Rekuperacja powietrza – co powinieneś wiedzieć?

Rekuperacja powietrza to nic innego, jak mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła. Proces ten dokonuje się w różnego typu urządzeniach zwanych rekuperatorami. W artykule poznamy najważniejsze kwestie związane z rekuperacją powietrza w domu, sprawdzimy, czy oczyszczacz powietrza a rekuperacja to to samo, a także przyjrzymy się, jak obecnie kształtuje się cena za rekuperatory. 

Sprawdź stronę partnera: https://www.ecomax.pl/rekuperacja

Oczyszczacz powietrza a rekuperacja 

,,Oczyszczacz powietrza a rekuperacja’’ – tego typu zapytania można znaleźć w internecie odnośnie opisywanego zjawiska. W związku z tym już na wstępie należy zaznaczyć, że oczyszczanie powietrza nie jest nadrzędną funkcją rekuperatora. Jednak po zastosowaniu należytych filtrów urządzenie to radzi sobie, podobnie jak oczyszczacz.

Jeżeli jesteśmy posiadaczami tego typu wentylacji mechanicznej, to wystarczy dokupić filtr F7 oraz filtr węglowy, aby cieszyć się w naszych czterech kątach czystym powietrzem. Oczywiście rekuperator nie stanowi na tym polu znaczącej konkurencji dla oczyszczaczy (są to urządzenia o wiele tańsze, które można zainstalować w każdym pomieszczeniu). Tym niemniej, warto pamiętać, że jeżeli mamy rekuperator, to nie musimy dodatkowo kupować specjalnych urządzeń oczyszczających powietrze, gdyż wystarczą adekwatne filtry.

Rekuperacja powietrza –  cena 

Całkowita cena, jaką przyjdzie nam wydać za rekuperację powietrza w domu nie należy do najniższych. Pierwszy koszt ponosimy już na etapie planowania, gdyż koszt samego zaprojektowania instalacji wynosi ok. 500 zł (pamiętajmy też, że im większa powierzchnia domu, tym więcej przyjdzie nam zapłacić).

Główny koszt ponosimy za kupno rekuperatora. Cena może być bardzo różna. Znajdziemy urządzenia od 6,5 do nawet 26 tysięcy zł (tańsze są tylko tzw. rekuperatory decentralne, które cechują się mniejszą wydajnością i słabszymi filtrami – można je kupić już za ok. 1-2 tysiące złotych). Wszystko zależy od stopnia jakości wykonania, wydajności, która jest zależna od metrów kwadratowych danego budynku, a ponadto od dodatkowych funkcji takich, jak nawilżanie powietrza w domu czy możliwość pewnego obniżenia (o około 2-3 stopnie) nadmuchiwanej temperatury latem. Cena wzrasta też z większym zaawansowaniem stopnia automatyzacji w danym urządzeniu.

Rekuperacja powietrza w domu – zalety 

Rekuperacja powietrza w domu ma liczne zalety. Najważniejsze z nich to komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Ad vocem pierwszego waloru, produkty marki ENSY pracują z efektywnością dochodzącą do 90 procent. Tak znakomite rezultaty są uzyskiwane nawet bez użycia grzałki, również w temperaturach rzędu ponad minus 20 stopni. Ponadto urządzenia tego producenta posiadają specjalne systemy, które przystosowują działanie rekuperatora do wilgotności w danym pomieszczeniu oraz do ilości dwutlenku węgla.

Innymi zaletami rekuperatorów jest fakt, że da się je podłączyć do modułu WiFi, dzięki czemu po zainstalowaniu w telefonie odpowiedniej aplikacji, można sterować urządzeniem z każdego miejsca.  Kolejnym plusem jest to, że znajdująca się w naszym telefonie aplikacja od razu poinformuje nas, gdy dojdzie do jakichś niepożądanych sytuacji.

Należy także pamiętać, że znakomita większość rekuperatorów pracuje w sposób głośny. Tylko modele pojedynczych producentów zapewniają wysoki komfort użytkowania w tej materii. Szczególnie polecane są tutaj produkty marki ENSY, której wyroby od lat postrzegane są jako ciche i dyskretne, przez co żaden nabywca nie będzie rozczarowany skalą natężenia dźwięku. Ponadto technologia obrotowa gwarantuje adekwatny poziom wilgotności powietrza, dzięki czemu w danym pomieszczeniu nie będzie potrzeby instalacji dodatkowych nawilżaczy powietrza.

Wspomniane bezpieczeństwo także stanowi istotną zaletę rekuperacji powietrza w domu. Pamiętajmy, że nadmiar dwutlenku węgla lub innych zanieczyszczeń może spowodować pogorszenie zdrowia ludzi będących w budynku. Dlatego w rekuperatorach znajdują się najbardziej dokładne filtry powietrza F7. Rekuperatory opracowane przez firmę ENSY filtrują do 70 procent drobinek pyłu nawet o poziomie PM1 (które są postrzegane, jako najbardziej niebezpieczne dla ludzi i zwierząt – ich swobodne przenikanie do krwi negatywnie rzutuje na układ krążenia, oddechowy i nerwowy). 

Istotnym walorem jest także opcja podłączenia danego urządzenia z wybranymi modelami okapów kuchennych, co poprawi jakość ich działania. Warto mieć tutaj na uwadze, że firma ENSY oferuje w swojej ofercie produkty, które są okapem i rekuperatorem w jednym takie, jak np. ENSY 200 Slim (260m3/h), dzięki którym zaoszczędzimy czas na podłączaniu obu zakupionych osobno urządzeń.

Artykuł miał za zadanie przybliżenie czytelnikowi kwestii związanych z rekuperacją powietrza w domu, a także odpowiedzenia na pytanie, czy oczyszczacz powietrza a rekuperacja są tym samym urządzeniem.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze