mocno o nie. Nie jest tajemnicą, że prymulka mrozy znosi bardzo dobrze. Dlatego jeśli ktoś się na nią zdecyduje do swojego ogrodu, może być o tę kwestię spokojny.
Prymulki – cena. Jaki jest koszt?
Wiele osób zastanawia się nad tym, by wprowadzić wiosnę do swojego ogrodu. Z tego właśnie powodu, gdy tylko pojawiają się pierwsze cieplejsze dni, coraz więcej pojawia się zapytań takich jak właśnie prymulka w doniczce cena. Wiadomo, że zainteresowanie tymi kwiatkami jest bardzo duże, gdyż ludzie z przyjemnością wprowadzają kolory do swoich ogrodów. Nic więc dziwnego, że prymulki ogrodowe sadzonki są sprzedawane nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale nawet w marketach.
Prymulka w doniczce – cena
Niewątpliwie dużą zaletą tego kwiatka jest fakt, że można go zakupić w różnych kolorach. W efekcie można stworzyć całe pole kwiatów, które przepięknie będą się prezentowały w okresie wiosennym. Równie dużą zaletą jest to, że prymulka na wiosnę, jest dostępna w atrakcyjnej cenie, dlatego jej zakup nie będzie stanowił większego problemu.
Prymulka – rozmnażanie. Jak skutecznie rozmnożyć prymulkę?
Prymulka doskonale sprawdzi się dla początkującego ogrodnika, ponieważ dbanie o nią nie sprawi większych problemów. Ponadto z łatwością można będzie ją rozmnożyć, jeśli tylko ktoś będzie chciał mieć więcej roślin na wiosnę. Prymulka rozmnażanie z liścia polega na tym, że wystarczy z rośliny uciąć liść, następnie wsadzić na kilka dni do wody, by puścił korzenie. Ostatnim etapem będzie posadzenie rośliny w ziemi, można oczywiście to zrobić zarówno w doniczce, jak i bezpośrednio w ogrodzie. Jak rozmnożyć prymulkę? Najlepszą opcją jest oczywiście rozmnażanie z liścia. Dlatego jeśli ktoś jest zainteresowany posiadaniem większej ilości, to prymulka rozmnażanie nie powinno sprawić trudności.
Prymulka – uprawa, nie przesadź z podlewaniem
Szczególnie dla osób początkujących, duże znaczenie ma to, by umiejętnie zaopiekować się roślinami. Prymulka pielęgnacja nie jest trudna, dlatego każda początkująca osoba bez większego problemu sobie z tym poradzi. Najważniejszą jednak kwestią jest to, by nie przelewać rośliny. Prymulka stanowisko powinna mieć słoneczne, jednak nie warto wystawiać ją na bezpośrednie słońce.
Prymulka podlewanie. Jak podlewać?
Warto dopilnować, by podlewać roślinę tyle, ile tego potrzebuje. Oznacza to, że trzeba dopilnować, by miała wilgotną ziemię, jednak pod żadnym pozorem nie można przelewać. Wielu specjalistów radzi, by odpowiednio zadbać właśnie o kwestie podlewania. W praktyce oznacza to, że nawet lepiej, jeśli prymulka będzie miała troszkę sucho, niż za mokro. To szczególnie ważne dla początkujących pasjonatów kwiatów, ponieważ przy przemoczeniu dochodzi do zgnicia korzonków.
Prymulka na mrozie
Prymulka jest dość odporna na mróz. Dlatego dobrze zimuje sobie w ziemi, a jej wypuszczenie jest zwiastunem wiosny. Jeszcze kilka lat temu w poradnikach zalecano, by mimo wszystko wykopywać na zimę, jednak obecnie zaleca się pozostawienie na okres zimowy. W efekcie znacznie szybciej roślina się regeneruje, tym samym sprawnie sobie radzi w okresie wiosennym, by wypuścić pierwsze listki, a następnie zakwitnąć. Warto więc pamiętać, że jest odporna na zimno.
Prymulka – gdzie kupić, w jakich sklepach?
Bardzo wiele osób zastanawia się nad tym, prymulka gdzie kupić? Prawdą jest, że obecnie jest to kwiatek na tyle popularny, że można dostać nie tylko w marketach, ale i sklepach ogrodniczych, czy bazarkach.
Prymulki – kiedy sadzić? W jakim miesiącu?
Wielu początkujących ogrodników, zastanawia się nad tym, prymulki ogrodowe kiedy sadzić? Prawdą jest, że jeśli chodzi o nasiona, bardzo dobrym rozwiązanie będzie wysiewanie ich w maju. Natomiast w przypadku przesadzania, doskonale sprawdzi się tutaj sierpień. Wiadomo, że wtedy można spodziewać się już sporej roślinki, co oznacza, że i samo przesadzenie będzie przebiegało niezwykle sprawnie. Prymulki po przekwitnięciu wystarczy przyciąć, jednak wiele osób zostawia i one same się regenerują.
Prymulki – jak dbać o rośline?
Wiadomo, że na początku wiele osób obawia się tego, że źle będą dbać o rośliny. Prymulka jak podlewać? Obecnie na rynku dostępne są różne odmiany, jednak nie wolno ich przelewać. Dlatego jeśli ktoś chciałby mieć takiego kwiatka i zastanawia się, jak dbać. Warto dopilnować, by miał wilgotną ziemię, gdyż jest to najważniejszą kwestią. W efekcie można cieszyć się wspaniałym kwiatem przez dłuższy czas, ale również bez problemu odbije na wiosnę.
Sprawdź też: