Pompa ciepła czy gaz – co jest korzystniejsze?

Instalacja grzewcza w budynku jest jedną z najdroższych, dlatego jej wybór wymaga dokładnego zastanowienia. Wobec chęci ucieczki od ogrzewania węglem możesz stanąć przed dylematem związanym z wyborem innego kotła grzewczego. W tym tekście zastanowimy się, czy do budynku jednorodzinnego lepsza będzie pompa ciepła, czy gaz ziemny. Weźmiemy też pod uwagę zestawienie obu technik, czyli ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła oraz ich opłacalność.

Pompa ciepła czy gaz – podobieństwa i różnice

Wiele państw oraz jednostek samorządowych decyduje się na odejście od węgla jako paliwa niosącego więcej szkód niż korzyści. Nie trzeba przypominać o emisji szkodliwych substancji czy konieczności pozyskiwania węgla z kończących się złóż. Wśród alternatywnych rozwiązań znajduje się wiele urządzeń, jednak coraz częściej można spotkać się z dylematem dotyczącym wyboru kotła na gaz czy pompy ciepła.

Zanim podejmiesz decyzje, przybliżymy nieco obie technologie. Kotłów gazowych nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, ponieważ w wielu łazienkach w budownictwie wielorodzinnym znajdują się takie jednostki. Piece grzewcze są jednak nieco większe i poza ogrzewaniem wody użytkowej mają za zadanie podniesienie temperatury powietrza w budynkach. Są stosunkowo łatwe w obsłudze, praktycznie nie wymagają uwagi, a przy sieciach gazowych nawet nie zajmują wiele miejsca. 

Drugie rozwiązanie to pompa ciepła, która należy do najbardziej nowoczesnych mechanizmów generowania energii cieplnej. Pompa wykorzystuje różnicę temperatury i pobiera ciepło z gruntu, wody czy nagrzanego słońcem powietrza. Wymaga zamontowania odbiorników na zewnątrz budynku, a cały system sprężania powietrza, przekazywania go do środka grzewczego i zasilania pompy najczęściej znajduje się wewnątrz budynku. Zainteresowały Cię obie opcje? Pompa ciepła powietrze-woda czy gaz? Poznaj ich inne cechy.

Gaz czy pompa ciepła? Wpływ na środowisko naturalne każdego z urządzeń

Prezentowane tu technologie mają za zadanie ograniczenie szkodliwego wpływu na środowisko naturalne. Dlatego nie można zapomnieć o kwestii ekologii. Pompa ciepła czy gaz ziemny – co jest lepsze dla środowiska naturalnego?

Tu bez większego problemu łatwo można wskazać faworyta. Gaz ziemny należy do paliw kopalnych, czyli nieodnawialnych, zatem pozyskiwania go już jest formą pobierania zasobu ze środowiska naturalnego, który przez długi czas się nie wytworzy. Dodatkowo energia wytwarzana jest w procesie spalania. Nie ma tu wielu spalin, a nawet przewód kominowy nie jest potrzebny, jednak do atmosfery emitowane jest ciepło i dwutlenek węgla.

Choć kotły gazowe są znacznie bardziej ekologiczne od węglowych, nie mogą równać się z pompami ciepła. Te urządzenia pobierają energię z otoczenia, a zatem ograniczają efekt cieplarniany. Nie ma tu procesu spalania, zatem nie ma gazu, dwutlenku węgla czy nadmiaru ciepła. Sama instalacja jest też stosunkowo łatwa do regulacji i można uznać ją za żywotną. 

A może ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła?

Pompa ciepła czy gaz? A może jedno i drugie? Problemem pomp ciepła jest słaba wydajność w okresie wysokich przymrozków. Wówczas nie ma możliwości pozyskania ciepła z otoczenia, dlatego konieczne jest dodatkowe źródło ciepła. W budynkach, gdzie pozwalają na to warunki techniczne, często stosowane jest ogrzewanie hybrydowe: gaz i pompa ciepła. 

Zestawienie obu urządzeń pozwoli Ci na uzyskanie ogromnej swobody w ogrzewaniu budynku i wody użytkowej o każdej porze roku. Jakie wady ma ogrzewanie hybrydowe gaz i pompa ciepła? Cena takiej instalacji. Konieczna jest nie tylko inwestycja w pompę, ale także wyposażenie budynku w wydajny piec gazowy. Jednak komfort korzystania z tych urządzeń w zimie jest niezwykle wysoki i wart każdej ceny. 

Gaz czy pompa ciepła w 2022 roku? Jeśli nadal nie podjąłeś decyzji, skontaktuj się ze specjalistami z firmy NetSolar. Pomożemy Ci podjąć decyzję w zakresie wyboru urządzenia grzewczego, a także dobrać odpowiedni model. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się ciepłem i czerpać z tego dodatkowe korzyści finansowe.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze