Odwierty pod pompy ciepła – pozwolenie, ceny

Odwierty pod pompy ciepła to jeden z najtrudniejszych etapów prac związanych z instalacją tych urządzeń. Wymaga wykonania otworów o znacznej głębokości w gruncie i poprowadzenia nimi instalacji. Dowiedz się wszystkiego na temat odwiertów pod pompy ciepła, poznaj ich ceny i sprawdź, ile odwiertów musisz wykonać do domowej instalacji. 

Odwierty pod pompy ciepła – o co chodzi?

Pompy ciepła to urządzenia grzewcze cieszące się rosnącą popularnością. Mogą pozyskiwać ciepło z otoczenia, czyli wody i powietrza, ale najbardziej stabilne są pompy czerpiące ciepło z gruntu. Kilkadziesiąt metrów pod powierzchnią ziemi temperatura jest wyższa, niż na powierzchni, a różnice szczególnie mocno odczuwalne są zimą. W związku z tym odwierty pod pompy ciepła zapewnią dopływ odpowiedniej ilości energii do budynku. 

Po co wykonuje się takie prace i czy odwierty pod pompy ciepła są niezbędne? W pompach wody stosuje się dwa sposoby na rozmieszczenie odbiorników ciepła. Pierwszym z nich jest instalacja pozioma, gdzie montuje się rurki z płynem w poziomie na głębokości kilku metrów. Nie trzeba tu przeprowadzać odwiertów, a jedynie prace ziemne, jednak wydajność samej instalacji jest nieduża. 

Drugi sposób to instalacja pionowa, w której potrzebne są właśnie odwierty pod pompy ciepła. W tym przypadku cała instalacja prowadzona jest w pionowych szczelinach, a energia cieplna pobierana jest z głębokich partii gruntu. Przewierty mogą mieć głębokość nawet ponad 150 metrów w głąb, dlatego do wykonania takich prac potrzebne są solidne urządzenia i wiedza wykonawcy. 

Odwierty pod pompy ciepła – pozwolenie

Zanim zaczniesz szukać wykonawcy do przeprowadzenia odwiertów, sprawdź przepisy budowlane i zasady Prawa Górniczego. Może się okazać, że będzie potrzebował załatwić określone formalności na odwierty pod pompy ciepła. Pozwolenie nie będzie potrzebne przy sieciach poziomych, które układane są płytko pod powierzchnią ziemi. Jest tu potrzebne jedynie zgłoszenie prac do starostwa, dlatego prace możesz przeprowadzić bez obaw o natłok formalności.

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku pionowych odwiertów pod pompy ciepła. Do prowadzania prac na głębokości do 30 metrów nie potrzebujesz żadnych zgód, jednak instalacje tworzone są z reguły na głębokości około 100 metrów pod powierzchnią. Tutaj już obowiązuje Prawo geologiczne i górnicze, więc musisz wykonać projekt robót geologicznych i złożyć go staroście. Procedura jest podobna jak w przypadku zgłoszenia prac budowlanych, dlatego po 30 dniach, w czasie których nie wpłynie zażalenie, może prowadzić odwierty pod pompy ciepła. Przy przewiertach o głębokości ponad 100 metrów konieczne będzie zawiadomienie Okręgowego Urzędu Górniczego. 

Odwierty pod pompy ciepła – ceny wykonania usługi

Wiesz już jak wygląda praca od strony formalnej i technicznej. Pora poznać koszt odwiertu do pompy ciepła. Przy instalacjach poziomych trudno mówić o odwiertach, ponieważ w tym wypadku w grę wchodzą raczej roboty ziemne wyceniane indywidualnie. Poruszymy zatem jedynie pionowe odwierty pod pompy ciepła.

Ile kosztują odwierty pod pompy ciepła? Ceny wyznaczane są najczęściej za metr bieżący przewiertu i oscylują w granicach 80 – 120 złotych. Nieco tańsze są przewierty płytki do 30 metrów, jednak problem może stanowić ich wydajność. 10 przewiertów po 15 metrów może być nieco tańsze, niż jeden stu pięćdziesięciometrowy otwór. Jednak ten pojedynczy odwiert pod pompy ciepła da kilkakrotnie więcej energii cieplnej niż wszystkich 10 płytkich. Im głębiej, tym więcej naturalnego ciepła i wydajność pompy także rośnie. 

Jeśli interesują Cię odwierty pod pompy ciepła we Wrocławiu i okolicach znajdziesz kilka firm, które przeprowadzają te prace profesjonalnie. Możesz też skontaktować się z firmą NetSolar. Jesteśmy dostawcą wysokiej jakości nowoczesnych rozwiązań dla budownictwa, w tym technik grzewczych. Możemy wykonać odpowiednią instalację i na własną rękę przeprowadzić przewierty. Dzięki temu zaoszczędzisz czas potrzebny na poszukiwanie i całą instalację zamówisz u jednego wykonawcy. 

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze