Prowadzenie firmy remontowo-budowlanej wiąże się nie tylko z koniecznością poszukiwania klientów, lecz również pracowników, którzy będą posiadali konkretne kompetencje bądź uprawnienia. Rynek pracy nie sprzyja jednak pracodawcom, zwłaszcza w kontekście znalezienia chętnych do podjęcia zatrudnienia, odpowiedzialnych osób. Gdzie warto szukać pracowników?
Portale ogłoszeniowe
Jednym z najpopularniejszych sposobów na znalezienie pracownika jest publikacja ogłoszenia w dedykowanym portalu. W niektórych przypadkach można to zrobić bezpłatnie, w innych należy ponieść niewielkie koszty związane z utrzymaniem ogłoszenia przez pewien określony czas. Większość pracowników obecnie poszukuje zatrudnienia przez internet, dlatego warto rozpocząć działania właśnie tam. Jednocześnie należy umożliwić kandydatom intuicyjne składanie aplikacji – długie formularze czy zawiłe formuły mogą zniechęcić. Poszukiwanie pracownika przez portale ogłoszeniowe okazuje się bardzo efektywne, a dodatkowo pozwala uniknąć pośrednictwa innych instytucji.
Urzędy pracy i agencje zatrudnienia
Pracodawca, któremu potrzebny jest pracownik budowlany, może zgłosić się do lokalnego urzędu zatrudnienia. Współpraca z tą jednostką może przynieść szereg korzyści, jednak uprzednio należy dopełnić niezbędnych formalności. Przede wszystkim trzeba dokładnie określić, jaki jest profil idealnego kandydata. Urzędnicy wchodzą tutaj w rolę pośredników – kojarzą osoby spełniające poszczególne wymagania z pracodawcami, którzy właśnie takich pracowników potrzebują. Na podobnych zasadach działają agencje zatrudnienia, które w przeciwieństwie do urzędów pracy, są podmiotami prywatnymi. Współpraca z agencją może okazać się korzystna, jeśli właściciel firmy planuje wynająć pracownika zamiast zatrudniać go bezpośrednio w swoich strukturach. Tymczasem współpracę z urzędem pracy warto rozważyć, jeśli pracodawcy zależy na stażystach czy innych osobach, które mogłyby wziąć udział w dedykowanych programach aktywizacyjnych. Zwykle są to jedynie pracownicy pomocniczy, bez dodatkowych uprawnień, jednak i tacy potrzebni są w przedsiębiorstwach remontowo-budowlanych.
Pracownik z polecenia – tak czy nie?
System polecania pracowników nie jest niczym nowym, choć obecnie wraca do niego coraz więcej firm. Nawet w dużych korporacjach pracuje się nad jego wdrożeniem, chcąc pozyskać pracownika. Na czym dokładnie polega? Otóż przedsiębiorca zatrudnia osobę, którą polecił mu jego pracownik. Polecający nie ponosi przy tym odpowiedzialności za ewentualne uchybienia nowo zatrudnionego – ryzyko zawsze pozostaje po stronie pracodawcy. Ten jednak może nagrodzić polecającego dodatkową premią, jeśli polecano osoba sprawdzi się na nowym stanowisku. System poleceń w każdym firmie działa nieco inaczej, dlatego decydując się na jego wdrożenie, warto opracować własne zasady. Czy jednak warto to zrobić? Sytuacja budowlańców na rynku pracy jest obecnie bardzo dobra – doświadczeni specjaliści nie mają żadnego problemu ze znalezieniem zatrudnienia. Nic więc dziwnego, że firmy podejmują kolejne działania, które mają na celu ich pozyskanie. System poleceń może okazać się bardzo pomocny, zwłaszcza jeśli będzie wiązał się z dodatkową gratyfikacją, zachęcającą do rekomendowania firmy jako miejsca pracy.
Programy stażowe
Poszukując wykwalifikowanych specjalistów, warto dać szansę osobom, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Mowa tutaj o studentach budownictwa bądź uczniach szkół branżowych, którzy zdobywają wiedzę teoretyczną, jednak często brakuje im umiejętności praktycznych. Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się programy stażowe, w ramach których uczniowie będą mogli za niewielkim wynagrodzeniem uczyć się od specjalistów. Najlepsi powinni otrzymać możliwość zatrudnienia w firmie, co z pewnością zmotywuje ich do pracy. Zaletą programów stażowych jest przede wszystkim wdrażanie potencjalnego pracownika w system, jaki funkcjonuje w firmie. Jednocześnie stażystami można uzupełnić drobne luki, zwłaszcza w sezonie letnim, gdy brakuje rąk do pracy.
Artykuł napisany przy współpracy z Aplikuj.pl