Ile pustaków na dom – jak prawidłowo wykonać obliczenia?

Powszechnie uważa się, że to ilość pustaków determinuje całościowy obraz kosztów podczas budowy domu. Przy dzisiejszych cenach drewna oraz stali można by tę kwestię podawać w wątpliwość. Niemniej jednak to, ile pustaków na dom będzie potrzebnych, aby zrealizować projekt budowlany, nie pozostaje bez znaczenia.

Przy obliczaniu, ile pustaków na dom 100 m2 trzeba będzie zamówić, trzeba uwzględniać ich rodzaj – wielkość, objętość i ilość składającą się na metr kwadratowy. Obliczeń można dokonać samodzielnie albo skorzystać ze sprytnych kalkulatorów znajdujących się na niektórych stronach www sklepów budowlanych.

Ile pustaków na dom 100 m2 – jak to obliczyć?

Wśród najchętniej wybieranych w ostatnich latach projektów domów jednorodzinnych dla czterech – pięciu osób są budynki o powierzchni około stu lub stu dwudziestu metrów kwadratowych. Toteż w Internecie najczęściej można spotkać się z zapytaniami, ile pustaków na dom 100 m2 jest niezbędne. Zanim zaczniemy obliczać,  ile pustaków na dom 100 m2 czy ile suporexu na dom 120m2, najlepiej jest wejść na strony domowe producentów wybranych materiałów i spisać dokładne wymiary każdego interesującego nas bloczka czy pustaka. W ten sposób będziemy mogli wstawić odpowiednie dane do wzoru. Do obliczenia, ile suporexu na dom 120m2 czy ile pustaków na 100 m2 niezbędne jest podgląd na rzuty kondygnacji z projektu domu oraz przekrój budynku. Z niego wyczytamy między innymi zadaną grubość każdej ze ścian zewnętrznych budynku.

Ile pustaków na dom 100 m2  – dokładne obliczenia

W obliczaniu ilości pustaków trzeba po prostu dodać długości wszystkich ścian, jakie mają powstać i pomnożyć je przez wysokość, uwzględniając jednak wysokość posadzki z chudego betonu w przypadku ścianek działowych. Po pomnożeniu otrzymanego wyniku przez grubość ścian mamy ich całkowitą objętość. Od tego należy odjąć przestrzeń otworów okiennych i drzwiowych, najlepiej również rdzeni i słupów – w przypadku dwóch ostatnich pozycji można to zrobić ze sporym zaokrągleniem, dla pewności, że nie braknie nam materiału. Zastanawiając się, jak obliczyć pustaki na dom, kalkulator materiałów przychodzi z szybką i prostą odpowiedzią – jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie podjąć się tego zadania, to odpowiednie narzędzie dla nas. Na stronach producentów można znaleźć informacje odnośnie zużycia materiału – bloczka, pustaka czy suporexu liczone na metr kwadratowy; wartość tę należy pomnożyć przez otrzymany przez nas wcześniej wynik. W ten sposób dostaniemy bezpośrednią informację o tym, ile pustaków na dom – kalkulator podpowie nawet, na ilu paletach materiał będzie dowieziony na budowę.

Ile suporexu na dom 120 m2 – jak to obliczyć?

Gazobeton to, bok pustaków, jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów do budowy domu –  głównie ze względu na swoje znakomite właściwości termiczne i izolacyjne. Suporex wykorzystywany jest głównie do wykonywania wielowarstwowych ścian – trzeba o tym pamiętać przy wykonywaniu obliczeń, ile suporexu na dom 120 m2. Tutaj sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ponieważ bloczki z gazobetonu różnią się wymiarami w zależności od typu oraz przeznaczenia. Pierwszy krokiem, po wykonaniu wcześniejszych obliczeń powierzchniowych ścian budynku, będzie znalezienie odpowiedniego typu bloczka. Najczęściej jednak za odpowiedź na pytanie, ile suporexu na dom 120 m2, przyjmuje się wartość między 1500 a 2000 sztuk.

Ile pustaków na dom – kalkulator prawdę ci powie

Jeśli dokonamy pierwszych, niezbędnych obliczeń, czyli powierzchni oraz objętości ścian, chcąc wiedzieć, ile pustaków na dom, kalkulator będzie najlepszym pomocnikiem. Ze względu na wątpliwości dotyczące ilości podczas składania zamówień, producenci coraz chętniej oferują internetowe, darmowe kalkulatory materiałów.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze