Piec elektrodowy czy pompa ciepła?

W instalacjach grzewczych coraz powszechniej uciekamy od urządzeń wytwarzających energię w procesach spalania. Szukając innych źródeł ciepła, możesz stanąć przed dylematem: piec elektrodowy czy pompa ciepła. Oba urządzenia potrzebują energii elektrycznej, oba nie emitują gazów. Czy jednak są równie ekologiczne? Co z ich kosztem? W poradniku poszukamy odpowiedzi na te pytania. 

Piec elektrodowy czy pompa ciepła – mechanika działania

Instalacja grzewcza jest najdroższą siecią w każdym budynku, jednak jej odpowiedni dobór pozwoli na komfortowe użytkowanie obiektu zimą. Dodatkowo coraz częściej zwracamy też uwagę na środowisko naturalne i chcemy ograniczyć nasz wpływ na otoczenie. Wśród mechanizmów grzewczych znajdują się takie jak piec elektrodowy czy pompa ciepła. Jak działają?

Piec elektrodowy to urządzenie przypominające działaniem grzejniki elektryczne do wody użytkowej. Nie dochodzi tu jednak do ogrzewania przepływającej wody z C.O., a jedynie ogrzewanie środka transportującego energię. To on ogrzewa wodę płynącą w sieci, dzięki czemu bezwładność sieci jest mniejsza. Do zasilania urządzenia potrzebny jest prąd elektryczny, który wykorzystuje się do uruchamiania pompy i ogrzewania płynu w sieci. 

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pobiera energię cieplną z otoczenia. W zależności od modelu i właściwości technicznych możesz zbudować odbiorniki w gruncie, wodzie lub przed domem, które pobierają ciepło z powietrza. W tym przypadku energia jest pobierana za pomocą płynów i instalacji transportującej. Następnie odparowuje się ciepło, spręża i przekazuje do ogrzewania płynów z instalacji C.O. 

Piec elektrodowy czy pompa ciepła – wpływ na środowisko naturalne 

Nie tylko ekonomia, ale także ekologia zaczęła kierować naszymi decyzjami w zakresie wyboru urządzeń grzewczych. Zatem postawmy pytanie, który sposób jest bardziej neutralny dla środowiska: piec elektrodowy czy pompa ciepła?

Oba urządzenia do ogrzewania nie wykorzystują procesu spalania, zatem nie ma zanieczyszczenia powietrza szkodliwymi związkami węglowodorów czy pyłów zawieszonych. Już na wstępie można obie technologie uznać za przyjazne środowisku naturalnemu. Nieco lepiej na tym tle wypada pompa ciepła, która ponad 80 procent wygenerowanej energii pobiera z otoczenia, a reszta potrzebna jest na działanie procesu. 

Co jest tańsze – piec elektrodowy czy pompa ciepła? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co jest tańsze – piec elektrodowy czy pompa ciepła. Jeśli weźmiemy pod uwagę samą inwestycję w jednostkę grzewczą, znacznie taniej wypada zakup pieca elektrodowego. Urządzenie o podobnej mocy może kosztować nawet kilkukrotnie mniej niż pompa ciepła. Jest to to jednak wydatek początkowy i żeby precyzyjnie obliczyć koszty, trzeba wziąć pod uwagę także inne zmienne. 

W czasie eksploatacji znacznie większe koszty poniesiesz, wybierając piec elektrodowy. W tym wypadku cały prąd sieciowy jest przeznaczony do wytwarzania ciepła i przesyłu, dlatego koszty ogrzewania będą nawet kilkukrotnie większe, niż w przypadku pomp ciepła. Często stosowanym rozwiązaniem, które ma zapobiec tak wysokim kosztom, jest montaż sieci fotowoltaicznej. Czerpanie z niej energii elektrycznej i przekazywanie jej do pieca znacznie obniży koszty, a przy tym nie zmniejsza sprawności jednostki grzewczej. Jest to jednak kolejna inwestycja, po której stwierdzisz, że piec elektrodowy czy pompa ciepła kosztują tyle samo. 

Piec elektrodowy czy pompa ciepła – zaufaj specjalistom

Z pewnością nie udało się nam rozwiać wszystkich wątpliwości związanych z tym, czy wybrać piec elektrodowy, czy pompę ciepła. Jednak nie to było naszym założeniem. Chcieliśmy tylko wskazać, że wybór pomiędzy tymi dwoma urządzeniami nie jest łatwy i musisz wziąć pod uwagę wiele aspektów. Jeśli szukasz porady w zakresie wyboru lub chcesz kupić dobrej jakości urządzenie grzewcze, skontaktuj się z biurem NetSolar. Doradzimy Ci wybór konkretnego urządzenia, dostarczymy go na miejsce, a także przeprowadzimy prace montażowe. 

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze