Piec Kospel nie grzeje? Jak ustawić?

Coraz większą popularnością w ostatnich latach cieszą się piece elektryczne. Na rynku pojawiają się coraz to nowsze modele. Zastosowanie nowoczesnej technologii przekłada się na ich wydajność, a dodatkowym plusem jest bezobsługowa praca. Wszystko to sprawia, że stały się one doskonałą alternatywą do innych, najczęściej starszych pieców. Warto zainteresować się markami, które mają renomę i oferują sprawdzone rozwiązania. Jedną z nich jest marka Kospel. Wśród użytkowników cieszą się oni bardzo dobrymi opiniami. Jak to bywa z takimi urządzeniami, zdarza się, że piec Kospel nie grzeje. Podpowiadamy, co należy zrobić, jakie są możliwe przyczyny oraz jak prawidłowo ustawić piec, tak aby grzał. 

Piec Kospel nie grzeje – pomimo świecących diod

Wiele osób na forum pisze, że pomimo tego, iż pompa w piecu startuje, widoczna jest również zielona dioda, która informuje o tym, że ciśnienie wody jest prawidłowe, to piec kospel nie grzeje. Jeśli wyeliminowaliśmy problem z ciśnieniem wody, warto zwrócić uwagę na to, że kocioł nie otrzymuje sygnału z płytki ZI0 o tym, że ma załączyć grzanie wody. Ulec zniszczeniu mogła sama płytka lub zwrotka regulatora pogodowego była źle włożona. Możliwe jest również, że bezpiecznik SMD został przepalony. Warto sprawdzić, czy któraś z wymienionych części nie uległa uszkodzeniu, przez co piec Kospel nie grzeje. 

Piec Kospel nie grzeje – rozwiązania

Jeśli udało się ustalić, że wymienione wyżej komponenty są sprawne, to może okazać się, że usterka jest nieco bardziej złożona. Problemem mogą okazać się uszkodzone grzałki. Wystarczy sprawdzić ich napięcie, czy jest prawidłowe. Często kłopoty sprawia także turbina grzejąca oraz blok sterujący. Warto pamiętać o infolinii dla użytkowników piec Kospel.

Jak ustawić piec Kospel?

Pierwsze uruchomienie, zawsze rodzi pytanie, jak ustawić piec. Kospel do każdego urządzenia dołącza szczegółową instrukcję, która pomoże ustawić odpowiednie parametry. Warto pamiętać, że każdy człowiek odczuwa zupełnie inny komfort ciepła, dlatego może zdarzyć się tak, że konieczne będzie wielokrotne dobranie odpowiedniej temperatury na kotle elektrycznym. 

Krzywa grzania i histereza – jakie wartości?

Odpowiadając na pytanie, jak ustawić piec Kospel, warto pamiętać o dwóch ważnych pojęciach, takich jak krzywa grzania i histereza. Wszystkie te ustawienia znajdują się w module serwis/konfiguracja. Krzywa grzania możliwa jest do ustawienia po wyborze CO. Jest ona ustalana w zależności od tego, czy posiadamy ogrzewanie podłogowe, czy też kaloryfery. Standardowo przyjmuje się, że przy ogrzewaniu podłogowym numer krzywej  grzania ustawiony powinien być na 8, natomiast przy kaloryferach na 12. Zmiany możliwe są w zależności od stopnia nagrzania pomieszczeń. Histereza, czy czujnik temperatury ustawia się po wyborze modułu temperatura pokojowa. Ustawia się ja po to, aby ustalić, przy spadku ilu stopni, piec ma zacząć grzać. To najważniejsze informacje o tym, jak ustawić piec Kospel.

Instrukcja piecy elektrycznych

Jeśli chcemy jak najbardziej ergonomicznie ustawić wszelkie parametry, warto skorzystać z rady eksperta z autoryzowanego salonu, który doradzi w ustawieniach odpowiedniej mocy dla kotła Kospel. Piec elektryczny ekco.l2-24 24kw – instrukcja w przypadku tego modelu jest bardzo czytelna i prowadzi użytkownika krok po kroku. Warto zatem dokładnie zapoznać się z wszelkimi informacja przed przystąpieniem do ustawiania parametrów pieca.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze