Jak sprawdzić kondensator?

Fachowo ujmując temat, kondensator to nic innego jak element elektryczny pasywny, który magazynuje swoją energię w polu elektrycznym. Sam kondensator posiada dwa wyprowadzenia, które nazwane są okładkami. Oddzielone są one od siebie dielektrykiem. Wyróżnić można takie kondensatory jak: kondensatory dyskowe, wielowarstwowe i elektrolityczne, występować mogą również kondensatory szklane i mikowe. Używane są między innymi w zasilaczach i w filtrach sygnałów elektronicznych. Znajdziemy je zatem w pralce, w piecach, a także w innych sprzętach RTV i AGD. Podpowiadamy, jak sprawdzić kondensator miernikiem, a także jak sprawdzić, czy kondensator jest uszkodzony?

Jak sprawdzić kondensator miernikiem?

Jeśli podejrzewamy, że w naszym urządzeniu kondensator uległ zepsuciu, to w bardzo łatwy sposób można to sprawdzić. Wystarczy mieć w domu miernik, najlepiej, żeby był on dedykowany właśnie do kondensatorów. Jeśli jednak nie mamy takiego, to możemy również z powodzeniem użyć zwykłego. Jak sprawdzić kondensator miernikiem? Zwykłym miernikiem możemy określić zwarcie kondensatora pompy do masy, którą jest oczywiście obudowa kondensatorów. Wystarczy wyjąć kondensator z urządzenia i odczekać chwilę, aż całkowicie się wyładuje. Następnie jedną sondą pomiarową należy dotknąć jednego złącza kondensatora, a drugą stroną jego obudowę. Żaden obwód nie może wykazać ciągłość obwodu. 

Jak sprawdzić kondensator multimetrem?

Najlepiej kondensator zmierzyć za pomocą multimetru. Nie jest to skomplikowany proces, a w dosyć szybki sposób można sprawdzić, czy działa. Jak sprawdzić kondensator multimetrem? Należy ustawić multimetr na rezystancję. Następnie trzeba skalibrować miernik, tak aby na wyświetlaczu pojawił się symbol 0. Później dotykamy sondą pomiarową jednego złącza kondensatora, to samo robimy z drugą sondą, którą przykładamy do zacisku kondensatora. Jak sprawdzić, czy kondensator jest dobry? Wynik powinien podnieść wartość rezystancji, aż do nieskończoności. Po zamianie sond pomiarowych wynik powinien być taki sam. A jak sprawdzić, czy kondensator jest uszkodzony? Wówczas w pomiarze multimetr wskazuje wartość bliską 0.

Jak sprawdzić, czy kondensator jest dobry?

Jeśli mamy podejrzenia, że kondensator jest uszkodzony, warto wiedzieć jak sprawdzić, czy kondensator jest dobry. Wyżej opisane zostały dwie metody, które pomogą sprawdzić, czy przypadkiem nie jest uszkodzony. A jak sprawdzić, czy kondensator jest uszkodzony? Wszystko zależy od rodzaju kondensatora i tego, w jakim urządzeniu się znajduje. Przykładowo, można to zauważyć wizualnie, gdyż kondensator pęcznieje w wyniku wypływu elektrolitów – to w przypadku kondensatorów elektrolitycznych. W innych rodzajach należy użyć miernika lub multimetru.  

Jak sprawdzić kondensator rozruchowy silnika?

Jeśli zastanawiamy się jak sprawdzić kondensator rozruchu silnika, to o jego zepsuciu może świadczyć jego puchnięcie, spalanie, czy nawet wybuchniecie. Jeśli nic takiego nie zaobserwowaliśmy, to wówczas należy oczywiście dokonać jego pomiaru. O tym, jak zmierzyć kondensator pisaliśmy powyżej. Wystarczy wykorzystać w tym celu multimetr lub miernik. To łatwe i skuteczne sposoby na to, jak sprawdzić kondensator rozruchowy silnika. 

Jak sprawdzić kondensator SMD?

Jeśli chcemy dowiedzieć się jak sprawdzić kondensator SMD, to sam sposób nie różni się niczym od tego, o czym pisaliśmy. Wiemy już jak zmierzyć kondensator za pomocą miernika lub multimetru. Ważna rzecz jest taka, że oczywiście przed pomiarem należy wylutować taki kondensator i odczekać chwilę przed jego mierzeniem. Na różnych forach poradniczych można przeczytać również, że w przypadku podejrzenia uszkodzenia kondensatorów SMD, najlepiej nie sprawdzać, tylko w miarę możliwości jak najszybciej wymienić. To, jak sprawdzić kondensator SMD, może być zależne również od tego, w jakim urządzeniu się on znajduje. 

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze