Budowa od zera czy remont? Plusy i minusy rozwiązań

Wiele osób marzy o własnym domu i ogródku, nic więc dziwnego, że zainteresowanie zakupem działki jest tak duże. Jednak budowa domu to nie jedyne rozwiązanie, na które można się zdecydować. Może zakup i remont starego domu, będzie lepszą opcją?

Budowa nowego domu czy remont starego?

Marzysz o posiadaniu własnego domu, który będzie oferował spory metraż i ogródek, w którym będziesz mógł wypoczywać? Jedną z ważniejszych kwestii, które musisz rozważyć przed wprowadzeniem tych marzeń w życie, jest to, czy chcesz budować dom od zera, czy może zdecydujesz się na wyremontowanie i podarowanie drugiego życia jakiemuś staremu budynkowi.

Z pewnością budowa domu od podstaw jest bardziej czasochłonna, bo trzeba znaleźć odpowiednią lokalizację, sprawdzić plany zabudowy, dopasować do nich projekt, a następnie wybudować i wykończyć dom. W przypadku zakupu starego domu, który wymaga remontu, wiele rzeczy będzie łatwiejszych. Nie potrzeba tutaj pozwolenia na budowę, nie trzeba niczego budować, a nawet jeśli konieczna okaże się adaptacja budynku do indywidualnych potrzeb, będzie ona mniej kosztowna i czasochłonna. O szczegółach więcej przeczytasz m.in. na: adaptujeprojekt.pl.

Wady i zalety remontu domu

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, czy chcesz kupić stary dom i go wyremontować, powinieneś zapoznać się z mocnymi i słabymi stronami tej decyzji. Do zalet niewątpliwie należy zaliczyć m.in.:

  • krótszy czas realizacji – remont zazwyczaj jest mniej czasochłonny,
  • mniej formalności – nie potrzeba pozwoleń na budowę, a nawet jeśli jakieś są potrzebne przy większych pracach, to wymagają one mniejszej ilości procedur,
  • podłączone media – podciągnięta instalacja elektryczna, wodna, gazowa i wodociągowa,
  • mniejsze wydatki – jeżeli stary dom nie wymaga wyburzenia, to jego remont powinien kosztować mniej niż budowa nowego.

Oczywiście z taką decyzją wiążą się również minusy, a wśród nich będą takie jak np.:

  • niemożność zmiany układu pomieszczeń – taki dom posiada już niezbędne instalacje, co oznacza, że wprowadzenie zmian w rozkładzie pomieszczeń nie zawsze jest możliwe. Jeśli będziesz chciał przenieść ściany działowe, konieczne będą zmiany w projekcie. Ile kosztuje adaptacja projektu? W zależności od ilości zmian to koszt kilku tysięcy,
  • pojawianie się niespodzianek – podczas remontu starego domu, mogą pojawiać się niespodziewane sytuacje, które będą generowały dodatkowe koszty i problemy do rozwiązania,
  • brak dokumentacji – w przypadku bardzo starych domów, może się okazać, że nie wszystkie dokumenty przetrwały wojenne zawirowania.

Nowy dom – wady i zalety

Chcąc mieć dokładny obraz możliwości, warto zobaczyć, jakie wady i zalety pociąga za sobą budowa nowego domu, bo tylko wówczas będziesz mógł ocenić, które rozwiązanie będzie korzystniejsze w Twoim przypadku. Wady to chociażby:

  • dłuższy czas realizacji – co oznacza późniejsze wprowadzenie się do wymarzonego domu,
  • powtarzalność projektów – wiele projektów wygląda tak samo, co obniża atrakcyjność domu, a indywidualny jest droższy,
  • wysokie koszty budowy domu – wyższe niż remont.

Zalety:

  • możliwość wykonania wszystkiego z zachowaniem najwyższych standardów,
  • zaplanowanie dokładnego budżetu – mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia nieprzewidzianych niespodzianek,
  • opracowanie dokładnego harmonogramu prac – brak niespodzianek oznacza, że nie trzeba się zajmować nagłymi wypadkami, które opóźniają postęp prac,
  • zaprojektowanie domu pod własne potrzeby – odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń czy umieszczenie okien według kierunku przesuwania się słońca.

Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Dlatego, zanim podejmiesz ostateczną decyzję, musisz się zastanowić, na czym najbardziej Ci zależy i co jest dla Ciebie ważniejsze.

Artykuł sponsorowany.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze