Montaż paneli fotowoltaicznych na papie – czy jest problematyczny?

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie nie cieszy się wielką popularnością, a taki stan rzeczy ma kilka przyczyn. Nie wszystkie są na tyle poważne, żeby rezygnować z takiego przedsięwzięcia. Z poradnika dowiesz się, jak przeprowadzić montaż paneli fotowoltaicznych na papie i dlaczego część z zainteresowanych rezygnuje z niego. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie – problemy techniczne

Panele fotowoltaiczne należą do najpopularniejszych urządzeń czerpiących energię odnawialną do domów prywatnych. Także wiele obiektów administracyjnych, kulturalnych czy zakładów przemysłowych korzysta z takich instalacji. Panele pozwalają na czerpanie czystej energii i przetwarzanie jej na prąd elektryczny. Dzięki temu możesz wygenerować oszczędności dla swojego domu, a dodatkowo w pewien sposób wpłynąć na zwiększenie neutralności energetycznej. 

Panele słoneczne najchętniej umieszczamy na dachu budynku. W tym obszarze nie przeszkadzają w normalnym funkcjonowaniu, a na dodatek sprawnie pobierają energię słoneczną. Nieco trudności może sprawiać właśnie montaż paneli fotowoltaicznych na papie, ponieważ taki rodzaj połaci jest wybierany na dachy o niewielkim spadku lub płaskie. Tymczasem panele powinny być ułożone pod odpowiednim kątem do słońca, żeby energia trafiała na nie pod kątem najbliższym prostemu. Wówczas sprawność sieci jest największa. Na dachach płaskich ten parametr sporadycznie będzie osiągalny. 

Drugim problemem związanym z montażem paneli fotowoltaicznych na papie jest słaba konstrukcja dachowa. Papa często nakładana jest na dachy budynków letniskowych czy garaży. W starszych obiektach więźby dachowe drewniane nie zawsze będą miały należytą nośność. Wobec tego mocowanie paneli, które będą dodatkowym obciążeniem może doprowadzić do zniszczenia konstrukcji. Ten problem znika w przypadku stropodachów żelbetowych, jakie montuje się w budynkach wielorodzinnych. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie – jak poprawić sprawność sieci?

Problem z kiepskiej jakości więźba dachową można rozwiązać tylko jej wymianą. Jest to kosztowne i często rzeczywiście montaż paneli fotowoltaicznych na papie jest nieopłacalny. Jednak kąt nachylenia dachu nie jest czynnikiem, który zmusi Cię do rezygnacji z takiej inwestycji. Wręcz przeciwnie, na rynku istnieje wiele rozwiązań, które ułatwią ustawienie paneli słonecznych po odpowiednim kątem. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie można przeprowadzić na specjalnej konstrukcji stalowej. Do podłoża montuje się ekierki fotowoltaiczne, czyli stalowe kątowniki uformowane w trójkąt, którego kąty mają odpowiednio 30, 60 i 90 stopni. W zależności od potrzeb można ułożyć je na wybranym boku i zamocować do konstrukcji dachowej. Dopiero do rzędów tak ułożonych ekierek mocuje się profile aluminiowe, a do tych panele słoneczne. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie – komu go powierzyć?

Panele fotowoltaiczne w ostatnich latach stały się prawdziwym przebojem. Wielu inwestorów zdecydowało się zamontować je na swoich dachach, licząc na oszczędności energii, a także korzystając z dopłat z programów unijnych. Inwestorzy decydują się zarówno na montaż paneli fotowoltaicznych na papie, dachówce, połaciach blaszanych, jak i na gruncie. Pewny zwrot inwestycji i wiele ułatwień sprawiają, że w dobrym tonie jest montaż paneli. 

Duże zainteresowanie przekłada się także na wysyp firm zajmujących się fotowoltaiką. Pomiędzy dobrymi i solidnymi przedsiębiorstwami znajdują się jednak wykonawcy, którzy chcą szybko się dorobić, nie mając wielkiego doświadczenia. Współpraca z taką firmą może być kłopotliwa, a sieć stanie się przyczyną problemów, zamiast radości. 

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie możesz zlecić firmie NetSolar, dostawcy nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa. Zajmujemy się nie tylko montażem paneli fotowoltaicznych, ale także innymi ekologicznymi sposobami ogrzewania. Mamy bogate doświadczenie poparte prezentacją zdjęciową, a także dysponujemy wykwalifikowaną kadrą pracowniczą. Nie czekaj i już dziś skontaktuj się z naszym biurem. 

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze