Zatkana rura – kret nie pomaga – co robić?

Chyba nic nas tak bardzo nie irytuje, jak zatkany odpływ, na który żaden środek nie działa. Nawet ten, który według reklam oraz gwarancji producentów powinien być w takich sytuacjach niezawodny. Jak w takim razie sobie poradzić, kiedy „dokucza” nam na przykład zatkana rura w kuchni?

Na szczęście wszędzie tam, gdzie chemiczne środki zawodzą, doskonale sprawdzają się domowe metody na zatkaną rurę – kret nie pomaga? Nic nie szkodzi, można znacznie lepiej poradzić sobie bez niego.

Domowe sposoby na zatkany zlew

Słuchając reklam środków udrażniających rury można przypuszczać, że jeśli one nie pomogą nam z problemem, to czeka nas co najmniej wymiana rur na nowe. Tymczasem domowe sposoby na zapchany zlew mogą okazać się w praktycznie znacznie skuteczniejsze na zatkaną rurę – kret nie pomaga? Jeśli tak jest, nie trzeba się załamywać. Udrażnianie rur domowym sposobem będzie też mniej niebezpieczna – chemiczne udrażniacze są szkodliwe, niebezpieczne dla zdrowia i dla samej skóry, jeśli zetkną się z jej powierzchnią. Dlatego także pod tym kątem warto sprawdzić domowe sposoby na zapchany zlew.

Jak odetkać zatkany zlew bez kreta?

Domowe sposoby na zapchany zlew są chętnie sprawdzane w praktyce z kilku powodów: przede wszystkim dlatego, że wykorzystują powszechnie i łatwo dostępne w domu środki o uniwersalnym zastosowaniu. Wystarczy odpowiednio je ze sobą zmieszać i mikstura gotowa, a sposób na to, jak odetkać zatkany zlew, okazuje się być bajecznie posty – i co najważniejsze – skuteczny. Oczywiście najzdrowiej jest zapobiegać, niż leczyć, czyli po prostu powstrzymywać się przed wrzucaniem do zlewu – szczególnie tego zamontowanego w kuchni – resztek jedzenia czy fusów, które mogą osadzać się w kolanku rury. Jednym z najprostszych zapobiegawczych sposobów na zatkaną rurę w kuchni jest stosowanie sitka w miejscu korka. Można też zamontować sobie w zlewie rozdrabniacz, bardzo modny w amerykańskich gospodarstwach domowych.

Jak odetkać zatkany zlew sodą?

W gospodarstwie domowym soda ma bardzo szerokie i wszechstronne zastosowanie – jest dodawana jako składnik wypieków, ale również jako środek wybielający czy wywabiający trudne plamy. Warto do tej listy dodać sposób na to, jak odetkać zatkany zlew sodą oczyszczoną. Jednym ze sposobów, jak odetkać zatkany zlew sodą, jest zmieszanie pół szklanki właśnie sody z połową szklanki soli kuchennej, a następnie wsypanie ich do odpływu i zalanie wrzątkiem. Ten domowy sposób na zapchaną rurę stosowany jest zwykle zamiennie ze stosowaniem środka chemicznego, jakim jest popularny kret. To jednak nie wszystkie metody na to, jak odetkać zatkany zlew.

Jak odetkać zatkany zlew octem i sodą?

Innym skutecznym sposobem jest przepis na to, jak odetkać zatkany zlew octem i wodą – to kolejna propozycja nawiązująca do kreta i jemu podobnych środków udrażniających. W przypadku tej mieszaniny i tego, jak odetkać zatkany zlew octem i solą trzeba pamiętać o jednej rzeczy – wrzątek wlewamy do odpływu dopiero po upływie około 10 minut. Alternatywą jest zmieszanie w szklance wody dwóch kwasków cytrynowych i wlanie tej mieszaniny do zlewu po upływie kwadransa. Jeszcze innym, chętnie wykorzystywanym sposobem jest wsypanie w pierwszej kolejności szklanki soli kuchennej, a następnie zalanie jej podgrzanym octem. Po upływie 10 minut wszystko należy polać wrzątkiem.

Udrażnianie rur domowym sposobem – jakie metody można jeszcze wykorzystać?

Jeśli i to nie pomaga, jako opcję udrażniania rur domowym sposobem stosuje się też mieszaninę soli oraz boraksu w ilości po jednej czwartej objętości szklanki oraz połowy szklanki octu. Kolejne działania są analogiczne – mieszanka trafia do rur i po 10 minutach musi zostać spłukana wrzątkiem. W przypadku bardzo trudnych sytuacji można dodać do tego szklankę soli. Ostateczną metodą, kiedy wszystko inne zawiedzie, będzie po prostu odkręcenie syfonu i mechaniczne oczyszczenie zalegających zanieczyszczeń. Mimo iż ta opcja jest najmniej przyjemna, często okazuje się ostatnią deską ratunku.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze