Energooszczędne, estetyczne oraz tanie w eksploatacji i zakupie lampy LED – właśnie za to pokochały je miliony użytkowników. Ich niezawodność nie wyklucza jednak zupełnego braku usterek oraz wad fabrycznych. Jednym z częściej zgłaszanych problemów jest to, że lampa LED z czujnikiem ruchu żarzy się. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji?
Chociaż problem może wyglądać na poważny, warto wcześniej zapoznać się z forami internetowymi – to na nich można znaleźć odpowiedzi na podstawowe kłopoty techniczne, związane z użytkowaniem popularnych lamp LED.
Dlaczego lampa LED się żarzy?
Lampy i żarówki LED powinny działać analogicznie do ich tradycyjnych odpowiedników – po wyłączeniu zasilania powinny zgasnąć. Jeśli zwykła lampa LED lub lampa LED z czujnikiem ruchu żarzy się, to zwiastun problemu technicznego. Choć niektórzy wskazują na fakt, że świecenie żarówki LED-owej po jej wyłączeniu jest normalnym zjawiskiem związanym z jej budową oraz odmienną rezystancją, nie jest to prawdą. Ponadto żarząca się lampa LED nadal pobiera energię elektryczną, a więc pomnaża koszty.
Jak sprawdzić, dlaczego lampa LED się żarzy?
Powodów tego, że lampa LED z czujnikiem ruchu żarzy się – lub gdy go nie posiada, również – może być kilka. Zdiagnozowanie problemu i wykrycie przyczyny, dlaczego lampa LED się żarzy, nie jest trudne. Na początek warto wymienić samą żarówkę – to już na pierwszy rzut wyeliminuje poważniejsze problemy, na przykład z instalacją elektryczną. Powodem może być dostanie się wilgoci do włącznika lub samej puszki – konieczne jest wtedy odizolowanie. Pytanie, dlaczego lampa LED się żarzy zadają często osoby posiadające żyrandole wyposażone w kondensator, przechowujący jeszcze przez chwilę po wyłączeniu prąd powodujący efekt żarzenia się lampy.
Najczęstsze powody, dlaczego lampa LED się żarzy
Czasem posiadacze lamp LED nie wiedzą, że wersje wyposażone nawet w podświetlane wyłączniki mogą żarzyć się ze względu na pobór mocy niezbędny do zasilenia te dodatkowej funkcji. Jeśli właśnie to będzie powodem, dlaczego lampa LED się żarzy nawet po wyłączeniu jej, rozwiązaniem będzie wymiana włącznika na taki nieposiadający podświetlenia. Oczywiście w trakcie użytkowania lamp LED mogą zdarzyć się inne, poważniejsze usterki, jak uszkodzenie instalacji czy zniszczenie izolacji przewodów. Wśród często wskazywanych usterek wymienia się uszkodzenia opraw, żarówek, puszki czy włącznika. Bywa, że za usterki odpowiedzialna jest nieodpowiednio przygotowana sama instalacja elektryczna; błędy mogą być efektem złego zaizolowania, słabej jakości materiałów czy podpięć.
Naświetlacz LED nie działa – co robić?
Bardzo często lampy LED wykorzystywane są jako doświetlenie drogi do domu po zmierzchu – i montowane są na zewnątrz budynku. Jednak zdarza się, że naświetlacz LED nie działa, podobnie jak sam czujnik ruchu – znalezienie przyczyny takiego stanu rzeczy nie musi być trudne i często diagnozę można postawić samodzielnie. W pierwszej kolejności, gdy naświetlacz LED nie działa, należy skontrolować stan żarówki oraz dopływ prądu. Jeśli wszystko w tym zakresie jest w porządku, prawdopodobnie za naświetlacz LED, który nie działa, odpowiada przekaźnik. Po znalezieniu usterki wystarczy go wymienić na nowy. Jeśli nadal naświetlacz LED nie działa, konieczne jest wykonanie pomiarów za pomocą specjalnego urządzenia – to jednak wymaga posiadania podstawowej wiedzy z zakresu elektryki oraz uwagi i ostrożności.