Nie mam kanału 28 – co robić?

27 czerwca 2022 roku nastąpiła ostatnia faza zmian obejmujących nadawanie telewizji naziemnej. Od tego dnia na wszystkich odbiornikach w Polsce telewizja naziemna nadawana jest w standardzie DVB-T2/HEVC. W związku z tym, że nie wszystkie telewizory mogły z automatu odbierać telewizję naziemną w tym standardzie, pod koniec grudnia uruchomiony został kanał 28, przy pomocy którego można było to sprawdzić. 

Każdy użytkownik po wybraniu kanału 28 widział na ekranie planszę, z której wynikało, że:

  • telewizor jest przystosowany do zmian i nie trzeba nic robić,
  • aby oglądać telewizję naziemną trzeba kupić odpowiedni dekoder albo wymienić telewizor na nowy.

Wielu internautów zwracało uwagę na brak kanału 28 w swoim telewizorze – zwłaszcza w starszych modelach. Co wtedy robić? Przeczytaj poniżej. 

Nie mam kanału 28 – przyczyny

W czerwcu wielu internautów zgłaszało następujący problem: 

  • nie mam kanału 28, czy mój telewizor jest zepsuty?
  • nie mam kanału 28 – co robić?
  • dlaczego nie mam kanału 28? 

Przede wszystkim kanał 28 nie oznacza, że po wybraniu na pilocie liczby 28, będzie on dostępny. W niektórych telewizorach kanał ten znajduje się na końcu listy. Może być też zlokalizowany wśród stacji radiowych. Najlepiej wyszukać na nowo wszystkie dostępne kanały, wtedy powinien się pojawić. 

Program o nazwie Sprawdzam TV ustawiony jest na takim paśmie a nie pod numerem 28 na liście kanałów. Będzie dostępny na liście pod numerem 28 tylko w telewizorach z LCN (logical channel number). Nie wszystkie telewizory korzystają z tego porządku. Możliwe też, że ktoś zmienił to w odbiorniku. W tej sytuacji najlepiej przywrócić w telewizorze ustawienia fabryczne a potem na nowo wyszukać wszystkie kanały. 

Zobacz: Cyfrowy Polsat w Niemczech? Gdzie kupić, jakie ustawienia?

Brak kanału 28 – co piszą na forum?

Na brak kanału 28 skarżyli się zwłaszcza posiadacze telewizorów starszego typu. Internauci wypowiadający się na forach internetowych mieli dla tych osób następujące rady: 

  • włączyć ponowne wyszukiwanie kanałów

Możliwe, że wtedy kanał 28 pojawi się na liście programów dostępnych w telewizorze. Wtedy po jego wybraniu na ekranie wyświetli się komunikat o tym, w jakim standardzie nadaje odbiornik.

  • przeszukać listę kanałów

Brak kanału 28 na pozycji 28 nie oznacza, że w ogóle go nie ma. Możliwe, że pasmo 28 zlokalizowane jest na końcu listy, zwłaszcza, gdu na liście pod numerem 28 znajduje się inny program. 

  • kupić dekoder DVB-T2/HEVC

Jeśli po przeszukaniu listy kanałów nadal brak kanału 28,  najprawdopodobniej konieczny będzie zakup dekodera. Takie urządzenie dostępne jest we wszystkich sklepach z elektroniką. Można je kupić również przez internet. 

Jeśli ktoś nie może sfinansować zakupu takiego dekodera, może wystąpić o dopłatę u pracownika Poczty Polskiej albo na stronie gov.pl. Uwaga! Musisz mieć opłacony abonament radiowo-telewizyjny. W innym wypadku, dostaniesz karę za to, że masz w domu telewizor, a nie płacisz abonamentu radiowo-telewizyjnego. 

Na wieść o zmianach standardu nadawania wielu producentów telewizorów podawało do publicznej wiadomości informację o tym, od którego roku produkują telewizory nadające w standardzie DVB-T2/HEVC. Takie informacje zawiera też instrukcja danego modelu telewizora. Jeśli nie masz instrukcji w formie papierowej, wpisz pełną nazwę modelu swojego telewizora w wyszukiwarkę internetową, najpewniej znajdziesz instrukcję w pliku PDF. 

Po tym jak standard DVB-T2/HEVC został wprowadzony, kanał (a właściwie pasmo) 28 zlikwidowano. W związku z tym, jeśli ktoś teraz próbuje sprawdzać swój telewizor, najprawdopodobniej zauważy brak kanału 28. W tej sytuacji jedyną możliwością sprawdzenia starego odbiornika jest przeszukanie instrukcji. 

Większość telewizorów dostępnych w sprzedaży nadaje telewizję naziemną w nowym standardzie. Każdy telewizor wyprodukowany w tym i poprzednim roku będzie odbierać kanały telewizji naziemnej w technologii DVB-T2/HEVC. Jeśli zamierzasz kupić  na wyprzedaży starszy model telewizora, zapytaj sprzedawcę standard nadawania. Powinien udzielić ci wyczerpujących informacji na ten temat. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze