Czujnik ruchu ciągle się włącza – przyczyny i rozwiązania

Czujnik ruchu to urządzenie, które praktycznie gości w każdym domu. Z powodzeniem są one wykorzystywane w przypadku automatycznego zapalania się oświetlenia, najczęściej zewnętrznego, ale nie tylko, oraz w przypadku, gdy posiadamy kamerę. Wówczas czujnik ruchu informuje, że na naszej posesji wykryto ruch i uruchamia kamerę. Rynek oferuje szeroki wybór czujników ruchu. Można dokonać ich podziału ze względu na ich zasadę działania.

Wyróżniamy zatem czujniki PIR, czujniki mikrofalowe, czujniki dualne oraz kamery. Każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety oraz przeznaczony jest do konkretnego celu. Niestety zdarza się, że czujnik ruchu nie wyłącza się po określonym czasie lub w ogóle się nie włącza. Bardzo często dochodzi również do sytuacji, gdzie czujnik ruchu ciągle się włącza. Tym właśnie się zajmiemy oraz podpowiemy, co zrobić w sytuacji, gdy czujnik ruchu włącza się sam, choć nie powinien.

Czujnik ruchu ciągle się włącza – przyczyny

Sytuacje, podczas których czujnik ruchu ciągle się włącza, mogą mieć różne przyczyny. Może być to związane z wahaniami napięcia w sieci elektrycznej. Istnieje również możliwość, że nieprecyzyjnie skonfigurowaliśmy czujnik ruchu i teraz w nieodpowiednich sytuacjach dochodzi do jego automatycznego włączania i wyłączania. Taka sytuacja może być spowodowana również nieodpowiednim miejscem montażu lub zbyt bliskim ulokowaniem wobec innych urządzeń, które zakłócają pracę czujnika ruchu. Dzieje się tak w przypadku, kiedy zamontujemy czujnik ruchu np. blisko klimatyzacji. Wówczas masa powietrza o innej temperaturze może powodować, że czujnik ruchu włącza się sam.

Czujnik ruchu włącza się sam – rozwiązanie

Rozwiązanie zależy od zidentyfikowania przyczyny, która wpływa na to, że czujnik ruchu ciągle się włącza. Jeśli uda się znaleźć problem, to usunięcie usterki będzie tylko kwestią naprawy tego, co zawodziło wcześniej. W przypadku kiedy winowajcą jest zbyt duże wahanie w sieci elektrycznej, warto rozważyć podłączenie czujnika ruchu do innego, oddzielnego obwodu elektrycznego. Czasem w ciągu dnia napięcie może różnić się nawet o 20V. Zbyt duża ilość podłączonego sprzętu AGD powoduje, że nagle napięcie w sieci spada, a za kilka chwil gwałtownie wzrasta. Jeśli mamy podejrzenia, że to właśnie z tego powodu czujnik ruchu włącza się sam, to należy odłączyć część sprzętu i sprawdzić, czy to właśnie taka sytuacja powodowała problem.

W przypadku, kiedy podłączymy czujnik ruchu w pobliżu klimatyzacji, to może on się samodzielnie włączyć w momencie, kiedy klimatyzator będzie działał. Wówczas różnica temperatury może spowodować, że czujnik ruchu wychwyci moment poruszenia. Ważne jest prawidłowe umiejscowienie czujnika. Jeśli mamy podejrzenia, że to właśnie przez to czujnik ruchu włącza się sam, należy rozważyć zmianę jego miejsca.

Czujnik ruchu – gdzie montować?

Ważne jest, aby już na etapie projektowania oświetlenia, które będzie uruchamiane przez czujnik ruchu, wyeliminować wszystkie możliwe przeszkody. Warto zadbać o to, aby miejsce to nie było narażone na przeciąg oraz nie zostało podłączone do zbyt obciążonego obwodu elektrycznego. Dodatkowo warto pamiętać, żeby zawsze ustawić czujnik ruchu pod swoje potrzeby, dzięki temu zapobiegniemy temu, że czujnik ruchu włączy się sam.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze