Jaka pompa ciepła do domu 150m2?

Pompa ciepła jest jednym z najbardziej ekologicznych urządzeń grzewczych. Pobiera energię cieplną z otoczenia i po przetworzeniu jej wykorzystuje do ogrzewania. Jednak żeby pompa była skuteczna i wystarczała do zaspokojenia zapotrzebowania domowników, musi być odpowiednio dobrana. Ile kosztuje pompa ciepła do domu 150m2 i jak obliczyć jej moc grzewczą?

Jaka pompa ciepła do domu 150m2 – co wziąć pod uwagę?

Wybór pompy ciepła do domu nie jest łatwy i warto powierzyć ocenę sytuacji specjalistom. Do wyznaczenia zapotrzebowania trzeba przeanalizować wiele czynników. Liczy się zarówno stan budynku, ilość użytkowników, jak i lokalizacja. Jakie parametry są potrzebne do wyliczenia, jaka pompa ciepła do domu 150m2 okaże się najlepsza?

Najważniejszym parametrem, jaki ma wpływ na wybór, jest poziom ocieplenia obiektu. Naturalne jest, że budynek z dobrą izolacją termiczną zatrzymuje więcej energii cieplnej, niż jej pozbawiony. Liczy się nie tylko izolacja ścian zewnętrznych, czy połaci dachowej, ale także ścian podpiwniczonych części domu, czy stolarki okiennej. Jeśli dysponujesz domem o stosunkowo nowej konstrukcji i dobrych parametrach termoizolacji, nie będzie Ci potrzebna bardzo mocna pompa ciepła do domu 150m2. Cena jej zakupu będzie niższa, a ponadto koszty eksploatacji także okażą się symboliczne.

Drugim parametrem są warunki techniczne wokół budynku. Bez względu na to, jaką pompę ciepła do domu 150m2 ostatecznie wybierzesz, musi ona pobierać energię cieplną z konkretnego źródła. Najczęściej inwestorzy wybierają pomiędzy pompami powietrznymi i gruntowymi. Przy tych pierwszych koszt instalacji i jej montażu jest nieco niższy, jednak w okresie zimowym może pojawić się brak stabilności pobieranej energii. Pompa gruntowa jest bardzo niezależna od czynników atmosferycznych i generuje stałą ilość energii przez cały rok. Problemem jest jej wysoki koszt i konieczność poświęcenia części działki na instalację. 

Jak obliczyć potrzebną moc pompy?

Po warunkach technicznych pora przejść do zapotrzebowania energetycznego. Przy wyborze produktów mniejsze znaczenie ma to, ile kosztuje pompa ciepła do domu 150m2. Najważniejszym parametrem jest moc cieplna, jaką jest w stanie wygenerować. Na rynku dostępne są pompy różnego typu o mocy od kilku do kilkudziesięciu kW. Nie wybieraj przypadkowych urządzeń, tylko oceń zapotrzebowanie energetyczne swojego domu. 

Obliczenie zapotrzebowania energetycznego często zawarte jest w projekcie budowlanym nowego obiektu. Projektant wylicza moc potrzebną do ogrzewania budynku w skali roku na każdy metr kwadratowy powierzchni. Jeśli nie dysponujesz taką wartością, możesz przyjąć ją orientacyjnie lub zlecić audyt energetyczny. 

Jak policzyć jaka pompa ciepła do domu 150m2 będzie wystarczająca? Do wyliczeń potrzebne będzie obliczenie zapotrzebowania energetycznego całego obiektu, a więc pomnożenie współczynnika dla jednego metra kwadratowego przez powierzchnię, czyli 150 m2. Przy stosunkowo nowych budynkach o dobrej izolacji termicznej ten współczynnik będzie na poziomie 50 W, dlatego wynik obliczenia zmieści się w okolicach 8 kW. Pozostaje jeszcze doliczyć zużycie energii do ogrzewania wody użytkowej, jeśli planujesz także tę instalację. Przy czteroosobowej rodzinie wystarczy doliczyć 1kW energii cieplnej.

Ile kosztuje pompa ciepła do domu 150m2?

Wiesz już, jaka pompa ciepła do domu 150m2 będzie odpowiednia? Najczęściej wystarczą pompy o mocy 10 kW, przy starszych obiektach będzie to 12 kW. Przy budynkach energooszczędnych, gdzie zapotrzebowanie energetyczne jest jeszcze niższe, wystarczą pompy o mocy 8 kW. Pozostaje jeszcze jedna istotna kwestia przy wyborze pompy ciepła do domu 150m2 – cena.

Zastanawiasz się, ile kosztuje pompa ciepła do domu 150m2. Wiele zależy od jej ostatecznej mocy, a także producenta. Dobrej jakości pompa w tych granicach mocy to koszt około 30 tysięcy złotych. Jeśli interesuje Cię dokładna wycena i profesjonalny montaż pompy, sprawdź ofertę NetSolar i skontaktuj się z naszym biurem. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze