Piec indukcyjny czy pompa ciepła – co wybrać?

Projekt nowego budynku lub modernizacja starego może Cię postawić przed koniecznością decydowania o wyborze jednostki grzewczej. Spośród wielu urządzeń grzewczych dziś zajmiemy się dwoma. Co lepiej sprawdzi się w budynku: piec indukcyjny czy pompa ciepła. W poradniku przedstawiamy wady i zalety każdego z tych urządzeń i podpowiadamy, które z nich wybrać.

Piec indukcyjny czy pompa ciepła – analiza działania urządzeń

Z wielu stron docierają głosy o konieczności ochrony środowiska i ograniczeniu emisji szkodliwych związków do atmosfery. Nie są to już jednostkowe głosy, ale strategie działania całych państw i organizacji międzynarodowych. Dlatego jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniami powietrza jest unikanie kotłów węglowych i zastąpienie ich innymi źródłami ciepła. Wśród rozwiązań tego problemu znajdują się między innymi piec indukcyjny czy pompa ciepła.

Jak działa każde z tych urządzeń? Piec indukcyjny to kocioł wykorzystujący do ogrzewania energię elektryczną. Pojawia się w nim zjawisko indukcji magnetycznej, a czynnik grzewczy jest ogrzewany za pomocą prądów wirowych wytwarzanych w tym zjawisku. Urządzenie można podłączyć do instalacji ciepłej wody użytkowej lub kotłów centralnego ogrzewania. Urządzenie jest wygodne w sterowaniu, jednak do działania potrzebuje znacznych zasobów energii elektrycznej.

Drugie opisywane urządzenie to pompa ciepła, czyli kocioł wykorzystujący naturalne ciepło pochodzące ze środowiska naturalnego. Ciepło pobierane jest z otoczenia, transportowane za pomocą czynnika chłodniczego, a następnie w postaci pary przekazywane do sprężarki. Tam następuje sprężanie gazów, wytworzenie wyższej temperatury, a następnie przekazanie jej do czynnika grzewczego. Pompy pracują przy niemal każdej temperaturze, a dodatkowo są w stanie chłodzić pomieszczenia w czasie upałów. 

Piec indukcyjny czy pompa ciepła – zestawienie kosztów 

Piec indukcyjny czy pompa ciepła – wybór jest trudny. Obie technologie są neutralne dla środowiska naturalnego i nie emitują szkodliwych związków do atmosfery. Dodatkowo są bardzo wygodne w obsłudze, ponieważ nie ma konieczności dostarczania paliwa lub usuwania popiołu. Samo sterowanie temperaturą odbywa się za pomocą wygodnych paneli. 

Czy zatem zestawianie kosztów pomoże Ci podjąć decyzję, czy wybrać piec indukcyjny, czy pompę ciepła? Spoglądając na koszt sieci potrzebnej do pracy urządzenia, wygląda on bardzo podobnie. Piec indukcyjny i pompa ciepła potrzebują podobnych instalacji C.O., wymagają grzejników i dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym. Jednak sama jednostka grzewcza jest dużo droższa w przypadku pompy ciepła. Także kosztem jest dodatkowa instalacja pobierania energii cieplnej z otoczenia, którą trzeba wybudować poza domem. 

Jednak nieco inaczej będzie wyglądało nasze zestawienie, jeśli weźmiemy pod uwagę koszty eksploatacji obu urządzeń. Piec indukcyjny czy pompa ciepła – co tworzy tańszą energię? W takim zestawieniu zdecydowanie lepiej wypada pompa ciepła. Pobiera ona energię z otoczenia, a prąd elektryczny jest potrzebny tylko do transportu, czyli zasilania pompy. W ten sposób urządzenie pobiera prawie pięć razy więcej energii, niż zużywa. W przypadku kotłów indukcyjnych cały prąd elektryczny jest zużywany do tworzenia ciepła. 

Piec indukcyjny czy pompa ciepła – skorzystaj z porady ekspertów

Nadal nie wiesz, czy wybrać piec indukcyjny, czy pompę ciepła? Pozostaje zatem kontakt z NetSolar, dostawcą nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa, w tym urządzeń grzewczych. Podpowiemy Ci, które rozwiązanie w Twoich warunkach będzie odpowiednie i dlaczego. 

Możesz też skorzystać z naszej oferty w zakresie zakupu pomp ciepła. Jeśli zależy Ci na piecu indukcyjnym i chcesz zasilać go fotowoltaiką, również jesteśmy w stanie Ci pomóc. Oferujemy urządzenia, które bardzo dobrze współpracują z panelami słonecznymi, a także montujemy takie zestawy. Skontaktuj się z nami już dziś i wybierz optymalne rozwiązanie do ogrzewania swojego domu.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze