Co można włączyć do ubezpieczenia mieszkania? Fakty i mity

Rzadko martwisz się tym, co złego może się przydarzyć w Twoim mieszkaniu? Mimo wszystko warto być przygotowanym na różne sytuacje, aby w razie ich wystąpienia, mieć finanse, które pozwolą rozwiązać problem. Zobacz, od jakich nieszczęść możesz ubezpieczyć mieszkanie.

Ubezpieczenie mieszkania – obowiązkowe czy nie?

O ile większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że wykupienie ubezpieczenia OC, jeśli posiada się samochód, jest obowiązkowe, o tyle nie każdy wie, że nie trzeba wykupywać ubezpieczenia mieszkania. Ale, czy to oznacza, że nie warto? W życiu zdarzają się różne sytuacje i nie każdemu jesteś w stanie zapobiec, dlatego mimo wszystko, warto rozważyć wykupienie ubezpieczenia mieszkania.

Na rynku znajdziesz wiele różnych ofert, a od tego jak bardzo będą one rozbudowane, zależy roczna kwota ubezpieczenia, jaką powinieneś zapłacić. Jednak im bogatsze ubezpieczenie, tym więcej będzie sytuacji, w razie których będziesz mógł liczyć na wsparcie. W przypadku mieszkania możesz m.in. ubezpieczyć mury, pomieszczenia takie jak np. piwnica czy jej zawartość, podłogi i sprzęt w zabudowie, którego nie da się wynieść bez zdemontowania.

Co istotne takiemu ubezpieczeniu mogą podlegać również elementy ruchome, które stanowią wyposażenie mieszkania, jak chociażby sprzęt RTV, meble, aparat fotograficzny czy biżuteria. Nie wyobrażasz sobie życia bez smartfona, bo dzięki niemu masz kontakt ze światem i kontrahentami? Możesz wykupić również ubezpieczenie telefonu online na https://www.ubezpieczeniaonline.pl. W zależności od wybranej opcji, będzie on ubezpieczony tylko wówczas, gdy do uszkodzenia dojdzie w domu. Niektóre polisy obejmują też sytuacje, które wydarzą się poza miejscem zamieszkania.

Co zyskasz, mając takie ubezpieczenie?

Nie jesteś w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, które mogą mieć miejsce w Twoim życiu. Dlatego warto rozważyć ubezpieczenie mieszkania, które będzie obejmowało przynajmniej podstawowe i najczęściej występujące sytuacje. W wielu przypadkach polisa obejmuje takie zdarzenia jak np. zalanie, pożar czy kradzież. Podczas jej wybierania, warto na spokojnie przemyśleć, które z sytuacji faktycznie mogą się zdarzyć w Twoim domu, a które nie, tak abyś wykupił ochronę, która będzie optymalna w Twoim przypadku.

Mieszkasz w domu wielorodzinnym i masz sąsiadów zarówno pod, jak i nad sobą? Dopilnuj, aby w Twojej polisie znalazło się ubezpieczenie nie tylko od sytuacji, gdy to Twoje mieszkanie zostanie zalane, ale również wówczas, gdy to Ty zalejesz innych. Wówczas koszty naprawy zostaną pokryte z ubezpieczenia i nie będziesz musiał się martwić, skąd nagle weźmiesz potrzebne na to pieniądze.

Masz w domu wiele szklanych elementów, jak np. drzwi, umywalka czy duże lustra w garderobie? Sprawdź, czy będziesz mógł wykupić ubezpieczenie od ich stłuczenia. Wymiana takich elementów może być kosztowna, więc tego typu zabezpieczenie z pewnością się przyda.

W niektórych przypadkach wykupiona polisa może również obejmować pomoc specjalisty np. hydraulika czy ślusarza. Dostępna jest też możliwość skorzystania z lokalu zastępczego, jeśli szkoda, jaka powstała w Twoim mieszkaniu, będzie wymagała większego remontu, w czasie którego nie będzie możliwe korzystanie z niego.

Czy wszystko da się ubezpieczyć?

Niektórzy w ogóle nie myślą o ubezpieczeniu mieszkania, a jeśli już się na nie decydują, to korzystają z podstawowej oferty, która obejmuje wyłącznie najczęściej spotykane sytuacje. Są jednak też takie osoby, które najchętniej ubezpieczyłyby wszystko, co znajduje się w ich domu i od każdej sytuacji. Bez względu na to, do jakiej grupy się zaliczasz, czy może znajdujesz się gdzieś pośrodku, warto wiedzieć, że są takie sytuacje i okoliczności, których ubezpieczenie nie będzie obejmowało. Zaliczać będą się do nich np.

  • pustostany – nie będziesz mógł ubezpieczyć domu, jeśli ten jest opuszczony i nikt nie będzie nad nim sprawował opieki,
  • działanie pleśni – ubezpieczenie nie będzie obejmowało zniszczeń przedmiotów, które powstały w wyniku pleśni lub grzybów,
  • brak tytułu prawnego – nie możesz liczyć na ochronę, jeśli uszkodzone zostały przedmioty, które co prawda były ubezpieczone, ale nie należą do Ciebie,
  • zużycie, awaria – ochronie nie podlegają również przedmioty, które uległy uszkodzeniu z powodu awarii czy w efekcie zużycia eksploatacyjnego.

Zawsze warto ubezpieczyć mieszkanie i znajdujące się w nim przedmioty, bo w razie zdarzeń losowych wypłacone przez ubezpieczyciela odszkodowanie może pomóc w stanięciu na nogi i poradzeniu sobie z sytuacją. Dobrze jest porównywać różne oferty, na spokojnie zastanowić się, co powinno zostać ubezpieczone i jakie zdarzenia realnie mogą mieć miejsce w Twoim mieszkaniu.

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, to niepotrzebne będzie Ci ubezpieczenie chroniące w razie zalania sąsiada, ale za to może się przydać takie, obejmujące przeciekający dach. Jesteś zainteresowany ubezpieczeniem mieszkania i poszukujesz rzetelnych informacji? Znajdziesz ich więcej na ubezpieczeniaonline.pl.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze