Kołkowanie styropianu, czyli ile kołków na m2, ile na płytę?

Stosowanie izolacji termicznej ze styropianu to chyba jedna z najpowszechniejszych praktyk na całym świecie. Dlatego też często decydujemy się na zrobienie tego własnoręcznie. Nie może to być przecież aż tak trudne, prawda? Wszystko zależy od naszych umiejętności i wiedzy, wobec czego w poniższym artykule skupimy się na pewnej konkretnej rzeczy – kołkowaniu styropianu. Powiemy, ile kołków użyć na m2 styropianu czy na całą płytę styropianową i jak się do tego zabrać. Zaczynajmy!

Zobacz: Lacobel – opinie. Co to jest? Cena za m2

Ile kołków na m2 styropianu?

Najbardziej ogólna zasada mówi, że powinniśmy użyć od 4 do 6 kołków na m2 styropianu. Jednak nie zawsze musi to wyglądać w ten sposób, dlatego powinniśmy rozważać tę kwestię indywidualnie, pod kątem powierzchni, na której mamy zamiar układać izolację.

Czasem bywa tak, że kołkowanie styropianu jest kompletnie zbędne i wystarczy go jedynie przykleić. Jest tak jedynie wtedy, gdy ocieplamy gołe ściany budynku, czyli w przypadku, gdy grunt, do którego kleimy styropian jest solidny i posiada odpowiednią porowatość. Jednak, kiedy elewacja budynku osiąga 12 metrów wysokości, nie obejdzie się bez kołkowania. Dzieje się tak ze względu na siłę wiatru, która oddziaływując na tak wielką powierzchnię, mogłaby zwyczajnie uszkodzić lub nawet całkowicie zerwać naszą izolację.

Natomiast podczas docieplania starej elewacji, użycie kołków na płyty styropianowe jest niezbędne. W takich sytuacjach ich ilość na m2 może gwałtownie wzrosnąć. Wszystko zależy tutaj od obecnego stanu tynku. Jeśli kruszy się i odpada, warto zastosować gęstsze kołkowanie. W ten sposób możemy mieć pewność, że nasza nowa izolacja wytrzyma co najmniej kilka kolejnych lat.

Ogólnie rzecz biorąc, klej (jak nietrudno się domyślić) najlepiej sprawdza się przy pracy nad małą powierzchnią izolacji termicznej. Bardzo często wykorzystuje się do tego styropian grafitowy, który przy użyciu odpowiedniej zaprawy klejącej dwukrotnie przekracza normy przyczepności do elewacji. Mówiąc bardziej obrazowo, gdy ściany naszego budynku są niskie, warto wziąć to rozwiązanie pod uwagę. Jego atutami jest brak mostków cieplnych powstałych na skutek kołkowania styropianu. 

Źródło: muratorplus.pl

Zbyt duża ilość kołków na m2 styropianu może niepotrzebnie rozszczelnić warstwę izolacyjną. Dlatego użycie ich odpowiedniej liczby jest tu tak istotne.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest sama elewacja, która pokryje płyty styropianowe. W przypadku lekkich rozwiązań, jak na przykład tynk i farba, z dużym prawdopodobieństwem nie będziemy musieli uwzględniać dodatkowej ilości kołków na m2. Inaczej jest, gdy chcemy wyłożyć naszą elewację z płytek czy innego cięższego materiału. Wtedy nawet przy niewielkich powierzchniach jesteśmy zmuszeni do użycia mocniejszego mocowania, a to ile kołków na płytę styropianową użyć, należy starannie wyliczyć, uwzględniając ciężar materiału.

Ile kolkow na plyte styropianowa?

Wydawałoby się, że na tak proste pytanie otrzymamy jeszcze prostszą odpowiedź, niestety rzeczywistość wygląda zgoła inaczej. Zazwyczaj odpowiadają na nie specjaliści, którzy posiłkują się konkretnymi danymi i wyliczeniami. To ile kołków na m2 styropianu powinniśmy użyć, przeważnie znajduje się w dokumentach budynku. W takim wypadku bezwzględnie stosujmy się do podanych tam wytycznych!

Jak jednak wygląda sam proces kołkowania styropianu? Najpierw musimy nawiercić odpowiednie otwory w miejscach, w których płytę styropianową będzie podtrzymywał kołek. W zależności od materiału w jakim wiercimy, należy stworzyć otwór o głębokości 4 cm (dla materiałów stałych) lub 6 cm (dla materiałów z pustkami powietrza). Teraz bardzo ważna jest głębokość kołka w płycie styropianowej. Chodzi tu głównie o równą powierzchnię elewacji. Kołek zamontowany zbyt płytko będzie odkształcał jej równą taflę, a zbyt głęboko zmusi nas do stworzenia dodatkowego wypełnienia, które może następnie nasiąkać wodą. W obydwu przypadkach grozi to rozszczelnieniem i zniszczeniem izolacji cieplnej.

Tak oto prezentują się najważniejsze informacje związane z kołkowaniem styropianu i ilością kołków potrzebnych na zamocowanie płyty czy po prostu m2 styropianu. Ta wiedza powinna znacznie ułatwić to zadanie, jednak zanim zabierzemy się do pracy, warto przedyskutować nasze plany ze specjalistą, by uniknąć niepotrzebnych, przykrych niespodzianek w przyszłości.

Najważniejsze informacje:

Ile kołków na m2 styropianu? Ogólna zasada mówi od 4 do 6.

Ile kołków na płytę styropianową? Tak samo jak powyżej, w zależności od powierzchni

Zobacz: Cena za m2 asfaltu. Ile kosztuje wylanie asfaltu?

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze