Czy możliwy jest montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej?

Panele słoneczne najczęściej montuje się na dachach budynków mieszkalnych i przemysłowych. Z uwagi na różnego rodzaju pokrycia, część z nich może utrudniać prowadzenie prac. Montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej należy do tych, które mogą sprawiać trudności monterom. Czy warto decydować się na taką budowlę i w jaki sposób przeprowadzić prace?

Montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej – charakterystyka problemu

Panele słoneczne to urządzenia przeznaczone do pobierania energii z fotonów i przekształcenie jej na prąd stały, a następnie zmienny. Takie instalacje wzbudzają zainteresowanie inwestorów z kilku powodów. Pierwszym z nich jest chęć ograniczenie emisji szkodliwych wodorotlenków i pyłów zawieszonych, jakie powstają przy okazji palenia węglem. Drugi powód to chęć oszczędzenia na eksploatacji budynku i wykorzystanie energii na zaspokojenie potrzeb obiektu. 

Wiele powodów przemawia za tym, że panele fotowoltaiczne montuje się na dachu. Jest to przede wszystkim oszczędność wolnej przestrzeni, a także zapewnienie dobrego dostępu do promieni słonecznych. Z uwagi na charakterystykę pokrycia dachowego, montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej należy do grupy najtrudniejszych. Wynika to z budowy tego rodzaju połaci. Płyta obornicka to płyta warstwowa, wykonana z pianki poliuretanowej, polistyrenu lub zbitej wełny mineralnej. Całość pokryta jest cienką blachą ocynkowaną.

Największym problemem z montażem paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej jest to, że element nie ma odpowiedniej nośności. Osadzenie na nim konstrukcji nośnej, do której będą przymocowane panele może prowadzić do odkształcenia płyt. Jednak nie oznacza to, że powinieneś zrezygnować z montażu paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej. W dalszej części tekstu poznasz sposób na obejście tego problemu. 

Jak prowadzić montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej?

Słaba nośność płyt obornickich sprawia, że w tym wypadku nie da się zastosować podobnego sposobu montażu, jak ma to miejsce przy połaciach z blachodachówki. Montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej jest niemożliwy, jednak można osadzić konstrukcję pod nią. Płyty obornickie najczęściej mocowane są na obiektach magazynowych czy przemysłowych o konstrukcji szkieletowej stalowej. Więźba dachowa także wykonywana jest z profili stalowych i to do nich można przymocować uchwyty konstrukcji nośnej. 

Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej od strony technicznej? Jeśli dopiero układasz połać dachową, problem jest mniejszy, ponieważ najpierw mocujesz uchwyty do konstrukcji, a następnie przystąpisz do układania płyt. W miejscach, gdzie uchwyt będzie przechodził przez połać, musisz wykonać otwór w płycie i wypuścić uchwyty na zewnątrz.

Przy połaci ułożonej wcześniej, montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej jest znacznie bardziej skomplikowany. Będziesz musiał wykonać otwory przelotowe przez połać od wewnętrznej strony obiektu. Następnie pozostaje Ci przepuszczenie uchwytów przez płytę i zamontowanie ich do profili stalowych. Niezależnie od tego, który rodzaj montażu paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej przeprowadzasz, nie zapominaj o zabezpieczeniu otworów przelotowych. Najlepszym rozwiązaniem będzie wypełnienie ich pianką poliuretanową, a z zewnątrz taśmą dekarską. W ten sposób unikniesz powstawania mostków cieplnych i zabezpieczysz połać przed przeciekaniem. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej – zaufaj specjalistom

Z uwagi na skalę trudności, montaż paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej lepiej powierz dobrym wykonawcom. Na Górnym Śląsku i nie tylko tam, możesz skorzystać z oferty NetSolar. Od lat zajmujemy się dostarczaniem nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa, a także montażem instalacji u klienta. Dzięki temu mamy doświadczenie również z montażem paneli fotowoltaicznych na płycie obornickiej. Zadzwoń już dziś i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze