Regulacja systemu szyb przesuwnych tarasowych

Nowoczesne konstrukcje są coraz częściej wybierane przez inwestorów oraz właścicieli prywatnych posesji. Doskonale sprawdzają się zarówno w nowo powstałych, jak i remontowanych budynkach mieszkalnych. Czym charakteryzuje się system szyb przesuwnych tarasowych? Dlaczego warto zainwestować w nowoczesne rozwiązania? Na czym polega regulacja drzwi tarasowych przesuwnych? Odpowiadamy.

Różnice między drzwiami HST (Hebe-Schiebe-Tür) a PSK (Parallel-Schiebe-Kipp)

Wiele osób zastanawia się nad tym, w jaki rodzaj systemu okienno-drzwiowego warto zainwestować. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się drzwi HST oraz PSK, które posiadają wiele zalet. Nowoczesne systemy różnią się między sobą sposobem otwierania. Drzwi podnoszono-przesuwne w systemie HST są proste oraz wygodne w obsłudze. Wyposażone zostały w skrzydło stałe i ruchome. Pozwalają na zastosowanie dużych przeszkleń oraz bezprogowego przejścia. Natomiast drzwi PSK uchylają się i chowają za skrzydło stałe podczas przesuwania. Szyna części ruchomej jest zamontowana w ościeżnicy.

Dlaczego regulacja drzwi przesuwnych jest ważna?

Istotne znaczenie ma fakt, że nowoczesne konstrukcje umożliwiają tworzenie dużych przeszkleń. Dzięki temu dostarczają więcej światła do domowych pomieszczeń. Należy pamiętać o regulacji drzwi tarasowych przesuwnych, która zapewni płynne oraz długoletnie użytkowanie. W znacznym stopniu zapobiega też powstawaniu nieszczelności i utracie energii cieplnej. Pewne czynności warto wykonać przed sezonem zimowym.

Narzędzia potrzebne do regulacji drzwi przesuwnych

Z pewnością przydadzą się klucze imbusowe oraz śrubokręty. Z niezbędnych narzędzi warto też wymienić poziomicę i klamki montażowe. Wybór odpowiedniego narzędzia ma znaczenie dla skutecznej regulacji drzwi przesuwnych. Do takiego systemu przyda się specjalny klucz wężowy. Można nim przykręcić śruby czy zaciski z dwoma otworami.

Regulacja drzwi przesuwnych HST: krok po kroku

 • Prawidłowa eksploatacja sprawi, że konstrukcje tego typu posłużą nam przez naprawdę długi okres czasu. Kluczowa jest regulacja wysokości skrzydła i jego położenia w poziomie.

 • Do tego dochodzi ajustacja mechanizmu podnoszenia i przesuwania.

 • Niezbędna jest także kontrola oraz regulacja uszczelek. Wykonanie wszystkich powyższych czynności zapewni sprawne działanie.

Regulacja drzwi przesuwnych PSK: krok po kroku

 • Konstrukcje tego typu otwierają i zamykają lekko oraz płynnie. Po pewnym czasie użytkowania może się jednak okazać, że wymagana jest regulacja mechanizmu przesuwno-uchylnego.

 • W tym przypadku przydaje się ajustacja położenia skrzydła w pionie. Można jej dokonać poprzez obrót śruby zawiasowej w prawą oraz lewą stronę. Spowoduje to uniesienie skrzydła w płaszczyźnie pionowej.

 • Natomiast regulacja pozioma odbywa się przy użyciu zawiasu górnego. Polega na ustawieniu przesunięcia skrzydła drzwiowego względem ościeżnicy i jego docisku.

 • Niezbędna jest także kontrola i regulacja prowadnic, która zapewni prawidłowe działanie mechanizmu zamykania.

Wskazówki konserwacyjne

 • Konserwację powinno się przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zabiegi konserwacyjne polegają na nasmarowaniu elementów ruchomych, w tym okuć i prowadnic.

 • Należy też pamiętać o czyszczeniu uszczelek i powierzchni przesuwnych.

 • Regularna konserwacja jest niezbędna dla płynnego działania konstrukcji HST i PSK.

Jak rozwiązać częste problemy?

 • Drzwi nie zamykają się płynnie lub są zbyt ciasne – można skorzystać z usług fachowca lub samodzielnie wyregulować mechanizm przesuwno-uchylny.

 • Nieszczelności powietrzne lub wodne – konieczna może okazać się wymiana uszczelek. Po dłuższym czasie użytkowania często ulegają zużyciu.

 • Jeśli drzwi HST lub PSK nie otwierają się i nie zamykają płynnie, należy zadbać o regulację mechanizmu przesuwanego.

Gdzie można kupić drzwi HST i PSK?

Nowoczesne konstrukcje oferuje firma Domel. Renomowany producent stolarki posiada w sprzedaży innowacyjne drzwi tarasowe tj. Perspective oraz Verano. Pierwszy z wymienionych modeli został wyposażony w specjalistyczne okucia, które wpływają korzystnie na komfort użytkowania. Występuje w dwóch wersjach konstrukcyjnych, to znaczy klasycznej i designerskiej. Posiada elementy ruchome, które można przesuwać praktycznie bez użycia siły. Natomiast drzwi tarasowe Verano wyposażone zostały w specjalne systemy rolek, co przekłada się na łatwość obsługi. Dodatkowo gwarantuje wysoki poziom izolacyjności akustycznej oraz termicznej.

Jak wyregulować drzwi przesuwne tarasowe?

Nowoczesne konstrukcje znajdują zastosowanie w różnorodnych budynkach mieszkalnych. Można je z łatwością dopasować do wybranej aranżacji mieszkania lub domu. Warto pamiętać o regularnej pielęgnacji i regulacji systemów drzwiowych. Szczególne znaczenie ma ustawienie drzwi balkonowych na zimę.

Artykuł gościnny.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze