Karnisze w aranżacji salonu: odpowiedni wybór dla funkcjonalności i estetyki

Okno jest jednym z najważniejszych elementów wnętrza. Planując wystrój salonu, dobrze jest je zaakcentować, dbając o detale. Nowoczesne zasłony i stylowy karnisz nadadzą pomieszczeniu charakteru.

Karnisz do salonu – o czym pamiętać przy wyborze?

Dekoracja okna kojarzy się, przede wszystkim z firanką lub zasłoną. Karnisz często traktowany jest drugorzędnie, a przecież stanowi ich nieodłączny element. Dobrze byłoby, aby karnisz współgrał z wystrojem okna i całego pomieszczenia. Warto też, aby był atrakcyjny wizualnie, a także praktyczny i wytrzymały. Firankę lub zasłonę można łatwo wymienić, natomiast karnisz powinien posłużyć na lata. Jak wybrać odpowiedni karnisz do salonu? Rynek tej branży dysponuje bogatą ofertą karniszy, o różnej długości, kształcie, kolorze i materiale, z jakiego zostały wykonane. Przede wszystkim należy ustalić jego rodzaj, bo są karnisze sufitowe, ścienne, w formie drążka, linki, szyny, pojedyncze lub podwójne. Następnie warto pomyśleć o sposobie montażu. Niektóre karnisze można zainstalować samemu, w przypadku innych – lepiej skorzystać z pomocy fachowców. Karnisze sufitowe, w przeciwieństwie do ściennych  montowane są do sufitu nad oknem. Wybór rodzaju karnisza może zależeć, między innymi od wielkości pomieszczenia i potencjału aranżacyjnego.

Karnisze do salonu – modne propozycje

Montaż karnisza, jego wytrzymałość i praktyczność w utrzymaniu to bardzo ważne kwestie. Równie ważny jest, oczywiście wygląd karnisza. Na pewno powinien być estetyczny, modny i pasujący do ogólnej aranżacji. Poza tym, musi współgrać nie tylko z firaną lub zasłoną, ale też z kształtem i rozmiarem okna. Dlatego tak ważne są dokładne pomiary okna przed zakupem karnisza. Masywny karnisz nie będzie dobrze prezentował się nad małym oknem, i na odwrót. To samo dotyczy zasłon i firanek. Ciężka kotara nie powinna być zawieszona na delikatnym karniszu, nie tylko ze względów wizualnych, ale też bezpieczeństwa. Jak wybrać modne karnisze do salonu? Moda wnętrzarska ma wiele propozycji, które sprawdzą się w różnych aranżacjach. Przede wszystkim kolor: warto postawić na neutralny, pasujący do większości zasłon. Na topie są karnisze czarne, białe, srebrne – odnajdujące się w nowoczesnym stylu, jak i w kolorze drewna, pasujące dodatkowo do wiejskiego klimatu. Chętnie wybierane są nowoczesne karnisze płaskie, z chromowanej stali i z ukrytymi żabkami. Pięknie prezentują się z jasnymi firanami lub zasłonami w mocniejszych kolorach. Wciąż popularne są też klasyczne, okrągłe karnisze z oczkami. Czarne idealnie sprawdzą się z żółtą, czerwoną lub łososiową zasłoną. Białe, z kolei można urozmaicić wzorzystą firanką, np. w kolorowe kwiaty.

Estetyczne okno, czyli jak czyścić karnisze

Idealne karnisze do salonu powinny być funkcjonalne i praktyczne. Nie można zapominać o regularnym ich czyszczeniu i odpowiedniej konserwacji. Jakie są sprawdzone metody na czyszczenie karniszy? Przede wszystkim systematyczne odkurzanie. Do tego celu najlepiej użyć odkurzacza z odpowiednią nakładką na rurę. Można też wykorzystać miotełkę do kurzu, przyczepiając ją np., do kija od mopa. Raz na jakiś czas warto jest umyć karnisz staranniej. Najłatwiej wyczyścić karnisz okrągły, w przypadku żabek jest to bardziej pracochłonne. Karnisze sufitowe, z kolei są trudniej dostępne niż ścienne, a do ich czyszczenia trzeba użyć drabiny. Czasami wystarczy wilgotna ściereczka, jak w przypadku karniszy plastikowych lub drewnianych, aby odzyskały swój blask. Niekiedy jednak, czyszczenie karnisza wymaga nieco więcej pracy. Przy oczyszczaniu karniszy metalowych można zastosować ciepłą wodę z płynem do naczyń. Na rynku dostępne też są specjalne preparaty, przeznaczone nawet do usuwania rdzy. Rdzę można też usunąć sodą, octem, sokiem z cytryny czy kwaskiem cytrynowym. Wiele porad na ten temat dostępnych jest w Internecie. Karnisz warto też profilaktycznie pielęgnować produktami do konserwacji metalu lub drewna, zależnie od potrzeby.

Materiał promocyjny.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze