Rola projektanta wnętrz w generalnym remoncie domu: jak profesjonalista może zmienić przestrzeń mieszkalną

Projektant wnętrz coraz częściej spełnia bardzo ważną funkcję w procesie generalnego remontu domu. Od niego bowiem zależy zarówno koncepcja realizowanych prac, jak i specyfika wykorzystanych metod czy materiałów. Wszystkie te czynniki mają kluczowy wpływ na przestrzeń mieszkalną pod kątem zarówno funkcjonalnym, jak i estetycznym. Projektant jest również w stanie dopasować odpowiednie rozwiązania do indywidualnych oczekiwań i potrzeb inwestora, a także jego możliwości finansowych.

Konsultacja z inwestorem

Remonty domu zwykle wiążą się z koniecznością dokładnej oceny stanu budynku i samej działki, co wymaga od projektanta zapoznania się z kompletną dokumentacją techniczną. Na jej podstawie profesjonalista może zaproponować inwestorom rozwiązania, które będą najbardziej korzystne i opłacalne. W każdym przypadku kluczowy okazuje się sam projekt remontu starego domu, a jego przygotowanie jest wieloetapowym procesem. Konieczne jest bowiem nie tylko odpowiednie zaplanowanie prac budowlanych, ale też uzyskanie niezbędnych pozwoleń z urzędu. Podstawę stanowi w tym przypadku konsultacja z projektantem, który bardzo często współpracuje z zatrudnioną firmą wykonawczą. W ten sposób można nie tylko usprawnić i przyspieszyć realizację prac, ale też zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Po dokładnej analizie budynku, projektant określa planowane zmiany konstrukcyjne i techniczne oraz przedstawia inwestorowi faktyczne możliwości ich realizacji.

Wycena i czas realizacji projektu

Profesjonalny remont zawsze poddawany jest wstępnej wycenie, co również wymaga zaangażowania projektanta. O kosztach takiej usługi decyduje wiele czynników, włącznie z zakresem planowanych prac oraz wielkością i stanem technicznym samego domu. Po zaakceptowaniu wyceny konieczne może być uzyskanie pozwolenia na wykonanie realizacji. Wymóg taki obowiązuje jednak wyłącznie w sytuacji, gdy planowany remont generalny doprowadza do zmiany kubatury budynku. Czas oczekiwania na zgodę to około trzech miesięcy, dlatego należy odpowiednio wcześnie złożyć wniosek. Na kolejnym etapie można już rozpocząć kompleksowy remont domu. W przypadku starych nieruchomości, przebudowa nierzadko twa nawet pół roku – zależnie od zakresu wykonywanych prac. Z reguły doprowadzenie konstrukcji do stanu surowego zajmuje około 2-3 miesiące, a realizacja prac wykończeniowych i deweloperskich zbliżony okres czasu.

foto1

Projekt aranżacji wnętrza

Przy realizacji przebudowy starego domu można jednocześnie wdrożyć projekt aranżacji wnętrza. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie efektu spójnego pod względem wizualnym i funkcjonalnym. Zaangażowanie projektanta wnętrz odciąża inwestora z całego procesu doboru mebli, detali czy nawet armatury łazienkowej. Profesjonalista jest w stanie trafnie dopasować wszystkie elementy wyposażenia, aby idealnie wpisywały się one w specyfikę i ogólny wizerunek budynku. Dom poddany opiece doświadczonego projektanta wnętrz może znacząco zyskać na atrakcyjności. Dotyczy to również bardzo starych nieruchomości, których odpowiednio zaplanowana przestrzeń będzie łączyć w sobie klasykę i nowoczesność. Renowacja i kompleksowe remonty budynków to usługi, w których specjalizuje się firma budowlana New-House. Z jej aktualną ofertą można zapoznać się na stronie: https://new-house.com.pl/remonty.

Inspiracje do aranżacji

Jednym z kluczowych zadań projektanta na etapie remontu jest obranie właściwego stylu aranżacji domu. W procesie tym profesjonalista ściśle współpracuje z inwestorem, przedstawiając mu różne propozycje i posiłkując się odpowiednimi inspiracjami. Projektant jest w stanie opracować aranżację właściwą dla domów o zróżnicowanej stylistyce i powierzchni. W niektórych przypadkach, optymalnym rozwiązaniem okazuje się skorzystanie z gotowego projektu domu. Wiele z nich zawiera sporo interesujących elementów, które można uwzględnić we własnym planie remontowym. Na tym etapie współpraca z projektantem wnętrz również jest bardzo istotna, ponieważ profesjonalista jest w stanie określić techniczne możliwości wdrożenia wybranych rozwiązań aranżacyjnych.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze