Rekuperacja – czy warto w nią inwestować? TOP 5 powodów

Systemy rekuperacji to jedno z rozwiązań zaliczających się do systemów budownictwa ekologicznego. Odzyskiwanie ciepła z powietrza obniża zapotrzebowanie energetyczne budynku i sprawia, że powietrze wokół staje się mniej zanieczyszczone. Podpowiadamy, jak działa rekuperacja i czy warto inwestować w takie urządzenia.

Co to jest rekuperacja i czy warto w nią inwestować? Jaka jest opłacalność?

Od kilku lat widać wyraźny trend wśród inwestorów, którzy chcą odejść od kotłów węglowych. Powodów takiego trendu jest wiele, podobnie, jak wiele jest sposobów na ograniczenie potrzeb energetycznych budynku. Jednym z nich jest rekuperacja powietrza, która znajduje dla siebie miejsce gdzieś pomiędzy ogrzewaniem a wentylacją. Zatem, zanim dowiesz się, ile kosztuje rekuperacja i czy warto rozpatrywać taką instalację, poznaj jej sposób działania. 

Rekuperację najprościej można opisać jako system wentylacyjny z mechanizmem pozyskiwania energii. Urządzenie dba o wentylację pomieszczenia, jednocześnie przy wypuszczaniu zużytego powietrza odzyskuje z niego energię cieplną. Ta następnie jest przekazywana do środka chłodniczego lub bezpośrednio do powietrza napływającego z zewnątrz do środka budynku. W ten sposób możesz wietrzyć budynek, odzyskując jednocześnie nawet do 80 procent energii cieplnej. 

Rekuperacja – czy warto? 5 powodów na tak

Zainteresowała Cię rekuperacja? Czy warto zainwestować w taki mechanizm? Zanim podejmiesz decyzję, poznaj 5 najważniejszych powodów, dla których warto zainwestować w ten rodzaj odzysku ciepła. 

1. Nie wpuszczasz pyłów zawieszonych do mieszkania – otwieranie okien w celu przewietrzenia pomieszczeń w sezonie grzewczym powoduje napływ ciężkich pyłów zawieszonych. Rekuperator przepuszcza świeże powietrze przez filtry, dlatego nie musisz wierzyć, a dopływający gaz jest pozbawiony słynnych PM. 

2. Czyste powietrze w mieszkaniu – rekuperator dokonuje wymiany powietrza, dlatego nie musisz obawiać się o zbyt wysoką zawartość dwutlenku węgla czy innych spalin w zamkniętym pomieszczeniu. Jednocześnie samemu nie wpuszczasz ich z zewnątrz, ponieważ nie musisz wierzyć w zimie. 

3. Komfortowy mikroklimat – inwestując w rekuperację nie musisz obawiać się o przeciągi powstałe podczas wietrzenia. Dodatkowo, za pomocą panelu sterowania możesz bardzo precyzyjnie ustawić temperaturę powietrza, jaka najbardziej Ci odpowiada. Dodatkowo masz ogromny wpływ na poziom wilgotności powietrza, które nie wysusza się, jak w przypadku standardowego ogrzewania grawitacyjnego. 

4. Utrzymanie wentylacji w dobrym stanie – dobrej jakości urządzenia do rekuperacji są w stanie poinformować Cię o złym stanie filtrów i gorszej jakości instalacji. Ponadto poddawane są sezonowym przeglądom technicznym, dlatego zawsze masz pewność, że oddychasz czystym powietrzem. 

5. Oszczędność energii – to jeden z najbardziej spektakularnych i odczuwalnych efektów, jakie przynosi rekuperacja. Odzyskiwana energia z wypuszczanego powietrza jest ponownie wykorzystywana do ogrzewania, dlatego nie musisz generować jej samodzielnie. Już po pierwszych rachunkach za ogrzewanie zauważysz różnicę i poczujesz znaczne obniżenie kosztów eksploatacji budynku. 

Rekuperacja – opłacalność inwestycji. Kiedy zwrot?

Żeby odpowiedzieć na pytanie: rekuperacja i czy warto? trzeba wziąć pod uwagę jeszcze jeden element układanki, czyli koszty. Szukając nowoczesnych rozwiązań ekologicznych inwestorzy zawsze pytają o stopę zwrot. Trudno się dziwić, ponieważ nowa instalacja ma przede wszystkim przynosić oszczędności. W takim razie, jak wygląda spraw z rekuperacją? Kiedy zwrot inwestycji?

Wielu ekspertów wskazuje bardzo precyzyjnie moment zwrotu instalacji. Uznaje się go za datę oddania instalacji do użytku. Jeśli nie zdecydujesz się na system klimatyzacji, a zamiast niego zamontujesz rekuperator, poniesiesz bardzo podobne koszty. Wynika z tego, że od pierwszego włączenia przez cały okres użytkowania będziesz generował zyski. Opłacalność rekuperacji jest zatem bardzo wysoka biorąc pod uwagę fakt, że każdego roku możesz zaoszczędzić od kilkuset do kilku tysięcy złotych na kosztach ogrzewania.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze