H+H czy Solbet – na co warto się zdecydować?

Na budowach dzisiaj nie zawsze znajdziemy królujące jeszcze kilka lat temu pustaki ceramiczne. Produkowane obecnie materiały budowlane są wytrzymałe, odporne – a czasem nawet odporniejsze od tradycyjnych – a do tego znacznie prostsze w obróbce czy w układaniu. Jedną z chętniej wykorzystywanych, szczególnie w budowie domów jednorodzinnych jest beton komórkowy. Zaś dwoma najczęściej pojawiającymi się producentami jest H+H oraz Solbet. Oba zaś mają doskonałe opinie. Co w takim razie wybrać: H+H czy Solbet?

Dla jednych najważniejsza jest cena, dla innych sposób pakowania na paletach i transport, ilość stłuczeń czy jeszcze inne kwestie. Jednak jak jest faktycznie i który z tych producentów zapewnia lepszy, solidniejszy materiał budowlany? Czas się dowiedzieć.

H+H – kilka słów o producencie

Z pewnością trudno grupie H+H odmówić posiadania doświadczenia w branży – firma powstała w roku 1909 (!), działając prężnie od tego czasu i sukcesywnie powiększając swoje imperium. Dzisiaj ich fabryki znajdziemy w trzynastu różnych krajach, w tym w Polsce. Grupa H+H znana jest jako wiodący na rynku producent nie tylko betonu komórkowego, przeznaczonego do budowy, ale także doskonałej jakości silikatów. Oferowane przez H+H bloczki betonowe są uniwersalne, to znaczy, że możliwe jest wybudowanie z nich bardzo różnorodnych i odmiennych w formie budynków, co nie pozostaje bez wpływu na popularność produktu. Zdecydowaną zaletą i jednocześnie charakterystycznym elementem tych konkretnych bloczków są specjalne uchwyty, dzięki którym przenoszenie ich, podnoszenie oraz układanie jest znacznie prostsze. Czy w takim razie w sporze o czy, czy wybrać H+H czy Solbet górą jest firma z Kopenhagi?

Solbet – kilka słów o firmie

Warto zacząć od tego, że Solbet jest w pełni polską firmą, której głównym zakresem działalności jest produkcja chemii budowlanej oraz właśnie betonu komórkowego. Na stronie producenta znajdziemy informację, że największą zaletą bloczków Solbet są ich spore wymiary, znacząco przyśpieszające prace nad wznoszeniem murów. Podawana wysokość to 24 cm, zaś długość – aż 59 cm. Dla inwestora oznacza to także oszczędność, ponieważ w jednym metrze kwadratowym muru znajdzie się nie więcej, jak tylko siedem bloczków. Poza tym materiały Solbet będą zbliżone swoją charakterystyką do produktów H+H – również będą stosunkowo lekkie, łatwe do układania, przenoszenia czy podnoszenia. W ich przypadku producent również umieścił wygodne, wyfrezowane uchwyty. Czy na tej podstawie można osądzić, co jest lepsze: H+H czy Solbet?

H+H czy Solbet – zalety i wady zastosowania obu materiałów

Nie bez powodu bloczki betonowe cieszą się takim zainteresowaniem na placach budów – ich właściwości są naprawdę rewelacyjne. Mimo stosunkowej „lekkości” są wytrzymałe i odporne na ściskanie, dlatego spełniają wszystkie możliwe normy budowlane i doskonale nadają się do stawiania z nich domów jednorodzinnych jedno- lub dwukondygnacyjnych, ale też ścianek działowych. Co więcej, wybierając H+H czy Solbet wiemy, że rozwiązanie jest energooszczędne, ponieważ gazobeton zapewnia świetną izolację termiczną pomieszczeń. Są również odporne na działanie ognia – w przypadku H+H czas ten wynosi nawet cztery godziny. Dodatkowym atutem ich stosowania jest izolacja od hałasów – co znakomicie sprawdzi się na osiedlach czy blisko ruchliwych ulic. Wadą jednego i drugiego materiału jest jego stosunkowo łatwa nasiąkliwość – z tego względu należy uważać podczas jego transportu i przechowywania, aby znajdujące się na paletach materiały nie zamokły.

H+H czy Solbet – ostatecznie co wybrać?

W pojedynku: H+H czy Solbet nie ma jednoznacznego zwycięzcy, gdyż jeden i drugi produkt jest zdecydowanie wart uwagi. Ostatecznym kryterium, jakie decyduje, jest zwykle aktualna cena produktów jednego i drugiego producenta.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze