Jak wygląda montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi?

Nie każda połać dachowa nadaje się na zamocowanie konstrukcji dla paneli fotowoltaicznych. Jednym z alternatywnych rozwiązań jest montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi. Takie rozwiązanie nie jest pozbawione wad, jednak niesie ze sobą sporo korzyści dla inwestora. Kiedy warto zdecydować się na ten krok i jak przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi?

Kiedy warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi?

Przyzwyczailiśmy się już do widoku ciemnych prostokątnych konstrukcji na dachach domów mieszkalnych. Instalacje fotowoltaiczne w ostatnich latach prawdziwym przebojem wdarły się do domów jednorodzinnych. Chęć ograniczenia wydatków na energię elektryczną, czyste powietrze i ulgi oraz dopłaty zachęciły tysiące rodaków do budowy sieci w swoim domu. 

Panele fotowoltaiczne kojarzą się z połaciami dachowymi, ponieważ to na nich najczęściej są montowane. Dlaczego zatem rozważamy montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi? Nie każda połać nadaje się do tego, żeby zamocować na niej panele. Problemem najczęściej jest niewłaściwy stan techniczny więźby dachowej, do której nie da się zamocować uchwytów. Jeśli krokwie więźby dachowej są poskręcane lub namoknięte, żaden poważny monter nie zdecyduje się mocować do nich uchwytów paneli.

Wśród innych powodów, dla których wykonuje się montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi, warto wymienić zbyt małą powierzchnię połaci. Często zdarza się, że inwestor chce za pomocą paneli pokryć zapotrzebowanie na prąd, a także na ogrzewanie. Przy małym dachu o nieregularnym kształcie nie uda się umieścić wszystkich paneli na więźbie, dlatego w grę wchodzi montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi. Powodem takiej decyzji może być też niewłaściwy kierunek połaci lub jej znaczne zacienienie. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi krok po kroku

Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi przebiega nieco inaczej niż ma to miejsce w przypadku mocowania paneli do połaci dachowych. W tym wypadku konieczne jest przygotowanie konstrukcji nośnej na podłożu, stąd często taka sieć nazywana jest fotowoltaiką na gruncie. 

Pierwszym krokiem będzie dobór lokalizacji i w zasadzie tutaj nic Cię nie ogranicza. Miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych na ziemi nie może być osłonięte drzewami czy zacienione przez inne konstrukcje. Możesz ustawić panele pod dowolnym kątem i w wybranym kierunku. Przed ostatecznym rozpoczęciem prac dobrze jest zlecić badania nasłonecznienia, na podstawie których można optymalnie ustawić panele. 

Kolejnym krokiem jest przygotowanie konstrukcji nośnej do montażu paneli fotowoltaicznych na ziemi. Będziesz musiał utwardzić podłoże lub wykonać fundamenty pod panele. Najczęściej tworzy się podobne konstrukcje jak przy osadzaniu słupków nośnych przy ogrodzeniu. Zwieńczeniem takiej sieci będzie ustawienie ekierek stalowych fotowoltaicznych, które pozwolą ułożyć panele pod odpowiednim kątem do promieni słonecznych. 

Dalsze prace przebiegają już identycznie jak w przypadku sieci montowanych na dachu. Do ekierek mocuje się profile aluminiowe, a do tych z kolei montowane są już panele słoneczne. Jeśli montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi zaplanowałeś w znacznej odległości od domu, zadbaj też o odpowiednie zabezpieczenie tego terenu. Potrzebne będzie zaplanowanie ogrodzenia, które ochroni przed wtargnięciem zwierząt czy aktami wandalizmu. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi – zaufaj specjalistom

Choć montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi wydaje się stosunkowo prosty, lepiej prace przy sieciach PV powierz specjalistom. Dzięki temu unikniesz problemów związanych z niewłaściwym doborem lub montażem poszczególnych części systemu. Także w przypadku odbiorów technicznych będziesz miał pewność, że sieć przejdzie go bez problemu. Montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi prowadzony na Dolnym Śląsku możesz powierzyć doświadczonym pracownikom z firmy NetSolar. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze