Jak usunąć plamy z kawy? Czym wywabić plamę?

Dzisiaj przychodzę do was z tematem, który na pewno zainteresuje każdego kawosza i wcale nie mam tu na myśli nowej marki kawy, propozycji ekspresów ciśnieniowych, czy top 5 kubków termicznych, które pomogą w utrzymaniu ciepła twojego napoju. Opowiem wam natomiast, jak usunąć plamy z kawy.

Mrożona kawa w upalne lato lub gorąca mała czarna w deszczowy poranek – to nie ma znaczenia. Każda z nich zostawia uporczywe zabrudzenia, dlatego warto wiedzieć, czym usunąć plamy z kawy. Nie widzę powodów, by psuć sobie dzień zamartwianiem się, jak usunąć plamę z kawy. Ten rytuał powinien być przyjemnością, która daje mocnego kopa energii (wiem coś o tym, bo siedząc przed komputerem, sama czekam na chwilę, kiedy będę mogła zaparzyć sobie kawę). 

Kleks z kawy na obrusie, dywanie, blacie, a nawet na koszuli, niech podniesie rękę ten, kto nigdy się z tym nie spotkał. No właśnie, tak myślałam. Nawet jeśli nie jesteś fanem sprzątania, to lepiej wziąć się do roboty niż rezygnować z kawy. Zalet picia napoju bogów jest wiele: poprawa krążenia krwi, przyspieszenie spalania tłuszczu, zmniejszenie bólu mięśni i tak dalej (bo można by było wymieniać jeszcze długo, a przecież nie o to tu chodzi).

Nie baw się w domowe sposoby, sprawdź sprawdzone środki na: https://lpserwis.pl/

Jak usunąć plamy z kawy?

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz wiedział czym wywabić plamę z kawy, ale zacznijmy od początku. Jak usunąć plamę z kawy? Najlepiej, jeśli działasz szybko. Kiedy plama zaschnie, to znacznie trudniej będzie ją usunąć i znacznie bardziej się przy tym napracujesz. Wyobraź sobie świeży kleks, który jeszcze nie zdążył wsiąknąć w głąb materiału i plamę, która ma 2 dni i marzy o tym, żeby na zawsze zostać na twojej kanapie. 

Na pytanie, jak usunąć plamy z kawy można więc powiedzieć, że szybko, a nawet najszybciej jak potrafisz. Świeża plama znacznie łatwiej schodzi i tak jest nie tylko w przypadku kawy. Nawet jeśli nie masz za dużo czasu, to warto poświęcić te 2 minuty, żeby zamoczyć zaplamioną tkaninę w letniej wodzie.

Jak usunąć plamę z kawy? Pamiętaj o doborze odpowiednich środków, które nie zniszczą zabrudzonego materiału. W końcu chcemy pozbyć się problemu, a nie zamienić go w kolejny. Silne detergenty nie sprawdzą się dobrze w przypadku bawełnianych koszul i lnianych obrusów. Nie mogę powiedzieć, że z plamą po kawie trzeba się obchodzić jak z dzieckiem, ale… w sumie mogę.

Czym usunąć plamę z kawy?

Znasz już podstawy mówiące o tym, jak usunąć plamę z kawy, więc czas omówić to, czym wywabić plamę z kawy. Podam wam teraz kilka sposobów, a wy wybierzcie ten, który najbardziej wam odpowiada:

  • ocet – po sezonie ogórkowym na pewno zostało ci w domu trochę octu – teraz wiesz, jak możesz go wykorzystać. Ocet i kawa to raczej nie są wyrazy, które chcielibyśmy zobaczyć obok siebie w jednym zdaniu, ale ocet i plamy po kawie to już coś innego. Jak usunąć plamy z kawy za pomocą octu? Wystarczy dodać łyżeczkę octu do 1 litra zimnej wody i to wymieszać. Zanurz gąbkę w tej mieszance, a następnie pocieraj nią o plamę (wyobraź sobie, że myjesz talerz). I to tyle!
  • żółtko jaja – dobra, to mój ulubiony sposób. Czy to nie brzmi świetnie, że można wywabić plamę z kawy żółtkiem jajka? Wystarczy roztrzepać żółtko, dodać do niego kilka kropli czystego alkoholu i ciepłej wody. Zamocz w tym gąbkę, a następnie przyciśnij ją do plamy i pocieraj! Już wiesz, czym usunąć plamy z kawy.
  • amoniak – czym usunąć plamy z kawy, ale te zaschnięte? W tym przypadku sprawdzi się amoniak. Namocz plamę wodą, a następnie wetrzyj w nią amoniak ściereczką lub gąbką. Po tym wszystkim upierz materiał w letniej wodzie z mydłem. Ten sposób sprawdzi się dobrze także w przypadku obrusu.

Wiesz już czym wywabić plamę z kawy, więc możesz się teraz skupić na smakowaniu tego napoju bez żadnych obaw. W razie nagłego wypadku zawsze możesz wrócić do tego artykułu i ponownie poczytać o tym, jak usunąć plamę z kawy. Jak przystało na prawdziwego kawosza, powinieneś teraz iść do kuchni i przygotować swoją ulubioną kawkę. Bye!

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze