Decyzja o wyborze urządzenia do ogrzewania budynku wymaga podejścia do zagadnienia ze spokojem. Trzeba rozważyć wszystkie argumenty za zastosowaniem kotła na węgiel, pieca na pellet czy pompy ciepła. W tekście zajmiemy się dwoma ostatnimi metodami. Postaramy się wskazać wady i zalety, a także ułatwić podjęcie decyzji: pellet czy pompa ciepła?
Piec na pellet czy pompa ciepła – na czym polegają obie technologie?
Ustawy antysmogowe uchwalone przez sejmiki wojewódzkie zmuszają nas do wymiany starych nieekologicznych kotłów na jednostki nowocześniejsze. Także w nowych budynkach nie inwestuje się w stare technologie, a jedynie nowocześniejsze i bardziej ekonomiczne od kopciuchów. Jednym z dylematów, przed którym możesz stanąć, będzie wybór pieca na pellet lub pompy ciepła. Co to za rozwiązania?
Pompa ciepła jest technologią działającą na podobnej zasadzie do lodówek, jednak jej praca jest odwrócona. Pobiera energię cieplną nie z wewnątrz, a z zewnątrz budynku i wykorzystuje ją do podniesienia temperatury. Wymaga zasilania prądem sieciowym, ale jest on wykorzystywany tylko do zasilania pompy zapewniającej przepływ środka chłodniczego. Ciepło pobierane jest z naturalnego środowiska, czyli gruntu, wody, lub powietrza w zależności od potrzeb.
Kotły na pellet to jednostki grzewcze działające na podobnej zasadzie, jak tradycyjne kotły z podajnikiem. Do ogrzewania wykorzystuje się proces spalania, jednak paliwem nie jest szkodliwy węgiel czy gaz, a ekologiczne materiały drewnopochodne. Jeśli korzystałeś wcześniej z kotła węglowego, nie będziesz miał żadnych problemów z obsługą tego urządzenia, ponieważ dokładanie paliwa, czyszczenie i regulacja temperatury są bardzo podobne.
Pompa ciepła czy pellet – wady i zalety
Piec na pellet czy pompa ciepła? Aby ułatwić Ci decyzję, przedstawiamy krótkie podsumowanie zalet i wad każdego z rozwiązań technologicznych. Zacznijmy od kotła na pelet, jako urządzenia bardziej tradycyjnego. Decydując się na taką jednostkę grzewczą, nie poniesiesz wysokich kosztów inwestycji, a także eksploatacji. Korzystanie z kotła jest kilkukrotnie tańsze, niż tradycyjnych pieców węglowych, a sprawność urządzenia pozwala na ograniczenie częstotliwości dokładania paliwa i czyszczenia kotła. Mimo wszystko te czynności trzeba wykonywać, co zajmuje około pół godziny każdego dnia.
Nieco inaczej problem obsługi wygląda w przypadku pompy ciepła. Tutaj ogranicza się ono do obsługi panelu sterowania lub wręcz aplikacji na smartfonie. Dobrze zaprojektowana pompa wystarcza do ogrzewania nawet w bardzo mroźne dni, a możesz ją wykorzystać także latem do klimatyzacji. Wadą tego rozwiązania jest jednak znacznie wyższy koszt i konieczność budowy odbiorników na zewnątrz budynku. Wiesz już, czy wybrać pompę ciepła, czy piec na pellet? Jeśli jeszcze nie, przejdź do kolejnego podpunktu.
Które urządzenie jest bardziej ekologiczne – pompa ciepła czy pellet?
Nowoczesne rozwiązania grzewcze mają za zadanie ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery i zmniejszenie zużycia nieodnawialnych naturalnych zasobów. Oba można zaliczyć do urządzeń ekologicznych, jednak nie chronią ekosystemu w taki sam sposób. Co jest bardziej ekologiczne: piec na pellet czy pompa ciepła.
Tu zdecydowanie wyścig wygrywa pompa, która nie potrzebuje procesu spalania do generowania energii, a jedynie pobiera ją z otoczenia. Dzięki temu pośrednio wpływa na ograniczenie procesu cieplarnianego. Oczywiście pobiera energię elektryczną potrzebną do zasilania pompy, jednak jest to 20 procent tego, co wygeneruje pompa ciepła. Czy piec na pellet wykorzystujący proces spalania i emitujący dwutlenek węgla do atmosfery można uznać za ekologiczny? Z pewnością emisja nie jest tak uciążliwa, jak w przypadku węgla, a materiał pozyskiwany na pelet pochodzi z odnawialnych źródeł. Jednak nadal wykorzystywany jest tu proces spalania, który chcemy wyeliminować.
Pompa ciepła czy pellet? Jeśli nadal masz wątpliwości, która technologia jest najlepsza dla Ciebie, skontaktuj się z biurem NetSolar, dostawcą nowoczesnych technologii dla budownictwa.