Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce – czy jest problematyczny?

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce może powodować pewne trudności na etapie projektowania, a także przy samej instalacji. Również estetyka takiej instalacji u wielu inwestorów wzbudza wątpliwości. Czy słuszne i czy montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką jest dobrym pomysłem? W poradniku postaramy się znaleźć odpowiedzi na te pytania. 

Czy warto zdecydować się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką?

Zainteresowanie fotowoltaiką w ostatnich latach sprawiło, że dachy naszych domów pokryły się ciemnymi ekranami. Czerpanie energii ze słońca to nie tylko oszczędność, ale także zachowanie ekologiczne. Niestety nie każda lokalizacja nadaje się na mocowanie ekranów. Część inwestorów wskazuje, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką nie jest najlepszym pomysłem. Czy rzeczywiście mają rację i ich obawy są umotywowane argumentami? 

Jeśli podejdziemy do tematu od strony technicznej, w zasadzie nie ma przeciwwskazań do tego, żeby przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce. W dalszej części tekstu opiszemy rozwiązania, jakie trzeba zastosować przy takiej połaci. Prace są trochę trudniejsze, jednak możliwe do przeprowadzenia bez przesadnie zwiększonego nakładu sił i środków. 

Problemy z montażem paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką mogą być dwa. Pierwszy z nich dotyczy kąta nachylenia dachu, ponieważ takie połacie często stosuje się na więźbach o dużym spadku. To może utrudniać montaż i pobieranie energii. Drugi problem wynika z indywidualnego poczucia estetyki. Część użytkowników uważa, że panele na tak dekoracyjnej połaci zaburza jej wygląd. To już jednak pozostawiam indywidualnej ocenie każdego inwestora. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce – czy ma wpływ na sprawność sieci?

Jak wcześniej pisaliśmy, sam wybór połaci dachowej nie ma znaczenia dla sprawności sieci. Nie wykazano w żaden sposób, że dachy z danego materiału ułatwiają pobieranie energii. Dlatego argumenty o tym, że montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką zmniejsza wydajność sieci, można włożyć między bajki. 

Problemem może stanowić jedynie nachylenie połaci dachowej. Zbyt duży kąt względem promieni słonecznych może nieco obniżyć zdolność sieci. Promienie nie będą w całości opierały się na panelach w szczytowych momentach, kiedy pobór jest największy. Nie jest to jednak powód do zmartwienia i argument do porzucenia montażu paneli fotowoltaicznych na dachówce. Ograniczenie sprawności może wynosić zaledwie kilka procent w stosunku do paneli ułożonych bardziej precyzyjnie. 

Jak trzeba przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką?

Sam montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce przebiega bardzo podobnie do tradycyjnych prac, wymaga jedynie zdjęcia części połaci dachowej. Konstrukcję nośną mocuje się do więźby dachowej za pomocą specjalnych uchwytów. Przykręca się je bezpośrednio do łat lub krokwi, a następnie wypuszcza w taki sposób, żeby na ich powierzchni można było położyć dachówkę. Elementy dachu, które będą się stykały z uchwytem, często trzeba przyciąć, jednak są to pojedyncze dachówki.

Po przygotowaniu uchwytów polać można uzupełnić dachówkami. Dopiero do nich mocowane są listwy nośne, na których przykręca się panele fotowoltaiczne. Dalej montaż paneli fotowoltaicznych na dachu z dachówką przebiega identycznie jak w przypadku połaci wykończonych w inny sposób. 

Jeśli interesuje Cię montaż paneli fotowoltaicznych na dachówce i chcesz dobrać odpowiednią instalację do potrzeb budynku oraz jego parametrów technicznych, skontaktuj się z firmą NetSolar. W naszej ofercie znajdują się różnego rodzaju nowoczesne technologie dedykowane budownictwu. Poza samymi panelami jesteśmy w stanie zaoferować także pompy ciepła, a nawet zestawienie obu tych sieci ze sobą. Zajmujemy się nie tylko sprzedażą, ale także montażem, dlatego po zakupie nie będziesz musiał szukać dodatkowych wykonawców. W ten sposób oszczędzisz czas i pieniądze. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze