Dulux czy Dekoral – która farba lepsza?

Przed Tobą poważna decyzja. Razem z drugą połówką kupiliście mieszkanie albo wybudowaliście dom i teraz do ideału brakuje wam tylko trochę koloru na ścianach. Chwilowo ich łysa biel razi was po oczach i daje wrażenie nieprzyjemnej sterylności. W końcu zdecydowaliście się jaki kolorek przypadł wam do gustu w każdym pomieszczeniu. Czy będą to dzikie i żywe pomarańcze i czerwienie niczym agresywne neony billboardów reklamowych, czy spokojne błękity i zielenie? Jasne, czy ciemne, ciepłe, czy zimne. To już za wami. W myślach już widzicie efekt swojej ciężkiej pracy. Może nawet w odpowiedniej aplikacji sprawdziliście, czy rzeczywiście wybrane odcienie będą idealnie pasować do waszego wnętrza. Super. Teraz czas na kolejny krok.

Za oknem jest dziwnie, jak na lato, zimno, ale w kwestii remontów to chyba najlepsze co może być. Temperatura idealna do pracy, żeby się za bardzo nie spocić i nie ugotować. W dodatku ma ona stopniowo wzrastać, więc na koniec pracy, a tym samym również i tygodnia, kiedy malowanie będzie zakończone, przyjdą na nowo upały, które szybko wszystko wysuszą. Ale gdzie my tak galopujemy? Zanim weźmiemy się za malowanie ścian na fantazyjne kolory, przydałoby się wybrać odpowiednią dla nas i naszym potrzeb farbę. Spróbujemy razem zobaczyć, która farba lepsza – Dulux czy Dekoral?

Która farba lepsza Dulux czy Dekoral?

Przed nami czeka starcie dwóch tytanów, firm, które cieszą się największą rozpoznawalnością na polskim rynku. Jeśli ktoś obudziłby nas w środku nocy i spytał, jakie znamy marki farb do wnętrz, choć jest to dziwne pytanie o trzeciej nad ranem, z pewnością większość z nas wymieniłaby jedną z tych firm, a może nawet obydwie. Nic w tym dziwnego, są one najbardziej popularne i stały się już niemal synonimem wszystkich prac remontowych, gdzie trzeba użyć farby.  

Jednak w trakcie aktualnego remontu zadajemy sobie pytanie: która farba lepsza, Dulux, czy Dekoral? W końcu na jakąś warto by się było zdecydować. Zróbmy sobie krótkie charakteryzacje obu farb i może to pomoże w podjęciu decyzji Dulux, czy Dekoral.

Dekoral

Dekoral chwali się przede wszystkim porządną warstwą ochronną przed zmywaniem, co jest niezmierzonym sojusznikiem rodziców lub przyszłych rodziców małych dzieci. W dodatku ogromnym plusem jest też możliwy do kupienia tester wybranego przez nas koloru. Możemy na nim sprawdzić, jak kolor wygląda w rzeczywistości w naturalnym świetle. Dodatkowo poznamy wtedy konsystencję farby i tego, czy nam ona pasuje. W Internecie niektórzy narzekają, że Dekoral jest zbyt rzadki, ale dzięki testerom, sami możemy się przekonać czy naprawdę tak jest. 

Dulux

Dulux z kolei szczyci się w dobrej wydajności, co jest niezmiernie ważne w przypadku farb z wyższych półek cenowych. Z farbą Dulux wystarczy jedno malowanie, by kolor ładnie złapał i pokrył ścianę. Dodatkowo też ważnym aspektem jest szybkie schnięcie, dzięki któremu praca idzie szybciej i nie musimy godzinami czekać, aż nasze arcydzieło na ścianie w końcu wyschnie. Dulux jest polecany przez większość konsumentów, a jedynym minusem jest to, że w poszczególnych przypadkach zdarzyło mu się nieco złuszczyć. 

Macie już przed sobą porównanie obu gigantów. Czas decyzji jest już tuż-tuż, ale jesteście uzbrojeni nie tylko w to, co firmy same o sobie mówią, ale również opinie innych. Stwierdzenie, która farba lepsza, Dulux, czy Dekoral, jest zadaniem ciężkim i zależy od indywidualnych potrzeb. Z komentarzy na różnych forach dyskusyjnych, można wywnioskować, że ludzie nieznacznie bardziej wolą Dulux, jednak jest to różnica niewielu głosów. 

Ostatecznie jednak uzgodnienie tej kwestii należy do was. Z mojej strony mogę tylko polecić wypróbowanie testerów i dokładnie przestudiowanie tego, jak należy mieszać i nakładać farbę, by osiągnąć najlepszy efekt. Jesteście już praktycznie na końcu drogi. Zaraz łyse ściany ozdobią się pięknymi kolorami i wypełnią wasze pomieszczenia ciepłem prawdziwego domu rodzinnego.

Sprawdź:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze