Osuszanie ścian z wilgoci – skuteczne rozwiązanie problemu

Problem wilgoci w ścianach jest niezwykle powszechny, a jego przyczyny mogą być różne. Odpowiednie rozwiązanie tego kłopotu jest kluczowe dla zdrowia i komfortu mieszkańców oraz dla trwałości budynku. W tym artykule opiszemy jedną z najczęstszych przyczyn wilgoci w ścianach – podciąganie kapilarne oraz sposób radzenia sobie z tym problemem.

Podciąganie kapilarne – częsta przyczyna wilgoci w ścianach

Podciąganie kapilarne to zjawisko polegające na przenikaniu wody do wnętrza budynku poprzez porowate materiały budowlane, takie jak cegły, beton czy kamień. Woda z gruntu wnika do ścian, a następnie paruje na ich powierzchni, co może prowadzić do wilgoci, pleśni, korozji czy uszkodzeń konstrukcyjnych.

Najczęściej podciąganie kapilarne występuje w starszych budynkach, które nie mają odpowiedniej izolacji przeciwwilgociowej lub w przypadku, gdy jest ona uszkodzona. Niekiedy zjawisko to może wystąpić również w nowych budynkach, jeśli nie zostały poprawnie zaprojektowane i wykonane.

izolacja domu do osuszenia

Osuszanie ścian z wilgoci przez podcinanie – skuteczna metoda walki z wilgocią

Jednym z najbardziej skutecznych sposobów walki z wilgocią powstałą na skutek podciągania kapilarnego jest osuszanie przez podcinanie. Metoda ta polega na przecięciu ciągłości ściany w celu przerwania przepływu wody. Profesjonalnie przeprowadzane osuszanie ścian z wilgoci przez podcinanie można podzielić na następujące etapy:

  1. Przygotowanie ścian – ściany należy oczyścić z powierzchniowych zabrudzeń, aby umożliwić swobodny dostęp do struktury ściany. Trzeba też zidentyfikować kable i ewentualne inne przeszkody występujące w murach. Ważna jest szczegółowość już na tym etapie, aby uniknąć komplikacji w kolejnych fazach realizacji projektu.
  2. Wykonanie cięcia poziomego – w celu przecięcia ściany i zahamowania podciągania kapilarnego wilgoci, wykonuje się poziome cięcie na wysokości około 30-50 cm od podłoża. Cięcie musi być równoległe do podłogi, a jego długość powinna obejmować całą długość ściany dotkniętej wilgocią.
  3. Wprowadzenie płyty hydrofobowej – w otworze powstałym po wykonaniu cięcia, umieszcza się specjalną płytę hydrofobową z tworzywa sztucznego. Płyta ta tworzy barierę, która uniemożliwia dalsze przenikanie wilgoci w górę ściany.
  4. Montaż klinów – po umieszczeniu płyty hydrofobowej w ścianie, konieczne jest wykonanie zabezpieczenia przed osiadaniem budynku. W tym celu, na płycie hydrofobowej montuje się specjalne kliny wykonane z materiałów o dużej wytrzymałości i odporności na wilgoć.
  5. Prace wykończeniowe – gdy płyta hydrofobowa i kliny są już zamontowane, można przystąpić do prac wykończeniowych, takich jak malowanie czy tynkowanie ścian.

Osuszanie ścian z wilgoci to niezbędne działanie w przypadku budynków dotkniętych problemem wilgoci. Bardzo często przyczyną kłopotu jest podciąganie kapilarne. Proces osuszania może być realizowany przez podcinanie, które pozwala na przerwanie przepływu wody w górę budynku. Skuteczne osuszanie ścian pozwala na uniknięcie poważnych uszkodzeń konstrukcyjnych oraz zagwarantowanie zdrowego i komfortowego środowiska dla mieszkańców. Warto zatem zadbać o tę kwestię.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze