Pompa ciepła czy folie grzewcze – co się bardziej opłaca?

Ogrzewanie budynków wymaga zastosowania urządzeń grzewczych o parametrach dopasowanych do potrzeb budynku. Szukając ekologicznych rozwiązań możesz zastanawiać się nad tym, czy wybrać pompę ciepła czy folie grzewcze. Która z tych metod jest skuteczniejsza i przynosząca większe oszczędności? Garść informacji na ten temat znajdziesz w naszym poradniku. 

Pompa ciepła czy folie grzewcze – poznaj obie technologie

Ekologiczne rozwiązania grzewcze cieszą się rosnącą popularnością. Coraz chętniej zwracamy uwagę na metody nie wymagające stosowania kotłów grzewczych na węgiel czy gaz. Wśród rozwiązań często wybieranych przez specjalistów pojawia się kilka, które wykorzystują do działania prąd elektryczny. Należą do nich między innymi pompy ciepła czy folie grzewcze. 

Choć obie technologie wykorzystują do ogrzewania prąd, w zasadzie na tym etapie podobieństwa między nimi się kończą. Folie grzewcze to cienkie rolki z tworzywa sztucznego z metalowymi przewodnikami, które emitują fale podczerwone. Sposób ich ogrzewania nie jest grawitacyjny, a bardziej przypomina promienie słoneczne. Do emisji promieni potrzebuje jednak prądu elektrycznego. 

Tymczasem pompy ciepła pobierają energię cieplną z ziemi za pośrednictwem czynnika chłodniczego na bazie glikolu. Prąd elektryczny potrzebny jest tylko do zasilania samego procesu przepływu, dlatego generowana moc cieplna jest prawie pięciokrotnie wyższa niż zapotrzebowanie energetyczne urządzenia. Sam oceń zatem, pompa ciepła czy folie grzewcze są urządzeniami lepiej dbającymi o środowisko naturalne. 

Pompa ciepła czy folie grzewcze – zalety obu technologii

Decyzja o tym, czy w Twoim domu będzie ogrzewała pompa ciepła czy folie grzewcze nie jest łatwa. Każda z technologii ma swoje zalety i w pewnych warunkach okaże się skuteczniejsza od drugiej. Dla ułatwienia wyboru podajemy najważniejsze zalety obu technologii. 

Pompy ciepła pobierają naturalną energię cieplną z ziemi, dlatego jest bardzo ekologiczną technologią. Nie wymaga też wszystkich instalacji i miejsca na kocioł, jakie są charakterystyczne dla kotłów na paliwa kopalne. Zużywa niewielkie ilości energii, co natychmiast zobaczysz na rachunkach. Znakomicie współpracuje z fotowoltaiką, dodatkowo możesz wykorzystać ją do chłodzenia obiektu latem.

Z kolei folie grzewcze zajmują bardzo niewiele miejsca w budynku. Nie wymagają instalacji C.O., budowy sieci ogrzewania podłogowego i żadnej innej instalacji. Można układać je na podłodze pod wykładziną, a nawet na ścianach czy suficie. Są bardzo skuteczne i z łatwością można regulować poziom nagrzania budynku. 

Pompa ciepła czy folie grzewcze – wady

Sam widzisz, że wybór pompa ciepła czy folie grzewcze nie jest łatwy. Jednak żeby dodatkowo Ci go ułatwić, wskażemy kilka wad każdej z technologii. Może trafisz na element, który zdecydowanie nie pasuje do Twojego domu. 

Wadą pomp ciepła jest przede wszystkim ich cena i konieczność tworzenia rozbudowanej sieci pobierania ciepła. Trzeba znaleźć nie tylko miejsce na moduły, ale także na grzejniki czy zbudować sieć ogrzewania podłogowego. Często konieczne jest też załatwienie licznych formalności związanych z budową sieci na zewnątrz. 

Z kolei folie grzewcze to instalacje, które nie nadają się do obiektów mocno umeblowanych. Na ich powierzchni nie można stawiać szaf czy innych ciężkich mebli, co utrudnia potencjalne przemeblowanie. Dodatkowo koszt pracy instalacji jest bardzo wysoki, a chcąc go ograniczyć musisz rozbudować sieć fotowoltaiczną. W tym wypadku koszt całej inwestycji zaczyna zbliżać się do pomp ciepła. 

Jeśli pomimo lektury naszego poradnika nadal nie wiesz, czy lepsza będzie pompa ciepła czy folie grzewcze, pozostaje Ci konsultacja ze specjalistami. W tym wypadku warto skorzystać z pomocy firmy NetSolar, specjalistów z dziedziny nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa. Pomożemy Ci znaleźć rozwiązania po ocenie warunków technicznych w Twoim domu. Podpowiemy, co będzie dla Ciebie bardziej korzystne i rozwiejemy wątpliwości, czy wybrać pompę ciepła czy folie grzewcze. 

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze