Serwo blokuje hamulce – co robić?

Sprawnie działający samochód, niezależnie od tego, czy jest to auto osobowe, czy też ciężarowe, to będzie szereg różnych podzespołów i układów. Między innymi bardzo ważny będzie układ hamulcowy, a jedną z poważniejszych usterek może być sytuacja, gdy serwo blokuje hamulce. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być najróżniejsze, a najważniejsze dla kierowcy jest to, aby nie ignorować nawet najmniejszych nietypowych objawów.

Może też okazać, że jeśli występuje uszkodzone serwo, objawy są ignorowane, bo kierowca jest na przykład niedoświadczony. Warto też dodać, że generalnie większość kierowców nawet amatorów, dobrze wie, że występuje taki element, ale nie zawsze jesteśmy zorientowani w tym, jak bardzo ważną rolę będzie odgrywać, jeżeli chodzi o zatrzymanie auta, a więc prawidłowe działanie układu hamulcowego. Warto nawet z grubsza wiedzieć, na co ewentualnie zwracać uwagę. Jeżeli chodzi o serwo hamulcowe, objawy uszkodzenia mogą być bardzo charakterystyczne.

W jakiej sytuacji serwo blokuje hamulce?

Oczywiście doświadczony mechanik natychmiast zauważy, że jest coś nie w porządku z samochodem nawet po minimalnych nietypowych objawach. Są jednak też takie sytuacje, gdy nieszczelne serwo objawy daje ewidentne nawet dla całkowitego amatora. Przede wszystkim należy podejrzewać nieszczelność tego elementu, jeżeli zauważyliśmy wyciek płynu hamulcowego w pobliżu lokalizacji serwa. Poza tym w takich okolicznościach bardzo często po prostu serwo blokuje hamulce. A to jest już bardzo niebezpieczna sytuacja na drodze. Możemy przede wszystkim zauważyć wzrost twardości pedału hamulca. Poza tym może się skrócić jego skok. Wtedy właśnie najczęściej po dokładniejszych oględzinach można stwierdzić uszkodzone serwo. Objawy będą takie, że gwałtowne hamowanie będzie skutkiem nawet małego nacisku na pedał hamulca. Z drugiej strony, jeżeli będziemy dociskać pedał do podłogi, to będzie to bardzo trudne, a w wielu sytuacjach nawet niemożliwe. Gdy więc zauważymy takie objawy, to czym prędzej trzeba się skontaktować z mechanikiem.

Co robić, kiedy serwo blokuje hamulce całkowicie?

Warto też zauważyć, że z różnych przyczyn może to dotyczyć najróżniejszych pojazdów i modeli. Poza tym, jeśli chodzi o serwo hamulcowe, objawy uszkodzenia zgłoszone przez kierowców zwykle właśnie dotyczą braku podciśnienia w układzie hamulcowym. W konsekwencji serwo może się blokować wewnątrz. Wtedy też pedał hamulca nie będzie wracać do pozycji wyjściowej. Tu też przy okazji warto dodać, że taka sytuacja może występować także wtedy, gdy jest uszkodzona pompa. Dlatego oględziny tych elementów będą niezbędne, aby wyeliminować lub potwierdzić nieszczelne serwo. Objawy też mogą świadczyć o tym, że w serwie jest woda. To by z kolei świadczyło o rozszczelnieniu tego elementu. W żadnym wypadku jednak i to należy zaznaczyć wielokrotnie, w sytuacji, jeśli serwo blokuje hamulce, nie należy kontynuować jazdy. Mogłoby to zagrażać kierowcy, pasażerom i innym uczestnikom ruchu drogowego.

Jak sprawdzić, czy serwo blokuje hamulce?

Naturalnie, jak widzimy, uszkodzone serwo objawy daje całkiem wyraźne, jeżeli oczywiście będziemy zorientowani w tym, jak je rozpoznać. Z drugiej strony, jeżeli nie mamy zbyt dużego doświadczenia, jeżeli chodzi o motoryzację, to najlepiej jest się zwrócić do wykwalifikowanych specjalistów, którzy od ręki sprawdzą serwo hamulcowe. Objawy uszkodzenia dla nich będą bezsprzeczne. Sama wymiana tego elementu nie jest skomplikowana nawet dla samych kierowców. Oczywiście, jeżeli mniej więcej orientują się w mechanice samochodowej. Problematyczną sytuacją jednak jest taka, gdy dostęp do tego mechanizmu będzie utrudniony. Możemy wtedy na przykład zlokalizować bez problemu nieszczelne serwo. Objawy też będą ewidentne, ale demontaż będzie wymagać wymontowania także innych części. W takich okolicznościach najlepiej po prostu kupić nowe serwo.

Jakub Borowiecki
Jakub Borowiecki
Od lat związany z branżą budowlaną. Ukończył studia architektoniczne w Warszawie, w wolnej chwili lubi majsterkować w swoim warsztacie.

Podobne artykuły

Komentarze

Najpopularniejsze