Podział pomp ciepła – czyli jakie mamy rodzaje?

Budynki ogrzewane pompami ciepła są różne, dlatego także sieci grzewcze muszą różnić się między sobą. Na rynku znajduje się wiele urządzeń grzewczych, wśród których każdy wariant występuje w różnych wielkościach i formach. Samych pomp ciepła jest kilka typów, spośród których wyróżniamy urządzenia o innej mocy grzewczej. W tym poradniku zajmiemy się właśnie nimi i postaramy się wymienić poszczególne rodzaje pomp ciepła. 

Najpopularniejszy podział pomp ciepła 

Zainteresowanie pompami ciepła pojawiło się wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej obywateli. Chyba każdy ma świadomość, że spalanie węgla niesie ze sobą spore zanieczyszczenie powietrza, a to jest szkodliwe dla naszych organizmów. Tymczasem pompy ciepła pobierają energię z natury i wykorzystują ją do ogrzewania budynków zima, a także chłodzenia ich latem. Brak paliwa i procesu spalania oznacza, że nie ma tu emisji szkodliwych substancji do atmosfery. 

Wybierając pompy ciepła, najczęściej pierwsze zadane pytanie przez sprzedawcę będzie dotyczyło typu urządzenia, które Cię interesuje. Podstawowy podział pomp ciepła pobierających energię z powietrza dotyczy rozmieszczenia modułów. Rozróżniamy pompy typu monoblok i split. Czym się różnią?

Już po nazwie można rozpoznać ogólne rodzaje pompy ciepła. Urządzenia typu monoblok wszystkie podzespoły gromadzą w ramach jednego modułu. W jednym urządzeniu dochodzi do pobierania energii, odparowywania czynnika chłodzącego i przekazywania energii do cieczy górnego obiegu. Dopiero ona jest przesyłana do budynku i tam ogrzewa wodę z instalacji. Tymczasem pompy typu split już w budynku mają drugą stację, która spręża i skrapla przesyłaną parę wodną. 

Podział pomp ciepła ze względu na dolne źródło ciepła

W jaki inny sposób można dokonać podziału pomp ciepła? Rodzaje poszczególnych urządzeń różnią się między sobą obszarem, z którego pobierają ciepło. To bardzo ważne z uwagi na warunki techniczne w budynku, a także wokół niego. Jak wygląda podział pomp ciepła biorąc pod uwagę dolne źródło ciepła?

Najłatwiejszą do wykonania instalacją jest powietrzna pompa ciepła. Taka sieć pobiera energię z powietrza, które jest nagrzewane przez promienie słoneczne. Jest ona najtańsza i nie wymaga bardzo rozbudowanej instalacji, jednak także jej wydajność w okresie mrozów jest problematyczna. Podobnym typem jest pompa powietrze-woda, która pobiera ciepło ze zużytego powietrza wywiewanego z domu i wykorzystuje je do ogrzewania. 

Podział pomp ciepła ze względu na dolne źródło obejmuje też konstrukcje czerpiące ciepło z gruntu. Odbiorniki ciepła montowane są metodami poziomymi lub pionowymi. W pierwszym wariancie w pobliżu budynku instaluje się sieć przewodów na niewielkiej głębokości, jednak znacznej powierzchni. Instalacje pionowe to z kolei przewierty prowadzące w głąb gruntu na głębokość nawet ponad 150 metrów. Cechuje je spora skuteczność, regularność poborów i dosyć wysoki koszt budowy sieci. Szczególnym typem takich urządzeń są pompy wodne, które pobierają energię tylko ze zbiorników wodnych, jak rzeki, stawy czy jeziora. 

Pompa ciepła – rodzaje zasilania 

Analizując podział pomp ciepła, warto wskazać jeszcze na jeden czynnik, który jednak ma znaczenie bardziej ekonomiczne. Pompy ciepła do transportu czynnika chłodniczego potrzebują uruchomienia pompy, a ta musi być zasilana. Najczęściej wykorzystuje się do tego domowe instalacje elektryczne. Coraz częściej jednak inwestorzy zwracają uwagę na możliwość zestawiania sieci fotowoltaicznej z pompą ciepła. To rozwiązanie jest bardzo ekonomiczne i niemal nie generuje kosztów ogrzewania. Pompy zasilane gazem ziemnym są rzadkością, dlatego pozostawimy tu tylko wzmiankę o nich. 

Jeśli nadal nie wiesz, jaką wybrać wielkość pomp ciepła, rodzaj instalacji i moc, skontaktuje się z firmą NetSolar. Oferujemy różnego rodzaju nowe technologie dla budownictwa, w tym ekologiczne urządzenia grzewcze. Oferujemy także montaż zakupionej u nas instalacji w domu u klienta, a wszystkie produkty oraz prace obejmuje gwarancja.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze