Jakie grzejniki do pompy ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze, które nie wytwarzają tak wysokiej temperatury, jak przy kotłach węglowych. W związku z tym także grzejniki do pompy ciepła muszą mieć nieco inną budowę od tradycyjnej. Czy grzejniki można montować w takiej technologii i czy można zamontować pompę ciepła w starym domu z grzejnikami? Rozwiewamy wątpliwości. 

Pompa ciepła a tradycyjne grzejniki – czy to może się udać?

Wśród nowoczesnych urządzeń grzewczych stosowanych w budynkach to pompy ciepła cieszą się największa popularnością. Są bardzo wygodne w obsłudze, zapewniają dobre parametry robocze i są bardzo ekonomiczne. Znakomicie współpracują z ogrzewaniem podłogowym i najczęściej z tymi systemami są łączone. Jednak nie w każdym budynku możemy lub chcemy budować systemy ogrzewania podłogowego. Wówczas musisz się zastanowić, jakie grzejniki do pompy ciepła będą odpowiednie. 

W budynkach już użytkowanych, gdzie pompa ciepła ma zastąpić kocioł węglowy, z pewnością będziesz chciał wykorzystać dotychczasową sieć i urządzenia grzewcze. Pompa ciepła a tradycyjne grzejniki – czy można stworzyć takie zestawianie? Pod względem technicznym nic nie stoi na przeszkodzie, żeby pompy ciepła podłączyć do dotychczasowych grzejników wykorzystywanych przy kotłach węglowych lub na pelet. Pompy także ogrzewają wodę, dlatego nie będzie z tym żadnych problemów. 

Nieco inaczej wygląda opłacalność pracy pompy ciepła w starym domu z grzejnikami. Tu kluczowym problemem jest niska temperatura wody, która przepływa przez instalacje. Tradycyjne piece rozgrzewają ją do temperatury nawet ponad 80 stopni, tymczasem pompy ciepła to najczęściej 40 – 50 stopni. Dlatego nagrzewanie pomieszczenia następuje nieco wolniej, problem stanowi też utrzymanie temperatury. Tradycyjne grzejniki do pompy ciepła okazują się też mało ekonomiczne w kontekście całego okresu rozliczeniowego. 

Grzejniki niskotemperaturowe do pomp ciepła – rodzaje

Jeżeli dopiero budujesz dom lub chcesz wymienić całą sieć, zdecyduj się na specjalne grzejniki do pompy ciepła. Takie urządzenia zbudowane są z myślą właśnie o niskich temperaturach wody w instalacji. Do najważniejszych cech takiego urządzenia należy niewielka masa własna, a także mała pojemność wodna. Dzięki temu woda szybciej się nagrzewa i może oddawać temperaturę do otoczenia. Poprawia się tak zwana bezwładność cieplna, czyli grzejnik szybciej nagrzewa się i studzi po wyłączeniu. 

Niestety, montaż takich urządzeń sprawia, że moc grzewcza jest niska i może nie dojść do całkowitego nagrzania pomieszczenia. Na taki problem rozwiązania są przynajmniej dwa, a pierwszym z nich jest przewymiarowanie. Jak przewymiarować grzejniki do pompy ciepła? Wystarczy zamontować ich więcej i o większej mocy grzewczej. W ten sposób szybciej osiągną zadaną temperaturę, jednak sieć grzewcza będzie musiała mieć większą objętość. Drugim sposobem, który można też stosować równolegle przy grzejnikach niskotemperaturowych do pomp ciepła, jest montaż wentylatorów. 

Klimakonwektory jako grzejniki do pompy ciepła

Jeszcze jednym ciekawym typem urządzeń są klimakonwektory. To jednostki grzewcze, które dodatkowo mogą być wykorzystywane do chłodzenia pomieszczeń. Świetnie współpracują z pompami ciepła i dają znacznie więcej możliwości niż tradycyjne grzejniki niskotemperaturowe. Cena tego typu urządzeń jest porównywalna do tradycyjnych grzejników. Są dodatkowo wyposażone w wentylator, który poprawia rozprowadzanie ciepła, a latem może chłodzić wodę do bardzo niskiej temperatury. 

Zdecydowałeś się na grzejniki niskotemperaturowe do pompy ciepła? Cena poszczególnych elementów Cię zaskakuje i nie jesteś pewien, które wybrać? Skontaktuj się z NetSolar, firmą dostarczająca nowoczesne rozwiązania dla budownictwa. Nie tylko pomożemy ci dobrać grzejniki, ale także pompę ciepła. W razie potrzeby możemy też zająć się montażem instalacji lub zestawianiem jej z panelami słonecznymi. Zadzwoń do nas już dziś i wybierz najlepszą instalację odpowiadającą Twoim potrzebom.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze