Wykończenie poddasza – cena za m2 różnych wariantów

Projekty domów jednorodzinnych w przeważającej części wyposażone są dzisiaj w poddasza użytkowe. To nie tylko kompaktowe rozwiązanie nawet dla kilkuosobowej rodziny, ale również opcja, która pozwala zaoszczędzić miejsce na działce. W przypadku piętrowych domów trzeba jednak zawsze brać pod uwagę koszt wykończenia poddasza oraz jego ocieplenia przed oddaniem budynku. Ile kosztuje w takim razie wykończenie poddasza, jaka jest cena za m2?

Ceny będą oczywiście zróżnicowane, jeśli chodzi nie tylko o samych fachowców, ich doświadczenie i „wzięcie”, ale też ze względu na terminy czy nawet województwo. Dzisiejsza sytuacja gospodarcza również znacząco wpływa na cennik wykończenia poddasza.

Wykończenie poddasza – cena za m2, czyli gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej

Jeśli chodzi o wykończenie poddasza, cena za m2 powinna obejmować w pierwszej kolejności ocieplenie go, a dopiero później zabudowanie zgodnie z życzeniem klienta. Koszt wybranych materiałów i technologii to jedno, a zabudowa poddasza – cena robocizny – to zupełnie inna kwestia, wyliczana indywidualnie i dynamicznie się zmieniająca. Szczególnie w czasie, kiedy obserwujemy prawdziwy „boom” na budowanie, znalezienie jakiegokolwiek fachowca do wykończenia poddasza – cena już wtedy nie gra większej roli – niemal graniczy z cudem. Im większe miasto, tym oczywiście większe będą koszty prac związanych z budową domu. W ten sposób dochodzimy do miasta stołecznego Warszawy, gdzie za samo ocieplenie poddasza zapłacimy  powyżej 100 złotych za metr kwadratowy ocieplenia najchętniej dzisiaj wybieraną metodą, czyli pianką PUR. Trzeba mieć na uwadze, że to nie jedyne sposoby ocieplenia i wykończenia poddasza – cennik będzie się różnił w zależności od wybranej opcji, powierzchni do ocieplenia i zabudowania, skomplikowania konstrukcji oraz oczywiście materiałów.

Wykończenie poddasza – cena poszczególnych opcji

W wykończeniu poddasza cena będzie zależeć głównie od jednej z trzech wybranych opcji ocieplenia, a więc od wspomnianej już pianki PUR, tradycyjnej wełny mineralnej lub styropianu. W przypadku zastosowania wełny mineralnej fachowcy zalecają położenie dwóch warstw wełny o grubości 25 cm lub lepiej – 30 cm. To spory koszt, ponieważ już wełna o grubości 15 cm kosztuje w granicach 30 złotych za jeden metr. Do tego trzeba doliczyć koszty taśm izolacyjnych, folii paroizolacyjnych czy stelaży oraz płyt gipsowo-kartonowych, a także samej robocizny. W zabudowie poddasza cena robocizny waha się w zależności od regionu, jednak uśredniając wynik jest to to cena około 100 złotych za metr kwadratowy. W przypadku ocieplenia poddasza pianką PUR cena podawana cena wykończenia poddasza jest ceną robocizny oraz materiału. To także jedna z najszybszych metod. Obecnie cena wynosi od ok. 60 złotych brutto za metr kwadratowy w górę. Pozostaje jeszcze możliwość ocieplenia poddasza styropianem, ten jednak dzisiaj osiąga na rynku zawrotne ceny. Styropianowa zabudowa poddasza cenę za robociznę będzie mieć niższą, jednak wzrastają koszty samego materiału. Jeszcze nie tak dawno za metr kwadratowy styropianu trzeba było zapłacić ok. 30 zł, dzisiaj ten koszt jest znacznie wyższy.

Zabudowa poddasza – cena pracy i materiałów

Powszechnie zabudowy poddasza cennikowo najtaniej wychodzą z opcją wykorzystania płyt gipsowo-kartonowych, przytwierdzanych oczywiście do odpowiednio przygotowanej powierzchni. Za profesjonalnie wykonanie obicia płytami trzeba zapłacić około 70-80 złotych brutto za metr kwadratowy poddasza. Do wszystkich kosztów należy doliczyć również wartość zakupionych materiałów. Inne możliwe wykończenie poddasza – cena za m2 to około 70-80 złotych brutto – to montaż podwieszanego sufitu, wyglądającego bardzo stylowo. Także w tym przypadku należy osobno liczyć koszt samej robocizny i dodać do tego kwoty potrzebne na zakup materiałów. Jedne z najniższych cen w Polsce za tę usługę można znaleźć w Chełmie czy Kraśniku – najwyższe oczywiście w okolicach Warszawy i innych dużych miast.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze