Pompa ciepła monoblok czy split?

Wybór pompy ciepła ma ogromne znaczenie dla dalszego funkcjonowania budynku. Należy wziąć pod uwagę nie tylko parametry techniczne, ale także rodzaj konstrukcji danej pompy. Zastanawiasz się, czy wybrać pompę ciepła monoblok, czy split? Nie wiesz, jakie są różnice pomiędzy oboma typami urządzeń? W poradniku znajdziesz kilka interesujących informacji na ten temat. 

Monoblok czy split – czym to się różni?

Pompy ciepła wykorzystywane do ogrzewania budynków cieszą się rosnącą popularnością. Użytkownicy cenią je za niskie koszty eksploatacji, bezobsługowość, a także bardzo łatwą regulację temperatury wewnątrz budynku. W większości przypadków pompy ciepła można łatwo zintegrować z fotowoltaiką, a także urządzeniami do rekuperacji. Istnieje wiele możliwości, jednak konieczny jest wybór odpowiedniego urządzenia. 

Szukając odpowiedniej pompy, najczęściej zwracamy uwagę na jej moc. W przypadku pomp pozyskujących energię z powietrza pozostaje jeszcze kwestia doboru konstrukcji urządzenia. Na rynku dostępne są dwa warianty: pompy typu monoblok i split. Jak je rozróżnić i czy do ogrzewania budynku wybrać split, czy monoblok?

Zacznijmy od rozszyfrowania nazewnictwa tych urządzeń. Pompy typu monoblok są wykonane w formie pojedynczego modułu, w którym zgromadzone są wszystkie podzespoły potrzebne do pobierania, przetwarzania i przesyłania energii cieplnej. Całość umieszczona jest na zewnątrz budynku, najczęściej w osłoniętym od wiatru. Ciepło jest transportowane do budynku w postaci nagrzanej wody przez rurkę wlotową, a drugą rurką powraca woda schłodzona. 

Drugi wariant konstrukcji to pompa split, czyli podzielona. W tym wariancie urządzenie składa się z dwóch modułów, w których jeden znajduje się na zewnątrz budynku, a drugi wewnątrz. Zewnętrzny moduł pobiera ciepło i spręża gaz, a następnie przesyła go do modułu wewnętrznego. Tam dochodzi do skraplania i przekazywania energii do sieci ogrzewania. W dalszej części postaramy się udzielić odpowiedzi na pytanie: split czy monoblok?

Pompa ciepła monoblok, czy split – wady i zalety każdego z urządzeń

Sposób projektowania i budowy każdej z tych konstrukcji prowadzi do osiągnięcia przez nie określonych cech. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, które urządzenie jest lepsze: monoblok czy split. Jednak mają one charakterystyczne cechy, które mogą lepiej pasować do konkretnego miejsca i budynku. 

Zacznijmy od kosztów. Który wariant jest droższy: split czy monoblok? Urządzenia typu monoblok są zdecydowanie droższe, niż split, jednak ich trwałość jest znacznie większa. Montowane w ramach jednego modułu i w jednym zakładzie, rzadziej ulegają uszkodzeniu, niż pompy split. Są też uznawane za bardziej atrakcyjne estetycznie. Może się zatem okazać, że płacąc więcej, tak naprawdę generujesz oszczędności. 

Wielu ekspertów wskazuje jednak na problem z pompami typu monoblok w przypadku awarii prądu. Wówczas czynnik chłodzący może zamarzać w rurach doprowadzających, co prowadzi do sporych problemów. W przypadku pomp split, z zewnątrz do pomieszczenia dociera jedynie para, a skraplacze pozostają w ocieplonym pomieszczeniu, zatem problem znika. 

Split czy monoblok – znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie 

Zastanawiasz się, czy w Twoim domu lepsza będzie pompa ciepła monoblok, czy split? Forum użytkowników nie rozwiało Twoich wątpliwości, a wśród znajomych również zdania są podzielone? Nic dziwnego. Każdy ma subiektywne spostrzeżenia i da Ci inną odpowiedź na pytanie, czy lepsza jest pompa monoblok, czy split.

Jeśli chcesz uzyskać opinię niezależnych ekspertów, skontaktuje się z firmą NetSolar. Od wielu lat instalujemy pompy ciepła, a także instalacje do rekuperacji czy sieci fotowoltaiczne. Po ocenie warunków technicznych w Twoim domu i sprawdzeniu zapotrzebowania podpowiemy, czy w tym przypadku lepsza będzie pompa ciepła monoblok, czy split. Jeśli zdecydujesz się na wybór odpowiedniego urządzenia, wyślemy do Ciebie specjalistów do jej montażu. Dzięki temu szybko i przy stosunkowo niskich kosztach będziesz w stanie ogrzewać swoje mieszkanie skuteczną pompą danego typu.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze