Awaryjność pomp ciepła – czy trzeba się martwić?

Pompy ciepła to urządzenia stosunkowo skomplikowane i nowoczesne. Wśród inwestorów prywatnych są użytkowane od niedawna, dlatego nadal może budzić wątpliwości jakość ich pracy. Czy awaryjność pomp ciepła powinna Ci spędzać sen z powiek? Jakie elementy najczęściej ulegają awarii i w jaki sposób można zapobiec tym kłopotom. Podpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku. 

Serwis pomp ciepła – jakie awarie najczęściej stwierdza?

Pompy ciepła to urządzenie pobierające energię cieplną z natury i wykorzystujące ją do ogrzewania budynku. Mogą pobierać ciepło z nagrzanej słońcem wody, powietrza, a także gleby. Żeby uzyskać wystarczająco dużo ciepła, potrzebne jest przepompowanie czynnika chłodniczego, a następnie sprężania gazów do uzyskania odpowiedniej temperatury. Ciepło przekazywane jest dalej do instalacji grzewczej i wykorzystywane do podniesienia temperatury w budynku. 

Jak prezentuje się awaryjność pomp ciepła i które elementy najczęściej ulegają uszkodzeniu? Osoby zajmujące się serwisem pomp ciepła najczęściej stwierdzają awarie w instalacji elektrycznej i jej podłączeniu do pompy lub sprężarki. Czasem pojawiają się też problemy związane z podłączeniem do pompy ciepła innych instalacji, takich jak fotowoltaika. Serwisowanie pomp ciepła w takich przypadkach najczęściej kończy się na wymianie pojedynczego elementu sieci lub danego podzespołu.

Nieco większym problemem jest awaryjność pomp ciepła w zakresie sprężarki. Ta części sieci pracuje niemal przez cały czas, dlatego narażona jest na przeciążenia i zmęczenie materiału. Część specjalistów szacuje, że sprężarka jest najczęściej wymienianym elementem sieci i takie prace przeprowadza się co 5 – 6 lat. Nie jest to jednak żadną regułą i okres pomiędzy wymianami tego dosyć kosztownego elementu można znacznie wydłużyć. 

Awaryjność pomp ciepła w zimie – czy to spory problem?

Czytając informacje o awariach, pewnie się zastanawiasz, czy stać Cię na montaż pompy ciepła. Nikt nie inwestuje w żaden sprzęt, mając z tyłu głowy, że jest to urządzenie lubiące się zepsuć. Jednak samo wymienienie najczęstszych awarii nie oznacza, że w Twojej sieci wydarzą się wszystkie. Jak wygląda awaryjność pomp ciepła według serwisantów?

Nikt nie prowadzi dokładnych statystyk i nie szacuje, jak szybko psują się pompy ciepła. Zresztą, przeprowadzenie takich obliczeń byłoby stosunkowo trudne, ponieważ wykonawcy pracują na określonym obszarze i sprzęcie od danego producenta. Jednak z informacji pochodzących od pojedynczych pracowników wynika, że awaryjność pomp ciepła w okresie zimowym jest minimalna i dotyczy głównie starszych urządzeń o słabej jakości. Często serwisowanie pomp ciepła w razie usterki kończy się krótką wizytą i wymianą jednego ze standardowych modułów. 

Jak ograniczyć awaryjność pomp ciepła?

Usterki na pompach ciepła nie zdarzają się często, jednak mogą powodować pewne obawy inwestorów. Istnieje jednak kilka sposobów, żeby ograniczyć awaryjność pomp ciepła. Kilka z nich warto wprowadzić w życie jeszcze przed rozpoczęciem budowy sieci w Twoim domu. Co możesz zrobić, żeby serwis pomp ciepła odwiedzał Cię sporadycznie, albo wcale do Ciebie nie dotarł?

Najważniejszą rzeczą, na jaką zwracają uwagę wszyscy specjaliści, jest wybór wysokiej jakości urządzeń i podzespołów. W instalacjach tego typu nie warto szukać oszczędności na siłę i warto wybrać sprawdzonych producentów. Dzięki temu ograniczysz ryzyko wystąpienia awarii, a jeśli rzeczywiście się ona pojawi, będziesz mógł liczyć na sprawną realizację naprawy gwarancyjnej. 

Awaryjność pomp ciepła może ograniczyć także wybór profesjonalnej firmy do przeprowadzenia montażu. Tylko doświadczenie pracownicy zestawią ze sobą parametry poszczególnych sieci w taki sposób, że będą one ze sobą współpracowały. W mniejszym stopniu będzie dochodziło do zwarcia, czyli najpoważniejszego problemu instalacji. Jeśli szukasz firmy, w której otrzymasz poradę dotyczącą najlepszego rozwiązania, ofertę na odpowiednie pompy, a także wykona montaż w Twoim domu, wybierz NetSolar.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze