Jak zrobić gablotę na sztandar?

Gablota na sztandar należy do najbardziej reprezentacyjnych części pomieszczenia. To właśnie ona podkreśla rangę ważnych wydarzeń i podkreśla wagę barw szkoły, jednostki straży pożarnej, klubu sportowego czy urzędu. Wiele osób chciałoby wykonać gablotę na sztandar samodzielnie. Pozostaje pytanie, jak wykonać gablotę na sztandar OSP czy innej instytucji oraz czy warto robić to samodzielnie. Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Gablota na sztandar OSP, szkoły, klubu sportowego i urzędu – od czego zacząć?

Aby stworzyć gablotę stojącą z pleksi, potrzebna jest przede wszystkim cierpliwość. Montaż elementów jest czasochłonny, a pleksi podczas budowy często się wygina utrudniają pracę. Gablota na sztandar musi być wykonana precyzyjnie. Przed kompletowaniem materiałów warto zadbać o dostateczną ilość miejsca, zaangażować osoby do pomocy i przygotować duży blat roboczy. 

Stworzenie gabloty daje wiele satysfakcji, ale polecamy skorzystanie z ofert sklepów zajmujących się ich produkcją profesjonalnie. Gabloty na zamówienie są trwalsze i z całą pewnością posłużą dłużej niż te tworzone we własnym zaciszu domowym. Poza tym spełniają one wysokie standardy bezpieczeństwa. Takie gabloty znajdziesz chociażby na: https://gabloty.com/72-gabloty-na-sztandar

Materiały potrzebne do budowy gabloty na sztandar

Przed wykonaniem pierwszego kroku należy zgromadzić wszystkie potrzebne materiały. Przede wszystkim do budowy poziomej gabloty na sztandar potrzebna jest ucięta płyta pleksi. Do tego potrzebny jest dwuskładnikowy klej epoksydowy, silikon z pistoletem, duża deska oraz wysokie pudełka drewniane do podpierania pleksi. Warto zaopatrzyć się także w pędzelki średniej wielkości, książki i dużą nakrętkę od słoika.

Budowa gabloty z pleksi krok po kroku

1. Dłuższy bok gabloty kładziemy na folię po uprzednim zerwaniu folii ochronnej. Dwa krótsze boki przymierzamy do pleksi. 

2. Rozrabiamy klej w nakrętce słoika. Następnie za pomocą pędzelka nakładamy sporą ilość kleju na dłuższy bok pleksi. 

3. Przyklejamy krótsze boki i sprawdzamy, czy zachowaliśmy kąt prosty. 

4. Aby boki się nie przewracały, należy przyłożyć drewniane pudełka z każdej strony pionowej ściany pleksi. Ważne, aby pudełka nie miały kontaktu z krawędzią klejonej powierzchni, bo zostaną one przyklejone. Dla lepszej ochrony przed klejem przy końcach pudełek można przybić deski.

 

Budowa gabloty z pleksi

5. Gablotę należy zostawić w takiej formie do wyschnięcia na całą noc.

6. Od środka gabloty nakładamy silikon. Jego rolą jest związane krawędzi oraz nadanie konstrukcji walorów wizualnych.

7. Po wyschnięciu silikonu wewnątrz gabloty należy umieścić książki, które mają zrównać się z jej wysokością. 

8. Analogicznie jak poprzednio przyklejamy boki gabloty i zostawiamy do wyschnięcia na noc.

9. Na tym etapie należy poprosić o pomoc chętne osoby. Gdy mamy już wszystkie boki, jedna osoba powinna wysunąć książki i pudełka, a druga przytrzymać ścianę. Następnie zsuwamy pleksę z deski, przytrzymując bok znajdujący się w powietrzu. 

10. Pleksi należy położyć na dłuższym boku na desce. Nadszedł czas, aby wypełnić krawędzie drugiego boku silikonem i pozostawić do wyschnięcia.

11. Obracamy gablotę o 90 stopni, ustawiając ją tak jak będzie stała. Następnie chwytamy ją za rogi i przenosimy na podłogę. Następnie kładziemy górną ścianę z pleksi na desce. 

12. W kolejnym kroku smarujemy krawędzie pleksi po całym jej obwodzie.

13. Teraz należy z pomocnikiem wziąć gablotę z podłogi i umieścić ją na górnej ścianie pleksi. Ważne, by nie wykonywać tego samodzielnie, bo istnieje duże ryzyko uszkodzenia bryły. Gdy cała konstrukcja jest w jednym kawałku, górną płytę dociążamy książkami.

14. Ostatnim etapem jest wykończenie gabloty silikonem. Z pomocą ochotnika należy ustawić ją w odpowiedniej pozycji. 

Czy warto wykonywać gablotę samodzielnie?

Gabloty na sztandar OSP lub sztandar szkoły, czy urzędu cechują wysokie standardy. Tylko osoby od lat pracujący w zawodzie mogą sprostać wymaganiom i stworzyć produkt atrakcyjny wizualnie i bezpieczny. Poza tym wykonanie gabloty jest czasochłonne i ryzykowne. Tak naprawdę jeden ruch może przekreślić wielogodzinną pracę. Jeśli szukasz sprawdzonych rozwiązań, odwiedź sklep galoty.pl. Znajdziesz tam wiele produktów stworzonych na bazie doświadczenia i znajomości potrzeb klientów. Postaw na trwałe rozwiązania, które wyeksponują reprezentowane barwy w godny sposób. 

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze