Pompa ciepła — wady i zalety

Galopująca inflacja, rosnące ceny energii, kryzys węglowy, nadchodząca zima – to wszystko sprawia, że sezon grzewczy spędza sen z powiek wielu Polakom. W obliczu tych wyzwań szukamy tanich alternatyw dla tradycyjnego ogrzewania. Jednym z nich może być zainstalowanie pompy ciepła. Tylko czy na pewno? Sprawdzamy plusy i minusy takiego rozwiązania. 

Pompa ciepła (jak każde inne rozwiązanie) posiada zarówno wady, jak i zalety. Jest to jednak rozwiązanie, które lepiej odpowiada na potrzeby i wyzwanie współczesnego świata.  W poniższym artykule chcieliśmy rzetelnie przybliżyć wam wszystkie plusy i minusy, które wysuwane są na forum w wątku dotyczącym zainwestowaniu pompy ciepła. Przeczesaliśmy niejedno forum, rozmawialiśmy z niejednym ekspertem i  dzielimy się naszymi ustaleniami.

Jeśli rozważacie wymianę pieca lub dopiero budujecie własny dom, zachęcamy Was do dalszej lektury. Dowiecie się, czy za ideą pompy ciepła stoi więcej plusów, czy minusów i kiedy najbardziej się ona opłaca.

Poznaj oszczędne i niezawodne pompy ciepła Daikin: https://www.daikin.pl/pl_pl/obszary-specjalizacji/pompy-ciepla-Daikin-Altherma.html

Czym jest pompa ciepła?

Mogło się tak zdarzyć, że dotąd nie nie słyszeliście o rozwiązaniu, jakim jest pompa ciepła. Zanim opiszemy jej wady i zalety, wyjaśnimy wam, na czym polega ta technologia.

Pompa ciepła to urządzenie, które podobnie jak tradycyjne kotły czy piece, ma za zadanie ogrzać nasze domy. To, co odróżnia ją od nich, to sposób wytwarzania energii (a zatem i ciepła). Nie potrzebuje ona surowca, który mielibyśmy spalać. 

Pompa ciepła oddaje energię pozyskaną ze środowiska do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Technologia pompy ciepła dzieli się na trzy kategorie, określane przez źródło, z którego pobiera energię. Mogą to być:

  • Gruntowa pompa ciepła
  • Wodna pompa ciepła
  • Powietrzna pompa ciepła

… Oraz ich wariacje. Każda z nich ma swoje plusy i minusy, ale najpopularniejszą z nich jest ostatnia — pompa ciepła zasilana przez powietrze. Jak sama nazwa wskazuje, ten typ pompy czerpie ciepło z powietrza, a tym samym bardzo łatwo jest zaspokoić źródło tego surowca. 

Kiedy pompa pobierze już swój “surowiec” (ciepło z powietrza wody lub gruntu), wykorzystuje je do podgrzania wody, która na koniec transportowana jest do naszych grzejników, zapewniając nam ciepło.

Pompa ciepła — plusy i minusy 

Wiecie już, jak od strony technicznej wygląda funkcjonowanie pompy ciepła. Pozostaje zapytać, dlaczego jest to jedno z najczęściej polecanych rozwiązań na forach? Nasze zestawienie postanowiliśmy rozpocząć od przybliżenia wam korzyści, jakie płyną z samego posiadania pompy ciepła w waszych domach. Oto plusy pomp ciepła:

Cena

Zacznijmy od kwestii, która zawsze budzi ciekawość inwestorów: jaka jest cena pompy ciepła? Spora liczba użytkowników forum twierdzi, że głównym minusem założenia w domu pompy ciepła jest właśnie cena. W zależności od powierzchni zabudowy zakup i montaż pompy ciepła kosztować nas będzie od 38 do 50 tys. zł. 

I rzeczywiście: na pierwszy rzut oka instalacja tej technologii stoi na droższej stronie skali. Kiedy jednak podliczymy wszystkie koszty ponoszone przy eksploatowaniu kotłowni, to całościowa inwestycja w pompę ciepła wychodzi taniej. Dzięki pompie ciepła nie jesteśmy zmuszeni zamontować w domu komina, instalacji gazowej, kotłowni i magazynu na opał, których koszt bez wliczania w to ceny za opał wyniesie nas około 35 tys. zł.

Zdrowie

Jednym z największych plusów posiadania pompy ciepła jest jej ekologiczny charakter. Pompa ciepła nie posiada wady typowych pieców, jaką jest intensywne wytwarzanie CO2. Jest to zdecydowana zaleta, nie tylko dlatego, że jest to rozwiązanie ekologiczne. 

Pompa ciepła obniża emisję dwutlenku węgla do atmosfery aż o 20% w porównaniu do tradycyjnych metod grzewczych (szczególnie kotłów gazowych). Dzięki temu domostwa posiadające pompy ciepła przyczyniają się do zmniejszenia ilości smogu w naszej atmosferze. W Polsce zanieczyszczenie powietrza zabija około 50 tysięcy osób, dlatego decydując się na pompę ciepła, wybieramy, nie tylko zieleńszą, ale i zdrowszą planetę. 

Argumenty przemawiające za instalacją pompy ciepła, są na pierwszy rzut oka pozbawione minusów. Niestety, jak w przypadku każdej technologii, podobnie pompy ciepła mają wady, prócz oczywistych zalet. Przestudiowaliśmy forum w poszukiwaniu najczęściej zgłaszanych problemów i zestawiliśmy dla was kilka przypadków, w których posiadanie pompy ciepła jest większą wadą, niż zaletą.

Funkcjonowanie w starym budownictwie

Kiedy pompa ciepła zaczyna posiadać więcej wad niż zalet? Według użytkowników forum dzieje się to w przypadku starych zabudowań. System rozprowadzania ciepła przez pompę jest najbardziej efektywny w budownictwie nowoczesnym: wyposażonym w dużej powierzchni grzejniki lub ogrzewanie podłogowe oraz posiadającym odpowiednio ocieplone ściany.

W przypadku starych zabudowań pompa ciepła wciąż ogrzeje nasz dom, ale będzie się to wiązać z dodatkowymi opłatami, których każdy z nas chciał uniknąć na pierwszym miejscu. Jeśli jesteśmy wciąż na etapie budowania domu i planujemy montaż pompy ciepła, warto zdecydować się na ogrzewanie płaszczyznowe. Będzie to najoptymalniejsze z dostępnych rozwiązań, które zużywa mniej energii elektrycznej.

Podsumowanie

Pompa ciepła posiada swoje wady, ale i zalety. Podsumowując mądrość użytkowników forum, pompa ciepła ma więcej plusów niż minusów:

  • kiedy montujemy ją w nowoczesnym budownictwie (najlepiej z ogrzewaniem powierzchniowym)
  • kiedy zależy nam na zdrowszym powietrzu i ekologicznym ogrzewaniu domu
  • kiedy odpowiednio przygotujemy nasz dom do ocieplania przez pompę (odpowiednie ocieplenie i zabezpieczenie ścian, tak by ciepło nie uciekało)

Pompa ciepła to ekologiczna odpowiedź na potrzeb współczesnego domostwa. Stawiając  na zakup pompy ciepła, decydujecie się na zieleńszą i zdrowszą przyszłość następnych pokoleń. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze