H+H czy Ytong – co wybrać, czyli dylematy inwestora

Powszechnie powtarza się, że w budowlane i pracach wykończeniowych nie ma miejsca na półśrodki oraz słabej jakości materiały – oszczędność na nich prędzej czy później mści się na inwestorach. Który rodzaj betonu komórkowego jest w takim razie lepszy i dlaczego?

Ilu fachowców, tyle opinii oraz wskazówek. Przed zakupem materiału warto porównać parametry oraz właściwości obu rodzajów i wybrać to, co w konkretnym przypadku będzie wydawało się najrozsądniejsze, niekoniecznie najtańsze.

Ytong czy H+H – co to za materiały?

Popularność betonu komórkowego jako budulca ścian nie jest bezpodstawna – dzisiaj czy to Ytong czy H+H, wykorzystywany jest w większości budów. Największą zaletą betonu komórkowego jest jednoczesna możliwość wznoszenia konstrukcji ściany i jej izolowanie – to jeden z najcieplejszych materiałów, doskonale nadający się do takich przedsięwzięć. Ponadto Ytong czy H+H nie obciąża podłoża, jest lekki, ognioodporny, termoizolacyjny, łatwy do obrabiania oraz układania. Ze względu na swój charakter nadaje się do układania nie tylko ścianek działowych wewnątrz budynku, ale i do tworzenia ścian nośnych.

H+H czy Ytong – co wiadomo o tych producentach?

Wśród firm oferujących beton komórkowy dwiema najczęściej wybieranymi markami są właśnie Ytong oraz H+H. Obie firmy posiadają wieloletnie doświadczenie w branży, a ich produkty od zawsze cechuje doskonała, wysoka jakość. Poszczególne modele bloczków betonowych będą się różnić parametrami, dostosowanymi do konkretnych potrzeb – jedne będą miały lepsze parametry akustyczne, inne – wytrzymałościowe czy termiczne. Ytong czy H+H, obaj producenci wykorzystują do tworzenia swoich materiałów zbliżonych surowców, co nieraz sprawia inwestorom spory kłopot w wyborze odpowiedniego produktu dla siebie. Czynnikiem, który w takim wypadku zwykle wygrywa, jest ostateczna cena.

Ytong czy H+H – cena wybudowania metra kwadratowego ściany

W obecnej sytuacji niezależnie od dylematu: H+H czy Ytong, najważniejsza okazuje się cena. Nie bez powody inwestorzy uważniej przyglądają się ofertom tych producentów w sklepach stacjonarnych, hurtowniach i sklepach online. Okazuje się, że różnica wynikająca z wyboru H+H czy Ytong może ostatecznie wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Parametry bloczków betonowych jednego i drugiego producenta są dość zbliżone do siebie, zgoła odmienna jest jednak ich cena. Już jakiś czas temu szacowano, że wybudowanie metra kwadratowego ściany za pomocą bloczków Ytong kosztuje około stu złotych brutto, podczas gdy wybudowanie takiej samej powierzchni ściany, ale za pomocą materiałów pochodzących od H+H, już tylko niecałe osiemdziesiąt złotych. Finalne oszczędności widać jednak dopiero po zakończeniu wszystkich prac i dokonaniu całościowego rozliczenia. W powyższym zestawieniu brany porównywany był parametr związany z odpornością na ściskanie.

Ytong czy H+H – klasa IV, czyli przenikanie ciepła

Dla nowoczesnego budownictwa bardzo ważnym parametrem jest współczynnik przenikania ciepła, dotyczący nie tylko materiałów konstrukcyjnych ścian, ale również okien czy drzwi. W tym wypadku zastanawiając się, czy wybrać H+H czy Ytong pod kątem jakości i parametrów trzeba wiedzieć, że obu producentów oferuje najwyższą jakość na rynku. Dysproporcję zauważymy dopiero przy podliczaniu kosztów – Ytong znów będzie droższy od H+H o nawet kilka tysięcy złotych. To sprawia, że sporo klientów mających w planach wybudowanie dużych powierzchni decyduje się na tańszą opcję.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze