Kosa spalinowa dławi się i gaśnie po dodaniu gazu – ROZWIĄZANIE

Nierzadko zdarza się, że posiadając duży ogród, ukształtowanie terenu jest tak zróżnicowane, że nie sposób jest dotrzeć do wszystkich miejsc klasyczną kosiarką. W przypadku, gdy chcemy skosić trawę rosnącą w pobliżu płotów czy murków odgradzających nas od sąsiadów lub ulicy, natrafiamy na problemy związane z niemożnością efektywnego przycięcia tych miejsca. Kłopot narasta również wówczas, gdy chcemy skosić trawę, która okala nasze piękne róże lub słoneczniki. Gabaryty kosiarki mogą spowodować przypadkowe uszkodzenie naszych kwiatów, co z całą pewnością obniży estetyczne i cieszące oko, walory ogrodu.

Następną przeszkodą może być też chęć wykorzystania kosy przy usuwaniu chwastów w rowach. Znakomicie nada się również w zaniedbanych ogrodach, gdzie trawa mocno urosła i inne maszyny nie będą mogły sobie z nią poradzić. Warto też wybrać ją na wszelkiego rodzaju łąki czy tereny, na których grunt jest bardzo grząski lub na obszary o wysoce nieregularnych kształtach.

Dobrym rozwiązaniem jest tutaj wykorzystanie specjalnej kosy koszącej. To bardzo sprytna maszyna, której rozmiary i wielkość pozwalają na precyzyjne koszenie w trudno dostępnych punktach naszego ogródka. Wyróżnia się jej dwa typy: elektryczne i spalinowe. Drugi typ maszyny jest jednak narażony na swego rodzaju szwank, ponieważ niejednokrotnie zdarza się, że kosa spalinowa dławi się po dodaniu gazu. W skrajnych przypadkach kosa spalinowa gaśnie wręcz po dodaniu gazu. W tekście przyjrzymy się, jak można zaradzić tego typu problemom.

Kosa spalinowa gaśnie po dodaniu gazu

Co zrobić, gdy kosa spalinowa gaśnie po dodaniu gazu? Zanim zdecydujemy się oddać sprzęt do serwisu i narazić się na finansowy wydatek, w pierwszej kolejności spróbujmy przeczyścić układ paliwowy maszyny. Może być on zanieczyszczony, przez co nawet po dodaniu gazu układ silnikowy nie może pobrać odpowiedniej ilości benzyny przez co urządzenie nie pracuje w należyty sposób.

Aby właściwie przeczyścić kosę należy sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do czyszczenia gaźników. Są one bez problemu dostępne do nabycia zarówno w internecie, jak i w każdym budowlanym sklepie. Koszt takich specyfików nie powinien przekroczyć 20 zł. Następnie należy przedmuchać dyszę i niewielkie otwory sprężonym powietrzem (jeżeli posiadamy w domu kompresor, to idealnie sprawdzi się on do realizacji tego celu). Pamiętajmy też o przedmuchaniu wszelkich przewodów paliwowych. 

Kosa spalinowa dławi się po dodaniu gazu

Jednak nie jest to jedyny sposób, który możemy zastosować w przypadku, gdy kosa spalinowa dławi się po dodaniu gazu. W przypadku tego typu problemów, powodem wcale nie muszą być wady konstrukcyjne maszyny, ale jakość sprzedawanego paliwa. Może być ono przyczyną zadyszki naszego urządzenia, ponieważ sprzedawana w Polsce benzyna nie sprzyja gaźnikom membranowym, które mają w sobie spalinowe kosy. W związku z tym może zdarzyć się sytuacja, że już po roku czy dwóch latach użytkowania nastąpi uszkodzenie zapłonu w kosie. Nie pomoże wtedy już ani regulacja kosy, ani żadne jej czyszczenie, ani jakiekolwiek płyny udrażniające gaźnik. 

Na szczęście dobrym i niedrogim remedium staje się tutaj zwykła wymiana gaźnika na nowy. Koszt tego typu urządzenia oscyluje w granicach 40-50 zł, więc jest nieco droższy, niż gdybyśmy zechcieli kupić płyn do czyszczenia gaźników, ale pamiętajmy, że w ich przypadku jest to rozwiązanie jedynie doraźne, a w przypadku nowego gaźnika, kosa powinna działać bez zarzytów znacznie dłużej. 

Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie stosowane są głównie kosach wytworzonych przez producentów o mniejszej renomie. Bardziej rozpoznawalne marki decydują się na wymianę membrany, dlatego znaleźć gaźnik z tej samej firmy, co kosa spalinowa (o ile posiadany przez nas sprzęt faktycznie należy do wyższej klasy sprzętu) będzie trudne.

Odpowiadając sobie na pytania dlaczego kosa spalinowa dławi się po dodaniu gazu albo czemu kosa spalinowa gaśnie po dodaniu gazu warto pamiętać jeszcze o jednej rzeczy. Że czasami najprostsze rozwiązania są najlepsze, ponieważ niekiedy za niewłaściwe działanie naszej maszyny może odpowiadać zwykły wężyk paliwa, który może być pęknięty w kilku miejscach, przez co przy większych obrotach wirnika, pociągać za sobą powietrze. Jego wymiana jest tania i łatwa do wykonania, więc warto także i tej części naszego urządzenia przyjrzeć się w pierwszej kolejności.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze