W domu wybija bezpiecznik bez obciążenia. Co jest tego przyczyną?

Ochrona sprzętów codziennego użytku znajdujących się w domu, jak i zabezpieczenie całej instalacji to podstawowe zadanie bezpieczników. Urządzenia te odcinają prąd, gdy jego poziom przewyższa normę. Tak naprawdę bezpieczniki chronią nie tylko otoczenie, ale przede wszystkim ludzi – przed porażeniem prądem, jak i wybuchem pożaru.

Czasem jednak zdarza się tak, że podczas wykonywania prania pralka wybija korki albo wybija bezpiecznik bez obciążenia. To dla wielu osób mocno stresujące sytuacje. Nie trzeba się jednak tym przejmować – wystarczy mieć świadomość, co się dzieje i jak można temu zaradzić. Czasem wina zupełnie nie leży ani po stronie mieszkańców, ani po stronie sprzętu czy bezpieczników. Winna może być cała sieć dystrybucyjna, dlatego kontakt ze specjalistami, w tym przypadku z pogotowiem energetycznym, to ważny i potrzebny krok ku dotarciu do prawdziwego źródła problemu, czyli określenia, czemu wybija bezpiecznik bez obciążenia.

Jak to możliwe, że wybija bezpiecznik bez obciążenia?

Trudno stwierdzić, kiedy faktycznie wybija bezpiecznik bez obciążenia. Zazwyczaj powodem jednak jest pewne przeciążenie. Ale gdy uznamy, że wywala korki bez powodu, to przyczyny możemy dopatrywać się w samych bezpiecznikach. Stare, wyeksploatowane bezpieczniki nie są tak wydajne, jak nowe. Z czasem mogą w ogóle stracić dawne możliwości, powodować zwarcia i inne negatywne skutki. Co ważne, nie powinno się próbować samodzielnie naprawiać czy wymieniać bezpieczników. To na tyle ważny element w mieszkaniu, że lepiej zlecić zajęcie się nim komuś doświadczonemu. Tylko specjalista będzie w stanie dobrze ocenić stan instalacji oraz bezpieczników i określić, co może być powodem tego, że często wybija bezpiecznik bez obciążenia.

Wywala korki bez powodu – co zrobić w takiej sytuacji?

Gdy wywala korki bez powodu, trzeba mimo wszystko postarać się odnaleźć przyczynę tego stanu. To nie jest ani bezpieczne, ani komfortowe. Gdy nie do końca wiemy, czemu tak się dzieje, powinniśmy sprawdzić wszystkie sprzęty podłączone do prądu. Czasem to właśnie wina urządzeń. Wielokrotnie zdarzyło się, że na przykład to pralka wybija korki, a jej właściciele niczego nie podejrzewają. Powodem wybijającym korki może być także zbyt intensywne używanie przedłużaczy. Na pewno każdy z nas z nich korzysta… Zdarzają się pomieszczenia w domu, w których jest na przykład tylko jedno gniazdko. Wówczas, by podłączyć, powiedzmy, telewizor, telefon i komputer, już pojawia się zapotrzebowanie na użycie przedłużacza. Jeśli jednak – krótko mówiąc – przesadzimy i korzystając z tego jednego gniazdka, podłączymy pięć czy sześć urządzeń, możemy nieświadomie doprowadzić do wybicia korków. Na wywalenie korków może mieć także wpływ jakość samych sprzętów, jak i całej instalacji. Wiadomo, że wieloletnie urządzenia w połączenie z równie leciwą instalacją nie wróżą niczego dobrego w dłuższej perspektywie.

Dlaczego pralka wybija korki?

Powodów, przez które pralka wybija korki, jest co najmniej kilka. Jeśli pralka ma swoje stałe miejsce w łazience, to nawet nie powinno dziwić, że z czasem coś niepokojącego zaczyna się z nią dziać. Pamiętajmy, że po każdej kąpieli czy prysznicu w pomieszczeniu unosi się dużo oparów. Czasem pojawiają się zachlapania podłogi lub właśnie stojącej w pobliżu pralki. A to już bardzo krótka droga do tego, by niechciana woda lub para dostały się do wnętrza pralki i w najmniej oczekiwanym momencie spowodowały zwarcie. Warto pamiętać, że nowoczesne pralki mają wbudowane systemy sterujące, które nie są idealne. Ulegają awariom, a te mogą niestety prowadzić do wybijania korków.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze