Ile worków betonu na m3?

Poszczególne rodzaje betonu – oznaczane zgodnie z kasami – różnią się parametrami, w tym gęstością. Różna będzie też ich ilość potrzebna do wylania konkretnej powierzchni. Zanim udamy się na zakupy, musimy ustalić, ile worków betonu na m3 będziemy potrzebować.

Gotowy beton sprzedawany jest w workach po 25 kilogramów, jednak jest to waga suchego materiału. Jego waga zmieni się, gdy dodamy wodę w odpowiedniej, zalecanej przez producenta proporcji. Musimy więc wiedzieć, w jaki sposób przeliczyć objętość worków na metry sześcienne gotowego produktu.

Ile cementu na m3 – jak to obliczyć?

Ciężar każdego rodzaju betonu stosowanego w budownictwie – lekkiego, średniego oraz ciężkiego – jest różna, ponieważ różny jest skład surowcowy i dodatki. Obliczenia, ile cementu na m3 wymagają w pierwszej kolejności określenia, z jakim rodzajem betonu będziemy mieć do czynienia. Betoniarnie samodzielnie dokonują obliczeń, ile cementu na m3 fundament czy stropu będzie konieczne. W przypadku niekorzystania z usług betoniarki trzeba takie obliczenia wykonać samodzielnie. Wiedza, ile worków gotowego betonu na m3 będzie trzeba, przyda się też w przypadku budów, na których nie ma podłączonego budowlanego prądu elektrycznego.

Ile cementu na m3 betonu?

Najczęściej samodzielnie podejmujemy się wykonania wylewki w garażu czy podłoża w altanie – podczas wykonywania nawet prowizorycznego projektu musimy ustalić, jaka będzie powierzchnia betonowania, aby określić zapotrzebowanie na ten materiał. Licząc, ile cementu na m3 betonu zwykle zakłada się, że do wyrobienia 90 litrów betonu w betoniarce potrzebujemy jednego worka cementu, dwa razu mniej wody. Do tego dochodzi jeszcze piasek i/lub żwir w odpowiednich proporcjach, uzależnionych od końcowego efektu i właściwości cementu, jakiego potrzebujemy do budowy. Tym samym wiemy, ile betonu z worka 25 kg wyjdzie na konkretny cel. Trzeba jednak zawsze pamiętać o klasie betonu, szczególnie tego z gotowej mieszanki, w przeciwnym wypadku całe przedsięwzięcie może okazać się fiaskiem.

Ile cementu na 1m3 betonu B15?

W budownictwie najpowszechniej wykorzystywany jest tak zwany beton chudy lub lekki, czyli o klasie B15. Jest to też najtańszy z dostępnych spoiw. Odpowiadając na pytanie, ile betonu z worka 25 kg powstanie produktu klasy B15, trzeba dokonać obliczeń. Fachowcy przyjmują dość dokładnie, ile cementu na 1m3 betonu b15 potrzeba – to aż 275 kilogramów cementu. Jeśli worki pakowane są po 25 kilogramów, jeden metr sześcienny to jedenaście worków gotowej mieszanki. Licząc w odwrotną stronę, ile betonu z worka 25 kg, sprawa jest już bardzo prosta. Producenci przewidują, że jeden worek cementu wystarczy na wytworzenie około dziewięć setnych metra sześciennego, co przelicza się w stosunku jeden do jednego na około dziewięć litrów.

Ile cementu na m3 betonu, czyli waga a objętość

Waga samego cementu ma niewielkie znaczenie przy produkcji finalnego materiału, jakim jest beton. Najlepiej widać to na przykładzie cementu portlandzkiego, powszechnie wykorzystywanego w budownictwie. Jego waga w przypadku metra sześciennego to 2,3t, jednak przekłada się to na zaledwie trzynaście setnych procenta, gdy mówimy o pełnym kubiku cementu, czyli właśnie o metrze sześciennym.

Ile worków gotowego betonu na m3?

Każdy gotowy beton zawiera stosowny zapis od producenta, uwzględniający jego gęstość dla łatwiejszego obliczania. Chcąc wiedzieć, ile worków gotowego betonu na m3, trzeba znać jego gęstość. W przypadku betonu B20 średnio jest to około 2 ton na metr sześcienny, a zużycie to z kolei blisko 20 kg liczony na metr kwadratowy wylewki o wysokości 1 cm. Producent podaje też wydajność betonu, wiemy więc, ile worków gotowego betonu na m3 wejdzie w przypadku betonu B20. Worek o wadze 25 kg wystarczy na 0,0125 metra sześciennego. Inne wartości należy przyjąć dla betonu lekkiego, czyli chudego B15 oraz innego dla betonu ciężkiego, czyli B25, stosowanego w przypadku stropów.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze