Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Inwestując w panele fotowoltaiczne, nie myślimy o tym, kiedy będziemy wymieniać je na nowe. Tymczasem żywotność paneli fotowoltaicznych z reguły jest bardzo ściśle określona przez producenta. Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych, co dzieje się po upływie tego okresu i co zrobić z panelami? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym poradniku. 

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Czysta energia ze słońca w ostatnich latach stała się najbardziej skuteczną alternatywą dla tej wytwarzanej z węgla. Panele słoneczne na dachu mogą czerpać fotony spadające na ziemię ze słońca, wytrącać z nich elektrony, a następnie całość przekazać do falowników. W ten sposób trafiają do sieci elektrycznej lub przekazywane są dalej do instalacji operatora energetycznego. 

Panele słoneczne w domach prywatnych w naszym kraju stosowane są od niedawna. Trudno zatem dokładnie określić, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych. Wytyczną jest gwarancja producenta, który zapewnia skuteczność pracy modułów przez dwadzieścia do trzydziestu lat. Powszechnie wiadomo, że żywotność paneli fotowoltaicznych jest dłuższa, jednak z biegiem czasu będzie dochodziło do utraty sprawności poszczególnych ogniw, a w wyniku tego samych paneli.

Wpływ żywotności paneli fotowoltaicznych na zwrot inwestycji

Decyzja o montażu paneli fotowoltaicznych z reguły inspirowana jest chęcią ograniczenia wydatków na energię elektryczną. Niższe rachunki za prąd z biegiem czasu mają pokryć zainwestowane środki, a także wygenerować zyski. Dlatego informacja o tym, jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych, jest istotna z punktu widzenia rentowności całej inwestycji. Pozwoli Ci to także oszacować, w którym momencie instalacja zacznie przynosić zyski. 

Jak obliczyć zwrot inwestycji biorąc pod uwagę żywotność paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim na podstawie rachunków za energię musisz policzyć średni miesięczny zysk. Z biegiem czasu i wraz ze wzrostem cen energii Twoja miesięczna oszczędność będzie wyższa, dlatego możesz to także uwzględnić przy obliczeniach. Przy dobrze zaplanowanej sieci jej zwrot powinien nastąpić po około 6 – 8 latach. Doliczając przeglądy, wymianę falownika w połowie eksploatacji czy ewentualne naprawy, można wydłużyć ten okres do 10 lat. Przy żywotności paneli przynajmniej 20 lat, zwrot inwestycji to ponad 100 %.

Przy okazji opisywania żywotności paneli, warto wspomnieć o tym, co się stanie z nimi po zakończeniu żywotności. Mogą one stać się uciążliwym odpadem, na co wskazuje wielu sceptyków tego rozwiązania. Nadal nie funkcjonuje żadne prawo, które nakładałoby obowiązek utylizacji lub składowania odpadów na producenta, inwestora lub jednostki samorządowe. Obecnie po upływie okresu żywotności paneli fotowoltaicznych inwestor na własny koszt wywozi je do punktu zbierania odpadów, a koszt ich magazynowania pokrywają samorządy. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że po upływie żywotności paneli fotowoltaicznych w Twoim domu, jakieś rozwiązanie będzie już gotowe. 

Żywotność paneli fotowoltaicznych – jak ją wydłużyć?

Producenci podając żywotność paneli, często określają ją na podstawie badań. Poza okresem, który obejmuje gwarancja, dalsze lata eksploatacji paneli zależą w dużej mierze od Ciebie. Jak wydłużyć żywotność paneli fotowoltaicznych? Przede wszystkim unikać sytuacji, w których najczęściej dochodzi do uszkodzenia modułów czy skrócenia ich żywotności. Największym wrogiem paneli jest nieodpowiednie podłączenie instalacji elektrycznej lub odgromowej. Często do uszkodzenia dochodzi też w wyniku niewłaściwego doboru paneli do obiektu lub podzespołów do siebie nawzajem. 

Sposobem na to, żeby żywotność paneli fotowoltaicznych była dłuższa, jest zatrudnienie do pracy wykwalifikowanych fachowców. Takich znajdziesz w firmie NetSolar. Mamy bogate doświadczenie w sprzedaży sieci fotowoltaicznych, a także pomp ciepła czy innych nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa. Jesteśmy w stanie odpowiednio dobrać do siebie podzespoły, a także przeprowadzić montaż sieci w domu klienta z zachowaniem wszelkich zasad poprawności.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze