Czy sosna nadaje się do kominka? Sosna do kominka – opinie

Mimo że lato jeszcze w pełni, to temat opału ciągnie się za nami już od kilku miesięcy. Szalejąca inflacja i wojna w Ukrainie spowodowały masakryczny wzrost cen węgla i ekogroszku. O tych podwyżkach mówi się najwięcej – jednak co z drewnem? Jego ceny również biją rekordy – Rosja była jednym z głównych eksporterów drewna na świecie. Do wzrostu cen przyczyniły się również nowe zasady Lasów Państwowych. 

Deficyt drewna opałowego na rynku sprawia, że ludzie już od kilku miesięcy stopniowo zaopatrują się w jego zapasy na jesień i zimę. Z tego artykułu dowiesz się, czy można palić sosną w kominku i czy jakiekolwiek drewno iglaste do kominka się nadaje – zapraszam do lektury.

Czy można palić sosną w kominku?

Czy można palić sosną w kominku? W tej kwestii głosy są mocno podzielone. Na forach internetowych toczą się zażarte dyskusje, a wątków w stylu: Czy sosna nadaje się do kominka – ciągle słyszę sprzeczne informacje, Drewno sosnowe do kominka – tak czy nie?, Czy można palić w kominku drewnem iglastym?, Sosna do palenia w kominku – hit czy kit?, jest naprawdę sporo. Większość ludzi uważa, że drewno sosnowe do kominka się nie nadaje. Dlaczego? Ponieważ zawiera ono żywicę, która nie tylko ubrudzi Ci szybę w kominku, ale również może zapchać Twój komin. Palenie sosną w kominku dla drugiego, przeciwnego obozu, jest w pełni bezpieczne – po prostu częściej myją oni szybę. 

Czy sosna nadaje się do kominka

Czy sosna nadaje się do kominka? Palenie sosną w kominku jest dla wielu osób kuszące – po pierwsze całkiem sporo ludzi ma swoje sosny, z których za darmo może pozyskiwać opał. Sosny są bowiem jednym z prostszych w obsłudze drzew – ich uprawa nie wymaga dużego wysiłku. Po drugie, drewno sosnowe do kominka nadaje się (z pozoru) przez jego wysoką kaloryczność. Jednak pamiętaj, że o wiele szybciej się ono spala – mimo że łatwiej nim rozpalić, to na pewno drewno z drzew liściastych spala się dłużej. No i ta żywica – w skutek jej spalania powstaje sadza, którą trzeba na bieżąco usuwać, ponieważ stanowi ona zagrożenie pożarowe. 

Drewno iglaste do kominka

Drewno iglaste do kominka według większości opinii jest słabym wyborem. Wiadomo, że sosna do palenia w kominku jest o niebo lepszym rozwiązaniem niż śmieci – tak, są ludzie, którzy palą nimi w kominku. To samo dotyczy pozostałości po materiałach stolarskich (np. sklejki) – palenie nimi w kominku jest nieekologiczne i niebezpieczne, ponieważ przeważnie zawierają one resztki kleju, impregnatu czy lakieru. Palenie sosną w kominku, czy ogólnie drewnem iglastym, jest na pewno lepsze dla środowiska i Ciebie niż wyżej wymienione, improwizowane materiały opałowe. Jednak jeśli masz wybór, to odpowiedź na pytanie: Czy można palić drewnem iglastym w kominku? jest raczej przecząca – wybierz drzewa liściaste. Drewno sosnowe do kominka może się sprawdzić w formie rozpałki. Sosna do palenia w kominku jest oczywiście tańsza, ale weź pod uwagę jej wydajność i możliwe szkody, za które będzie trzeba zapłacić. Szybsze spalanie powoduje również to, że częściej będziesz musiał zaglądać do kominka, żeby sprawdzić, czy płomień nie wygasł. No i oczywiście tego drewna będziesz potrzebować więcej. Mycie szyby to też jakiś wydatek (specjalistyczne środki czyszczące) i czas. 

Sosna na opał opinie na forum 

Opinii na forum w tematach: Sosna na opał – czy można palić drewnem iglastym w kominku? lub Czy drewno sosnowe nadaje się do kominka?, jest mnóstwo. Jak już wiesz, drewno sosnowe nie nadaje się do kominka. Sosna na opał w opiniach z forum, nawet świetnie wysuszona, dla większości nie jest najlepszym rozwiązaniem. Tak jak już wspominałam, część osób wykorzystuje ją tylko jako rozpałkę. Jeśli nie masz innej możliwości, to są głosy, że drewno iglaste nie jest najgorsze i regularnych kontrolach komina i częstym czyszczeniu szyby, jest całkiem w porządku. Jednak drewno iglaste do kominka jest jakimś zagrożeniem – są osoby, które uważają, że spalanie drewna iglastego w kominku może doprowadzić nawet do mniejszych eksplozji. Swoją opinie argumentują tym, że podczas spalania w środku tego drewna powstają gazy, którym ciężko jest się wydostać – czy jest to prawda? Nie wiadomo – mało kto tego doświadczył, więc możliwe, że z drewnem autora opinii było coś nie tak.

Dyskusja w temacie, czy można palić drewnem iglastym w kominku, jest coraz bardziej zażarta. Ludzie szukają tańszych alternatyw, bo niestety, ceny drewna opałowego – a zwłaszcza tego z drzew liściastych – są coraz wyższe. Jednak nie bez powodu to właśnie to drewno drożeje najbardziej – drewno z buku, dębu czy grabu jest bowiem najlepszym opałem do kominka. Drewnem iglastym, w tym z sosny, lepiej jest nie palić.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze