Schody drewniane na beton – na co się zdecydować i jak to zrobić?

Piętrowe domy budowane są dzisiaj najczęściej ze względu na chęć oszczędzenia zwykle i tak niewielkiej powierzchni działki. Małe domki z użytkowym poddaszem są skromne, estetyczne, praktyczne i chętnie budowane, wymagają jednak zainwestowania w kilka dodatkowych elementów wyposażenia, jak schody. Tutaj dochodzimy do podstawowego pytania, czy wybrać proste schody drewniane czy może schody drewniane na beton – cena zwykle ma w tej dyskusji decydujący głos. Co jednak jest lepsze?

Rodzaj schodów wybierany jest już na etapie projektu – to wtedy powinna być podjęta decyzja o konstrukcji i jej wyglądzie. Kwestia wyboru drewna jest ostatecznie drugorzędna i związana bezpośrednio z założonym na ten cel budżetem. Wydaje się jednak, że stworzenie betonowej konstrukcji, która następnie będzie obłożona drewnem, jest wyjściem znacznie solidniejszym, niż inwestycja w same drewniane schody.

Ile kosztują schody drewniane na beton?

Już sam koszt betonu na przygotowanie konstrukcji takich schodów podpowiada, że odpowiedzią na pytanie, ile kosztują schody drewniane na beton, jest: sporo. Jeśli jednak stan „zero” mamy za sobą, czyli mamy bazę, którą możemy obudować drewnem, trzeba zastanowić się nad konkretnym gatunkiem drewna, jakiego chcemy użyć. Poszczególne rodzaje drewna będą różnić się nie tylko wyglądem czy barwą, ale także wytrzymałością i oczywiście ceną. A więc ostatecznie to, ile kosztują schody drewniane na beton będzie zależeć również od wybranego gatunku drewna, szerokości stopni, a także sposobu montażu.

Schody drewniane na beton – cena wg opinii fachowców a cena w sklepach

Chociaż w zasadzie każde schody drewniane na beton w cenie muszą zawierać indywidualnie wykonane pomiary – czy to w budynku, czy na podstawie samego projektu – w sklepach internetowych można znaleźć przykłady konkretnych cen. Podawana za schody drewniane na beton cena na forum nie zawsze pokrywa się z cenami podawanymi w sklepach. Producenci rzucają kwotami 8 000 zł, 6 8000 zł, 9 000 złotych jako zachętę do obejrzenia oferty. Dopiero po wejściu w nią widać, że to jedynie przykład na podstawie wykonanej grafiki komputerowej. Jeśli chodzi o schody drewniane na beton, cena zależy od tego, czy zdecydujemy się na drewno dębowe – najodporniejsze na zniszczenia, zadrapania i „nadgryzanie zębem czasu”, na wersje wykonane z jesionu czy buku. W przypadku schodów drewnianych na beton cena będzie uwzględniać także niezbędne lakierowanie powierzchni lub barwienie jej zgodnie z życzeniem klienta – oraz cennikiem. Gdyby przypatrzeć się ofercie schodów drewnianych na beton i cenom na forum, można zauważyć, że tam nie ma podawanych orientacyjnych cen, a jedynie kwoty za metr kwadratowy drewna. Wszystkie projekty zawsze wyceniane są przez fachowców indywidualnie. Oczywiście do ceny trzeba doliczyć też montaż na miejscu – chyba, że zdecydujemy się na samodzielne wykonanie wierzchniej warstwy dla naszej betonowej konstrukcji.

Jak samemu zrobić stopnie drewniane na schodach betonowych?

Posiadając nieco rozwinięte zdolności manualne i podstawową wiedzę z zakresu obróbki drewna można pokusić się o samodzielne przygotowanie wierzchniej warstwy schodów. Do tego, jak samemu zrobić stopnie drewniane na schodach betonowych, nie trzeba się specjalnie przygotowywać – w pierwszej kolejności należy zadbać o zaopatrzenie się w odpowiednio zaimpregnowane i przycięte na wymiar drewno wybranego gatunku. Takimi rzeczami zajmują się na przykład niektóre tartaki.

Montaż schodów drewnianych na betonie krok po kroku

Również sam montaż schodów drewnianych na betonie krok po kroku nie jest kłopotliwy. Do montażu schodów drewnianych na betonie krok po kroku potrzebne kołki rozporowe lub pianka niskoprężna – każdy z tych sposobów będzie dobry. Warto wybrać technikę, w stosowaniu której czujemy się pewniej. Najlepsze efekty w montażu schodów drewnianych na betonie krok po kroku da jednoczesne zastosowanie i pianki, i kołków rozporowych.

Zobacz też:

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze