Gotowy beton w workach – co musisz o nim wiedzieć?

Sposób budowania domów dzisiaj znacząco odbiega od metod oraz technik czy nawet samych materiałów stosowanych jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Ręcznie mieszany beton został zastąpiony profesjonalnymi betoniarniami z dowozem materiału do klienta, a ten coraz częściej stosowany jest zamiennie – tam, gdzie to możliwe – z gotowym betonem w workach. W jakich sytuacjach można odpuścić sobie szukanie betoniarni i wykorzystać gotowy beton w workach na fundament?

Zanim zaczniesz szukać najtańszych propozycji gotowego betonu w workach, musisz zajrzeć do projektu swojego domu – to tam znajdzie się dokładna specyfikacja, odnosząca się również do rodzaju i ilości potrzebnego betonu. Czasem ogromna ilość do samodzielnego rozrobienia jest zbyt czasochłonna i zbyt męcząca – nawet dla kilkuosobowej ekipy budowlanej. Nie zawsze też możliwe jest zalewanie danego elementu partiami.

Gotowy beton w workach na fundament – czy to dobry pomysł?

Zazwyczaj fachowcy szykując się do zalewania fundamentu betonem B20 zamawiają gotowy produkt w odpowiedniej ilości z betoniarni. To najszybsza metoda, jednak w chwili obecnej dość mocno można odczuć deficyt materiału w betoniarniach oraz samych cementowniach. To przekłada się bezpośrednio na opóźnienia terminów oddania budynków do użytku. Sposobem na obejście tej niedogodności jest gotowy beton w workach na fundament – to gotowa mieszanka o konkretnych parametrach, identycznych, jak te oferowane przez betoniarnie. Aby uzyskać niezbędny do prac materiał, wystarczy gotowy beton w workach rozrobić z wodą w odpowiednich proporcjach, podanych zawsze przez producenta na opakowaniu.

Gotowy beton w workach – kiedy na pewno się przyda?

Jednym z pierwszych elementów, o jakie należy zadbać na każdej budowie, jest podłączenie budowlanego prądu elektrycznego. Nie zawsze jednak formalności idą tempem zgodnym z naszymi oczekiwaniami. W chwili, kiedy niemożliwe jest zamówienie betonu z betoniarni ani podłączenie przenośnej, budowlanej betoniarki, gotowy beton w workach ratuje sytuację. Gotowy beton w workach na fundament przeznaczany jest raczej sporadycznie, jednak sam gotowy beton w workach znakomicie sprawdza się w przypadku stawiania ogrodzeń i różnego rodzaju słupków, wypełnianiu nadproży czy stawianiu murków.

Gotowy beton B20 w workach – taki sam jak z betoniarni?

Najczęściej stosowanym rodzajem gotowego betonu w workach jest gotowy beton B20 – w workach po 25 kg. Klasa B20 betonu wykorzystywana jest powszechnie przez projektantów domów do wylewania fundamentów. W tej kwestii nie wolno dopuszczać się samowoli – projektant dobiera parametry betonu odpowiednio do warunków gruntowych i występujących w nich ewentualnie wód. Producenci przekonują, że gotowy beton B20 nadaje się do uniwersalnego zastosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz i niezależnie od warunków atmosferycznych spełnia swoje zadania. Po wyschnięciu warstwa wylewki czy dowolnego innego elementu staje się odporna na niskie temperatury – to oznacza dla budującego, że po mroźnej zimie na powierzchnie nie znajdzie pęknięć ani rys. Gotowy beton B20 przygotowywany jest podobnie jak wszystkie inne klasy – to sucha mieszanka odpowiednio skomponowanych składników i dodatków, po dolaniu do której wody staje się pełnowartościowym betonem – takim, jak z betoniarni. Konieczne jest tylko jego dokładne wymieszanie.

Gotowy beton w workach – cena

Porównując ceny kubika betonu z betoniarni oraz gotowego betonu B20 lub każdego innego łatwo obliczyć, że nawet przy wzrastających w szalonym tempie cenach gotowy beton w workach cenę  będzie miał niższą. Cena gotowego betonu w workach będzie zależeć oczywiście również od producenta oraz wielkości opakowania. Średnio za gotowy beton w workach cena (na przykład gotowy beton B20) waha się między 9,5 a 12 złotych brutto za 25-kilogramowe opakowanie. Najtańszy będzie gotowy beton B20 od firmy Baumit – ok. 9,5 zł i Axton – ok. 9,2 zł. Najdroższe należą do oferty Kreisela i kosztować ponad 10 zł.

Sprawdź też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze